Fotó: Boda L. Gergely
A Román Nemzeti Bank (BNR) 0,8, illetve 0,7 százalékponttal csökkentette az idei és a jövő évi inflációs előrejelzését – jelentette be kedden Mugur Isărescu, a központi pénzintézet elnöke.
2016. május 10., 19:102016. május 10., 19:10
2016. május 10., 21:592016. május 10., 21:59
A legújabb negyedéves inflációs előrejelzés szerint a jegybank idén 0,6 százalékos inflációra számít a februárban közölt 1,4 százalék helyett. A jövő évre 2,7 százalékos fogyasztóiárindex-növekedéssel számolnak a korábban közölt 3,4 százalék helyett.
Amint arról korábban beszámoltunk, márciusban újabb történelmi mélypontra, mínusz 3 százalékra csökkent az éves infláció, ami elsősorban az élelmiszerek olcsóbbodásának köszönhető. Tavaly június óta van negatív tartományban a fogyasztói árindex, miután két lépésben csökkentette a kormány az általános forgalmi adót. Az irányadó kamat tavaly május óta a szintén történelmi mélypontnak számító 1,75 százalékon áll.
Eközben éppen amiatt, hogy az áfacsökkentés miatt megugrott a belföldi fogyasztás, az első negyedévben 43 százalékkal nőtt a román külkereskedelmi mérleg hiánya a tavalyi év hasonló időszakához képest. Mint az Országos Statisztikai Intézet (INS) által kedden nyilvánosságra hozott adatsorokból kiderül, a román import kétszer gyorsabban nőtt az exporthoz mérten a vizsgált időszakban.
A behozatal 7,1 százalékkal, 15,812 milliárd euróra bővült, míg az export 3,5 százalékkal, 13,846 milliárd euróra nőtt.A külkereskedelmi mérleg hiánya 1,966 milliárd euró volt, ami 589 millió euróval több a tavalyi első negyedévhez mérten. Arányait tekintve márciusban is kétszer gyorsabban nőtt az import az exporthoz képest. Tavaly 38 százalékkal, 8,368 milliárd euróra nőtt a külkereskedelmi mérleg hiánya 2014-hez viszonyítva.
Mint ismeretes, tavaly júniustól valamennyi élelmiszerre kiterjesztették a 9 százalékos kedvezményes áfát, január 1-jétől pedig 24 százalékról 20 százalékra csökkentették az általános áfakulcsot. Emellett a bérek is emelkedtek, így az emberek többet költenek. Mindennek betudhatóan a kiskereskedelmi forgalom volumene 19 százalékkal nőtt az első negyedévben a tavalyi hasonló időszakhoz képest.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!