Fotó: Páva Adorján
Az év első kilenc hónapjában 21,8 milliárd lejes forgalmat produkált a romániai gyógyszerfogyasztás, ami 15,4 százalékos növekedést jelent a tavalyi esztendő hasonló időszakához képest – olvasható az Antibiotice Iași jelentésében.
2023. november 17., 20:402023. november 17., 20:40
Az egyik legnagyobb romániai, és az egyetlen, állami tulajdonban lévő gyógyszergyártó közlése szerint mennyiségileg 2,5 százalékos növekedést jelent az említett időintervallumban eladott 537,29 millió doboz orvosság. Ha 19,8 millió fős lakossággal számolunk (bár ez a gyakorlatban több millió emberrel kevesebb lehet), egy romániai átlagosan 1100 lejt költött gyógyszerre idén január és szeptember között. Ha az adatokat kivetítjük a teljes évre, akkor
Az Economedia.ro portál által idézett elemzésből az is kiderül, hogy a piacból 44,3 százalékot kanyarítanak le maguknak a generikus gyógyszerek. Az eredeti gyártó szabadalmának lejárta után mások által készített, ugyanolyan hatóanyagú, ám az úttörőnél jóval olcsóbb generikumok (amelyek alacsonyabb ára annak köszönhető, hogy a gyártónak már nem kell fejlesztésekre, kutatásokra költenie) a vizsgált időszakban 12,7%-os értékbővülést regisztráltak, 8,6 milliárdról 9,7 milliárd lejre nőtt a forgalmuk. Mennyiségileg 1,4%-os növekedést jelent azx első kilenc hónapban eladott 393,6 millió doboz.
Az orvos által felírt gyógyszerek az eladások értékének 43,4%-át teszik ki, mennyiségileg csaknem 50 százalékot képviselnek a generikumok területén. A recept nélkül vásárolt orvosságok piaca értékben 9,4%-kal nőtt (5,5milliárd lejre), ám mennyiségileg 2,9%-os visszaesést jegyeztek.
Maga az Antibiotice Iași vállalat egyébként 150 százalékos profitnövekedést jegyzett: a vizsgált kilenc hónapban a korábbi 30 millióról 77 millió lejesre nőtt a nyereség. Eladásaik mintegy 30 százaléka külföldre (főképpen az Egyesült Államok, Vietnam, Nagy-Britannia, Moldovai Köztársaság, Dánia, Magyarország, Hollandia) megy.
A nisztatin egy polién gombaellenes molekula. Nincs bizonyított mellékhatása, mert a bélből kevéssé szívódik fel. A Candida fajok érzékenyek rá. Fungisztatikus és fungicid hatású polién antimikotikum. Kután, vaginális, mucosa és nyelőcsövi Candida fertőzések kezelésére használják. A Cryptococcus szintén érzékeny rá. A nisztatint profilaktikumként is használják olyan betegeknél, akiknél magas a gombás fertőzések kialakulásának a kockázata, mint például AIDS-betegeknél, vagy kemoterápiában részt vevőknél.
A szokásosnál is súlyosabb, bő évtizede nem látott gyógyszerválságot emlegetnek az ágazat romániai képviselői, akik szerint az állam rengeteget késik az ártámogatott orvosságok kifizetésével.
Klaus Iohannis államelnök kedden kihirdette a 2006/95-ös törvényt kiegészítő és módosító, a lejárt szavatosságú vagy fel nem használt gyógyszerek kezeléséről szóló jogszabályt.
A kontinensen fertőz a madárinfluenza vírusa, Kelet-Európában Magyarország a legfertőzöttebb ország. A Krónika által megkérdezett szakember szerint Romániában egy Brăila és egy Konstanca megyei háztáji gazdaságban észlelték eddig a betegséget.
Úgynevezett köz- és magán-együttműködés révén képzeli el a Budapest és Bukarest között tervezett nagy sebességű vasút megépítését a román közlekedési miniszter.
A milánói Via Montenapoleone lett idén a világ legdrágább bevásárlóutcája, megelőzve a New York-i Fifth Avenue-t – áll a chicagói székhelyű Cushman & Wakefield globális kereskedelmi ingatlanszolgáltató szerdán közzétett éves jelentésében.
A Román Posta fokozatosan megkezdi a hatalmas veszteséget okozó postahivatalok bezárását, csökkentik az ott zajló tevékenységet – jelentette ki a hét elején Valentin Ștefan, a vállalat vezérigazgatója.
Az Európai Unió tagállamai idén július elseje és november 17. között összesen 8,79 millió tonna búzát exportáltak, 31 százalékkal kevesebbet, mint a múlt év azonos időszakában – közölte részleges adatok alapján kedden az Európai Bizottság.
Az energiapiac újbóli liberalizációja után akár 40 százalékkal is csökkenhet a 300 kilowattóránál (kWh) nagyobb energiafogyasztású háztartások számlája – közölte kedden Sebastian Burduja.
A szeptemberi 2,1 százalékról októberben 2,3 százalékra nőtt az éves infláció az Európai Unióban; a tagállamok közül ezúttal is Romániában volt a legmagasabb az inflációs ráta – derül ki az Eurostat kedden közzétett adataiból.
Magyarország aranykészlete meghaladja a Románia által felhalmozott tartalékokat, miután Budapest szeptember végén 94,5-ről 110 tonnára növelte az aranytartalékot.
A hétfőn jegyzett évi 5,58 százalékról 5,59 százalékra nőtt kedden a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Jövő évtől 2030-ig naponta több mint 600 baby boomer tölti be a 65. életévét, azaz a nyugdíjkorhatárt – derül ki a Hotnews.ro által az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai alapján végzett számításokból.
szóljon hozzá!