2024 végén Romániában 3,037 millió 20 évnél idősebb autó volt, ami a legnagyobb arányt jelenti a forgalomba levő autók körében
Fotó: Orbán Orsolya
Nem tetszik a Dacia vezetőjének, hogy tavaly tovább nőtt a 20 évesnél öregebb autók aránya a romániai utakon, ezért az új személygépkocsik támogatását célzó roncsautóprogramok mellé kéri a környezetszennyező „csotrogányok” különadóját. Meglátása szerint ugyanakkor a roncsautóprogramokon is lenne, amit fejleszteni.
2025. január 29., 15:032025. január 29., 15:03
Romániának lépéseket kell tennie az öreg és környezetszennyező autók ellen, mivel a forgalomban levő, 20 évesnél idősebb autók aránya tavaly a roncsautóprogramok ellenére 33 százalékról 35 százalékra nőtt – vallja Mihai Bordeanu, a Dacia ügyvezető igazgatója, aki szerint a nagyon öreg autók számának csökkentése csak más, magasabb adóval érhető el, és szerinte ez a Dacia több éve ezt javasolja.
„Ez olyan, mintha elárasztaná a víz az otthonunkat, de mi csak felmossuk a padlót, hogy a víz eltávozzon, de a csöveket nem javítjuk meg. Ugyanez a helyzet a roncsautóprogramokkal is. Valóban ösztönző, hogy új autókat vegyünk, de másrészt nem dolgozunk az ügyön. A régi autók adómentes vásárlása folytatódik. Az állam nem nyer rajta semmit, az állam megadóztat minket, jogosan amúgy, az új autókat meg kellene adóztatni. De nagyon régi autóink vannak. A minisztériummal folytatott vitánk ezt a jelenséget járja körül. Szeretnénk ezt csökkenteni. Senki nem mondta, hogy be kellene tiltani az importot” – jelentette ki Mihai Bordeanu egy újságírókkal folytatott megbeszélésen, amelyen az Economedia.ro újságírója is részt vett.
Mint elhangzott, gépjárművezetői engedélyeket kibocsátó és járműbejegyzési hivatal (DRPCIV) adatai szerint
A Dacia igazgatója azt mondja, közös tanulmányt készítettek a Price Waterhouse Coopers tanácsadó céggel, amely azt javasolja, hogy a jelenség megfékezése érdekében adóztassák meg a régi autók vásárlását és birtoklását.
Az első fél évben 12,03 százalékkal bővült az új autók piaca Romániában – közölte hétfőn a romániai autógyártók egyesülete (ACAROM).
„A Price Waterhouse Coopersszel már majdnem két éve készíttetünk egy tanulmányt, amelyet minden évben frissítünk, abban a reményben, hogy a kormánnyal folytatott tárgyalások során megállapodásra jutunk. Valójában azt javasoljuk, hogy adóztassuk meg a régi, környezetszennyező autók vásárlását és birtoklását. Egy ilyen intézkedés 100 százalékban megfelel az európai törvényeknek, sok országban van hasonló” – fejtette ki Bordeanu.
„Az egyetlen dolog, ami hiányzik, és ezt a korábbi miniszter, sőt a jelenlegi miniszter is elismerte, az a politikai döntés. Mert ez egy politikai döntés, nem pedig matematikai. A politika azt mondja, nézzük meg, ez egy extra adó. Még addig sem jutottunk, hogy egyáltalán szóba kerüljön az összeg” – avatta be hallgatóságát a Dacia-vezér.
Holott meglátása szerint egy ilyen intézkedés részben megoldaná az adminisztrációs problémákat is.
„Az egyik javasolt változat szerint a helyi önkormányzat lenne felelős az adóért. Ez fedezné a költségvetési hiányok egy részét, lenne egy bevételi forrás ebből az adóból, és a helyi hatóságok is részesülnének egy extra bevételből” – ecsetelte az elképzelést Bordeanu.
Románia az európai használtautó-piac legkevésbé átlátható országai közé tartozik, emiatt az országban az átlaghoz képest közel 30 százalékkal többet fizetnek az egyébként rejtett hibás járművekért.
Ami a roncsautóprogramok idei kiírását illeti, azt mondta, egyelőre még zajlanak az egyeztetések a környezetvédelmi minisztérium képviselőivel. Ő maga úgy látja azonban, hogy
„A roncsautóprogram gyors elindítása segít nekünk, ezzel szemben a késleltetett indulás nagyon zavaró. Az emberek ugyanis arra várnak, lássák, hogyan fog kinézni a program. Senki sem akar teljes áron vásárolni, ha létezik támogatás. Remélem, hogy két-három hét múlva legalább lesz elképzelés arról, hogyan folytatódik a program. A nemkívánatos forgatókönyv, amire nem akarok gondolni, az, hogy nem lesz többé roncsautóprogram” – szögezte le Mihai Bordeanu.
Mint ismeretes, az elektromos autó vásárlásához nyújtott utalvány értékét tavaly jelentősen, 10 000 euróról 5000 euróra csökkentették. Ebben a hónapban Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter azt mondta, hogy a Roncsautó Plusz utalvány értékének növelését és az eljárás egyszerűsítését szeretné elérni. „Szeretném, ha az elektromos autókra vonatkozó utalvány értéke növekedne. Emlékszem, hogy tavaly 10 000 euróról 5 000 euróra csökkent, ami valószínűleg sok embert eltántorított az elektromos autó vásárlásától. (...) Szeretnénk egyszerűsíteni az eljárást. Mivel jelenleg többféle ökobónusz is létezik, a 2025–2030-as többéves programra fogok javaslatot tenni” – fogalmazott nemrég Mircea Fechet.
Az autóvásárlás nagy döntés, és egy friss elemzés szerint a különböző országok autóvezetői különböző stratégiákat alkalmaznak az ideális jármű kiválasztása során.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
A 2022-es energiaválságot követő csökkenés óta a tavalyi második félévben nőtt először a földgáz lakossági ára az Európai Unióban (EU); a legalacsonyabb árakat Magyarországon, Horvátországban és Romániában jegyezték.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
1 hozzászólás