Fotó: Pixabay
Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter szerint jövő héten végre közzéteszik a napelemes áramtermelő rendszerek lakossági beszerzését támogató Zöld ház programban részt vevő szerelőcégek listáját, így – másfél hónapos késéssel – újabb szakaszába léphet az idei kiírás. A tárcavezető szerint jövőre is folytatódik a népszerű program, mégpedig bővített „kínálattal”: napelemek mellett a tervek szerint napenergia-tároló akkumulátorokra és hőszivattyúkra is elkölthető majd az állami támogatás.
2023. augusztus 24., 13:092023. augusztus 24., 13:09
2023. augusztus 24., 13:172023. augusztus 24., 13:17
Mint ismeretes, a Zöld ház program kedvezményezettjei – akik a májusban indult, júniusban lezárult jelentkezési szakaszok során percek alatt kimerítették a régiójuk számára sorra felkínált összeget – 20 ezer lejes támogatásban részesülnek, amelyhez legkevesebb 2000 lejes önrészre van szükség. Az idei program költségvetése 1,75 milliárd lej, a pályázati keretből csaknem 87 ezer házra kerülhet napelem.
A jelentkezési szakasz júniusi lezárultát követően a programot lebonyolító Környezetvédelmi Alapnak (AFM) kell közölnie a hatóság által jóváhagyott szerelőcégek listáját. Az első hírek arról szóltak, hogy ez július 15-ig megtörténik, majd a hónap végéről, később augusztus 5., majd 15.-ei határidőről beszéltek, de semmi sem történt – azaz a korábbi kiírásokhoz hasonlóan máris megrekedt a folyamat.
Ezek után a pályázati anyagot sikeresen feltöltő személyek az AFM internetes felületén, legtöbb 90 napon belül megnevezik az általuk kiválasztott céget, amelynek képviselői – 30 napon belül – ellenőrzik a kliens pályázati anyagát, és sikeresnek vagy sikertelennek minősítik azt. Kedvező válasz esetén az AFM-nek is láttamoznia kell a vállalkozások által elfogadott jelentkezéseket – tehát a teljes jóváhagyási folyamat még jó néhány hónapig, akár év végéig is elhúzódhat. Ezek után a szerelőcégeknek egy évük lesz arra, hogy telepítsék, beüzemeljék a pályázó által megrendelt napelemrendszert.
A tárcavezetőt egyébként csütörtökön a kiszivárgott adatok ügyéről is faggatták újságírók, azonban Fechet csak annyit tudott mondani, hogy még nem készült el az ellenőrző testület jelentése. Amint arról beszámoltunk, adatszivárgás történhetett a Zöld ház programot lebonyolító Környezetvédelmi Alapnál. A visszásságokra eredetileg a Hotnews portál egyik brassói olvasója világított rá: arról számolt be, hogy miután feliratkozott a programra, megkeresték egy, napelemek felszerelésével foglalkozó voluntari-i cégtől, hogy bízza meg őket a munkálatok elvégzésével. Mindezt olyan körülmények között, hogy a programra feliratkozottak listája nem nyilvános, és még a programban részt vevő vállalkozások névsora sem ismert.
A Hotnews.ro újságírója érdeklődő magánszemélyként kereste meg a brassói férfi által megadott számon telefonon a céget, amelynek képviselői azt mondták neki, az AFM-től a lista nyilvánosságra hozatala előtt értesítették őket arról, hogy részt vehetnek a programban. Jelezték egyúttal, hogy a Környezetvédelmi Alaptól kapták meg a programra feliratkozott magánszemélyek telefonszámát. A vállalkozás illetékese beszélt ugyanakkor arról is, hogy az AFM-hez „közelálló” cégről van szó. A portál megkeresésére a környezetvédelmi minisztérium illetékesei megerősítették, hogy több hasonló panasz érkezett hozzájuk is, ezért vizsgálatot indítottak.
Adatszivárgás történhetett a Zöld ház programot lebonyolító Környezetvédelmi Alapnál (AFM), a szaktárca ellenőrző testülete vizsgálódik az ügyben.
Bár az idei program egyelőre stagnál, Fechet csütörtökön már a következő, jövőre tervezett kiírás kapcsán is meglebegtetett egy-két részletet, melyek rendkívül fontosak – ha tényleg megvalósulnak.
Biztosra vehető, hogy jövőre nem csak lemásoljuk az idei kiírást, nem csak jelentős támogatást biztosítunk, hanem javítunk is a programon” – nyilatkozta csütörtökön a News.ro portál szerint Mircea Fechet.
A minisztertől megkérdezték, idén nem várható-e újabb kiírás. Fechet azt válaszolta, előbb látni akarják az aláírt szerződéseket, és azt is, hogy a piacnak megvan-e a szükséges kapacitása a már leszerződött berendezések felszerelésére, az újabb kiírás elindításáról csak ezek ismeretében döntenek.
Az áramtermelő-fogyasztók számának örvendetes megugrásával párhuzamosan gyarapodnak a sajnálatos problémák is – fogalmazták meg szakemberek az Energia Világtanács romániai bizottsága által szervezett, a prosumerek előretörését elemző konferencián.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!