Fotó: Haáz Vince
Egyre biztosabb, hogy ha nem is tér vissza a sokszor bevezetett, majd visszafizetett regisztrációs adó, a bukaresti kormány olyan intézkedésekkel rukkol elő, amelyek valamilyen szinten büntetik azokat, akik 15 évesnél régebbi gépkocsit vezetnek.
2021. június 12., 12:562021. június 12., 12:56
2021. június 13., 15:282021. június 13., 15:28
Különadót fizethetnek a másfél évtizedesnél régebbi autók romániai tulajdonosai, az Európai Bizottság ezirányú kérése a koronavírus-világjárvány által okozott gazdasági válságból való kilábalását segíteni hivatott országos helyreállítási tervbe (PNRR) is bekerült.
A tárcavezető „nagyon új témának” nevezte a kilátásba helyezett új adót, amelyet a brüsszeli illetékesek vetettek fel a helyreállítási tervről zajló egyeztetések során.
Ez újdonság a tárgyalásban részt vevő összes minisztérium – az európai uniós források lehívásáért felelős és a közlekedésügyi tárca – számára, mint ahogy nekünk is. Egy olyan elem, amelyet meg kell vizsgálnunk, és javaslatokkal kell előrukkolnunk” – idézte Tánczos nyilatkozatát az Adevărul.ro hírportál.
– nyilatkozta hasonlóképpen a napokban Cristian Ghinea európai uniós forrásokért felelős miniszter is, aki szerint a cél, hogy az embereket „lebeszéljék” a régi autók forgalomba íratásáról. „Még nincs döntés arról, hogy ez miként fog megtörténni, de el kell kerülnünk, hogy a jövőben is Európa autótemetője legyünk” – hangsúlyozta a tárcavezető, aki szerint egyelőre nem zárnak ki semmilyen lehetőséget.
Némileg ellentmond viszont két tárcavezetőjének Florin Cîţu miniszterelnök, aki az elmúlt időszakban többször is határozottan leszögezte a témában: nem híve annak, hogy adókkal bátortalanítsák el az embereket a használt régi autók forgalomba íratásától, ő maga inkább a gépkocsipark felújítását célzó intézkedéseket támogatna. Egy, a helyreállítási tervről szóló múlt csütörtöki sajtótájékoztatón leszögezte,
„Ott nem azt írja, hogy adó. Azt írja, elriasztó intézkedés, tehát több mindenről lehet szó. meglátjuk, mivel áll elő a környezetvédelmi és a pénzügyi tárca. Én nagyon határozott voltam az Európai Bizottsággal folytatott egyeztetések során is, megmondtam, nem vagyok az adók híve, nem akarok adókat, akkor sem, ha környezetvédelmi adóról van szó, mivel pozitív intézkedésekkel is lebeszélhetjük az embereket a régi autók vásárlásáról” – fogalmazott a kormányfő.
Mint ismeretes, az akkori román kormány már az ország európai uniós csatlakozásakor célként tűzte ki, hogy Románia ne váljon Európa gépkocsitemetőjévé, ezért regisztrációs adót vezettek be. Ezt azonban az európai illetékes hatóságok diszkriminatívnak ítélték meg, a begyűjtött pénzt pedig vissza kellett fizetni. Azóta több hasonló próbálkozás is történt, de valamennyi kudarcba fulladt.
A legfrissebb statisztikák szerint jelen pillanatban a Romániában forgalomba írt mintegy 7,3 millió gépkocsiból nagyjából 4 millió 15 évesnél idősebb.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
1 hozzászólás