A romániai utazók körében népszerűek az európai city breakek
Fotó: Haáz Vince
London, Milánó és Róma, a Wizz Air és a Ryanair bizonyult a legkapósabbnak a romániai utazók körében 2024-ben – vont mérleget a Vola.ro szakportál legfrissebb elemzésében, amely ugyanakkor arra is rávilágít, hogy 2025-ben is a népszerű célpontok között maradnak az európai nagyvárosok.
2024. december 24., 20:532024. december 24., 20:53
Londont, Milánót és Rómát kereste fel a legtöbb romániai utazó 2024-ben, a döntő okok között pedig az idegenforgalmi szakemberek szerint fontos helyet foglal a repülőjegyek ára is, ezeken a járatokon lehetett ugyanis egyben a legolcsóbban utazni.
amelyek vagy a nagy román közösségükről, vagy a turisztikai potenciáljukról ismertek, a turisták gyakran választják city break típusú utazást” – foglalta össze a Volra.ro repülőjegyeket is kínáló online utazási iroda.
Tapasztalataik szerint amúgy eltérő preferenciákat láthatunk, ha a kiindulási pontot nézzük: idén Bukarestből a legtöbb utazó Londont, Rómát és Milánót választotta. A kolozsvári utazók Bukarestbe, Párizsba és Milánóba repültek a leggyakrabban, akárcsak a temesváriak, miközben Jászvásárról Brüsszelbe, Párizsba és Milánóba utaztak a legtöbben.
A listát a személyes preferenciák és az árak mellett ugyanakkor nagy valószínűséggel az is alakítja, hogy egy-egy városból hová vannak repülőjáratok.
A január volt a legolcsóbb hónap, de egyben az a hónap is, amelyben a Vola évről évre megrendezi Ieftinuarie (Olcsó január – szerk. megj.) kampányát, az év legalacsonyabb repülőjegy áraival.
Az augusztusi utazásra vásárolt Ieftinuarie jegyek például átlagosan 27 százalékkal olcsóbbak voltak, mintha az indulás hónapjában vásárolták volna meg őket.
Eközben az augusztus, a nyaralások hónapja volt a legdrágább.
A februártól szeptemberig tartó időszak általában olcsóbb volt 2023-hoz képest, ami sokakat arra ösztönzött, hogy kihasználja a kedvező árakat. A fennmaradó hónapokban viszont kisebb áremelkedések voltak, különösen decemberben, amikor az európai karácsonyi vásárok miatt nagyon nagy volt a kereslet a city breakek iránt.
„Van azonban néhány érdekes rekord: a legolcsóbb jegy 2024-ben, mindössze 40 euróért a marokkói Varzázátba szólt, amely egyre népszerűbb a romániai lakosság körében. Az ellenkező póluson a Kajmán-szigeteket találjuk 2262 eurós átlagos jegyárral” – derül ki az elemzésből.
Amely szerint a legolcsóbb foglalási napok a kedd és a szombat voltak. Ezzel szemben a vasárnap volt a legdrágább, szakemberek szerint valószínűleg azért, mert sokan foglalnak hétvégén, hiszen az embereknek több idejük van az ajánlatok keresésére, ami növeli a keresletet.
Az indulás tekintetében a kedd és a szerda bizonyult a legkedvezőbb árú napnak, mivel az utazók gyakran választják ezeket a napokat az olcsóbb és kevésbé zsúfolt járatok miatt. Ezzel szemben a péntek, a vasárnap és a hétfő volt a legmagasabb árú nap, mivel ezek gyakran egybeesnek a munkahét kezdetével vagy végével, vagyis a hétvégi kiruccanásokkal.
ezek előnye a menetrend szerinti légitársaságokhoz képest alacsonyabb árak mellett változatos útvonalportfóliójuk. A legnépszerűbbnek a Wizz Air és a Ryanair bizonyult, majd a Tarom és a HiSky következett.
Az átlagos tartózkodási időt tekintve a romániai utazók többsége átlagosan 3–6 napot töltött a célállomáson. A legnépszerűbb választás továbbra is a négynapos city break. És bár a legrövidebb tartózkodás mindössze egy napig tartott, a Vola.ro a leghosszabb tartózkodást is regisztrálta: ez 155 napot tartott.
de ha tényleg meglesz a vízummentesség, várhatóan nőni fog az Amerikai Egyesült Államokba utazók száma is, különösen, hogy már van olyan légitársaság, amely közvetlen járatot üzemeltet New Yorkba.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!