Az ingatlanközvetítők és az Eurostat adatai szerint is nőttek a lakásárak, Románia és Magyarország az élbolyban.
2016. július 14., 15:432016. július 14., 15:43
2016. július 14., 18:022016. július 14., 18:02
Az ötödik helyen áll Románia a lakásárak növekedése terén Európában, ám a vizsgált tizenöt ország viszonylatában az itteni, négyzetméterenkénti 900 euró körüli átlagár az egyik legalacsonyabb – derül ki a ReMax ingatlanközvetítő felméréséből.
Mint Răzvan Cuc, a ReMax Románia elnöke elmondta, az idei év első hat hónapjában mintegy 5,9 százalékkal drágultak a lakóingatlanok Romániában. Drágulások tekintetében a listavezető Portugáliában 14,3 százalékkal, Németországban 11,24 százalékkal, Törökországban 10,68 százalékkal, míg Spanyolországban 6,64 százalékkal nőttek a lakásárak. Az ellenkező póluson találjuk Szlovákiát és Görögországot, ahol 3 százalék körüli mértékben csökkentek az árak, és Svájcban is enyhén, 1 százaléknál is kevesebbel, de olcsóbbak lettek a lakóingatlanok.
A négyzetméterenkénti árat górcső alá véve kiderül, hogy Svájcban, Franciaországban és Németországban a legmagasabbak az árak, 2860 és 5785 euró/négyzetméter körül alakulnak. A legolcsóbb eközben a vizsgált országok közül Törökország a maga 534 eurós négyzetméterenkénti lakásáraival, majd Csehország (832 euró), Szlovákia (879 euró) és Románia (900 euró) következik. Az európai átlagár egyébként 1908 euró/négyzetméter.
Az albérletárak eközben a legtöbb vizsgált államban stagnáltak. Így Romániában négyzetméterenként mintegy 5 eurót kérnek el, ami megegyezik a 2015-ös év végén regisztrált értékkel. Svájcban a legdrágább az albérlet, eléri a négyzetméterenkénti 17 eurót, majd Hollandia (13 euró/négyzetméter), Franciaország (12,6 euró/négyzetméter) és Finnország (12,5 euró/négyzetméter) következik. Az ellenkező póluson találjuk Törökországot (2,27 euró/négyzetméter), Görögországot (4,2 euró/négyzetméter), illetve 5 euró körüli értékkel Olaszországot és Romániát.
Közben az Eurostat legfrissebb adatsorai is azt mutatják, hogy gyorsult a lakásárak emelkedésének üteme az első negyedévben az Európai Unióban. A 28 tagú Európai Unión belül éves összevetésben Magyarországon ugrottak meg legnagyobb mértékben, 15,2 százalékkal a lakásárak január–márciusban, majd Ausztria következik 13,4 százalékkal. A harmadik helyezett Svédországban 12,5 százalékkal drágultak a lakások. Két országban csökkentek az árak, Olaszországban és Cipruson egyaránt 1,2 százalékkal értek kevesebbet a lakások.
A tavalyi negyedik negyedévhez képest a listavezető Magyarországon 5,2 százalékkal drágultak a lakások, majd Ausztria (+4,2 százalék) és Románia (+3,3 százalék) következik. Csökkenést jegyeztek fel hét országban, a legnagyobb mértékűt, 3,4 százalékosat Cipruson, majd Málta (-2,8 százalék), Ausztria (-1,7 százalék) és Belgium (-0,6 százalék) következik.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!