Tízszázalékos veszteséget generált a sepsiszentgyörgyi Diószegi pékség angliai üzletének a brit kilépési népszavazás.
2016. július 13., 13:042016. július 13., 13:04
2016. július 13., 17:582016. július 13., 17:58
Diószegi László tulajdonos keddi sajtótájékoztatóján elmondta, a Brexit után visszaesett az angol font értéke, ez pedig veszteséget jelent az angliai üzletének, hiszen az alapanyagokat, a lisztet euróban vásárolják, a végterméket pedig font sterlingért adják el.
A veszteség egyébként nem jelent nagy érvágást a vállalkozásnak, hiszen az angliai pékség és üzlet jól megy, a kitelepedett románok és magyarok megszokták, szívesen vásárolják a termékeiket. Mint a vállalkozó beavatott, a Londontól 35 kilométerre fekvő Lutonban lévő pékségben is sütnek „pityókás házikenyeret\" az itthoni recept alapján, azzal a különbséggel, hogy ott nem fafűtéses, hanem elektromos kemencét használnak.
A legnépszerűbb termékük Angliában a vekni, de azt is „diószegisítették\", tömörebb, házias ízűre sütik. Lutonban naponta 4000 veknit adnak el, de más termékeket is sütnek. Mint ismeretes, Diószegi két évvel ezelőtt nyitotta meg a pékségét Angliában egy kitelepedett barátja javaslatára, azért Lutonban, mert az közel van ugyan Londonhoz, de mégsem olyan magasak a bérek, mint a brit fővárosban.
Itthon a Diószegi pékség naponta mintegy 25 tonna kenyeret dob piacra, a pékség mellett saját üzleteket is működtet. Elmondta, nemrég nyitotta meg a huszadik boltját Marosvásárhelyen, és tervezik, hogy Bákóban is nyitnak egyet. Az új sikertermékük a rozsos házikenyér, ebből egyelőre naponta 300-400 darabot sütnek, de ezt szeretnék továbbfejleszteni.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!