A romániai utazók körében népszerűek az európai city breakek
Fotó: Haáz Vince
London, Milánó és Róma, a Wizz Air és a Ryanair bizonyult a legkapósabbnak a romániai utazók körében 2024-ben – vont mérleget a Vola.ro szakportál legfrissebb elemzésében, amely ugyanakkor arra is rávilágít, hogy 2025-ben is a népszerű célpontok között maradnak az európai nagyvárosok.
2024. december 24., 20:532024. december 24., 20:53
Londont, Milánót és Rómát kereste fel a legtöbb romániai utazó 2024-ben, a döntő okok között pedig az idegenforgalmi szakemberek szerint fontos helyet foglal a repülőjegyek ára is, ezeken a járatokon lehetett ugyanis egyben a legolcsóbban utazni.
amelyek vagy a nagy román közösségükről, vagy a turisztikai potenciáljukról ismertek, a turisták gyakran választják city break típusú utazást” – foglalta össze a Volra.ro repülőjegyeket is kínáló online utazási iroda.
Tapasztalataik szerint amúgy eltérő preferenciákat láthatunk, ha a kiindulási pontot nézzük: idén Bukarestből a legtöbb utazó Londont, Rómát és Milánót választotta. A kolozsvári utazók Bukarestbe, Párizsba és Milánóba repültek a leggyakrabban, akárcsak a temesváriak, miközben Jászvásárról Brüsszelbe, Párizsba és Milánóba utaztak a legtöbben.
A listát a személyes preferenciák és az árak mellett ugyanakkor nagy valószínűséggel az is alakítja, hogy egy-egy városból hová vannak repülőjáratok.
A január volt a legolcsóbb hónap, de egyben az a hónap is, amelyben a Vola évről évre megrendezi Ieftinuarie (Olcsó január – szerk. megj.) kampányát, az év legalacsonyabb repülőjegy áraival.
Az augusztusi utazásra vásárolt Ieftinuarie jegyek például átlagosan 27 százalékkal olcsóbbak voltak, mintha az indulás hónapjában vásárolták volna meg őket.
Eközben az augusztus, a nyaralások hónapja volt a legdrágább.
A februártól szeptemberig tartó időszak általában olcsóbb volt 2023-hoz képest, ami sokakat arra ösztönzött, hogy kihasználja a kedvező árakat. A fennmaradó hónapokban viszont kisebb áremelkedések voltak, különösen decemberben, amikor az európai karácsonyi vásárok miatt nagyon nagy volt a kereslet a city breakek iránt.
„Van azonban néhány érdekes rekord: a legolcsóbb jegy 2024-ben, mindössze 40 euróért a marokkói Varzázátba szólt, amely egyre népszerűbb a romániai lakosság körében. Az ellenkező póluson a Kajmán-szigeteket találjuk 2262 eurós átlagos jegyárral” – derül ki az elemzésből.
Amely szerint a legolcsóbb foglalási napok a kedd és a szombat voltak. Ezzel szemben a vasárnap volt a legdrágább, szakemberek szerint valószínűleg azért, mert sokan foglalnak hétvégén, hiszen az embereknek több idejük van az ajánlatok keresésére, ami növeli a keresletet.
Az indulás tekintetében a kedd és a szerda bizonyult a legkedvezőbb árú napnak, mivel az utazók gyakran választják ezeket a napokat az olcsóbb és kevésbé zsúfolt járatok miatt. Ezzel szemben a péntek, a vasárnap és a hétfő volt a legmagasabb árú nap, mivel ezek gyakran egybeesnek a munkahét kezdetével vagy végével, vagyis a hétvégi kiruccanásokkal.
ezek előnye a menetrend szerinti légitársaságokhoz képest alacsonyabb árak mellett változatos útvonalportfóliójuk. A legnépszerűbbnek a Wizz Air és a Ryanair bizonyult, majd a Tarom és a HiSky következett.
Az átlagos tartózkodási időt tekintve a romániai utazók többsége átlagosan 3–6 napot töltött a célállomáson. A legnépszerűbb választás továbbra is a négynapos city break. És bár a legrövidebb tartózkodás mindössze egy napig tartott, a Vola.ro a leghosszabb tartózkodást is regisztrálta: ez 155 napot tartott.
de ha tényleg meglesz a vízummentesség, várhatóan nőni fog az Amerikai Egyesült Államokba utazók száma is, különösen, hogy már van olyan légitársaság, amely közvetlen járatot üzemeltet New Yorkba.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!