Fotó: Haáz Vince
Egyre biztosabb, hogy ha nem is tér vissza a sokszor bevezetett, majd visszafizetett regisztrációs adó, a bukaresti kormány olyan intézkedésekkel rukkol elő, amelyek valamilyen szinten büntetik azokat, akik 15 évesnél régebbi gépkocsit vezetnek.
2021. június 12., 12:562021. június 12., 12:56
2021. június 13., 15:282021. június 13., 15:28
Különadót fizethetnek a másfél évtizedesnél régebbi autók romániai tulajdonosai, az Európai Bizottság ezirányú kérése a koronavírus-világjárvány által okozott gazdasági válságból való kilábalását segíteni hivatott országos helyreállítási tervbe (PNRR) is bekerült.
A tárcavezető „nagyon új témának” nevezte a kilátásba helyezett új adót, amelyet a brüsszeli illetékesek vetettek fel a helyreállítási tervről zajló egyeztetések során.
Ez újdonság a tárgyalásban részt vevő összes minisztérium – az európai uniós források lehívásáért felelős és a közlekedésügyi tárca – számára, mint ahogy nekünk is. Egy olyan elem, amelyet meg kell vizsgálnunk, és javaslatokkal kell előrukkolnunk” – idézte Tánczos nyilatkozatát az Adevărul.ro hírportál.
– nyilatkozta hasonlóképpen a napokban Cristian Ghinea európai uniós forrásokért felelős miniszter is, aki szerint a cél, hogy az embereket „lebeszéljék” a régi autók forgalomba íratásáról. „Még nincs döntés arról, hogy ez miként fog megtörténni, de el kell kerülnünk, hogy a jövőben is Európa autótemetője legyünk” – hangsúlyozta a tárcavezető, aki szerint egyelőre nem zárnak ki semmilyen lehetőséget.
Némileg ellentmond viszont két tárcavezetőjének Florin Cîţu miniszterelnök, aki az elmúlt időszakban többször is határozottan leszögezte a témában: nem híve annak, hogy adókkal bátortalanítsák el az embereket a használt régi autók forgalomba íratásától, ő maga inkább a gépkocsipark felújítását célzó intézkedéseket támogatna. Egy, a helyreállítási tervről szóló múlt csütörtöki sajtótájékoztatón leszögezte,
„Ott nem azt írja, hogy adó. Azt írja, elriasztó intézkedés, tehát több mindenről lehet szó. meglátjuk, mivel áll elő a környezetvédelmi és a pénzügyi tárca. Én nagyon határozott voltam az Európai Bizottsággal folytatott egyeztetések során is, megmondtam, nem vagyok az adók híve, nem akarok adókat, akkor sem, ha környezetvédelmi adóról van szó, mivel pozitív intézkedésekkel is lebeszélhetjük az embereket a régi autók vásárlásáról” – fogalmazott a kormányfő.
Mint ismeretes, az akkori román kormány már az ország európai uniós csatlakozásakor célként tűzte ki, hogy Románia ne váljon Európa gépkocsitemetőjévé, ezért regisztrációs adót vezettek be. Ezt azonban az európai illetékes hatóságok diszkriminatívnak ítélték meg, a begyűjtött pénzt pedig vissza kellett fizetni. Azóta több hasonló próbálkozás is történt, de valamennyi kudarcba fulladt.
A legfrissebb statisztikák szerint jelen pillanatban a Romániában forgalomba írt mintegy 7,3 millió gépkocsiból nagyjából 4 millió 15 évesnél idősebb.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
1 hozzászólás