2009. december 03., 10:362009. december 03., 10:36
Erdély fejlesztési problémáinak feltérképezése, illetve a megfelelő megoldások felvázolása a célja annak az erdélyi konferenciasorozatnak, amelyet decemberben indít a palyazatok.ro honlapot működtető, a romániai fiatalok vállalkozói és civil társulásaként létrehozott Pont Csoport. Az esemény első állomása Sepsiszentgyörgy lesz, ahol jövő csütörtökön, december 10-én reggel 9 órától a Vállalkozói Inkubátorházba várják a háromszéki érdeklődőket.
„Bár a fejlesztési kérdések egyaránt érvényesek Erdély egész területére és lakosságára, mégis fontos megtalálni mindenhol azokat a sajátosságokat, amelyre fejlesztés alapozható. Az utóbbi hónapokban elkezdtek körvonalazódni bizonyos saját kezdeményezésű fejlesztési tengelyek Erdélyen belül is, a hivatalos fejlesztési régiók mellett, vagy éppenséggel dacára azoknak. A Székelyföld egyike ezeknek a markáns kezdeményezéseknek, ahol az érintett megyék, települések összefogása révén már beindult egy rendezvénysorozat Sikeres Székelyföld néven, és amely egyenként járja körbe ennek a térségnek a fejlesztési prioritásait” – fogalmaznak a Krónikához eljuttatott közleményükben az esemény szervezői.
Hozzáteszik: a sepsiszentgyörgyi konferenciát is hasonló céllal szervezik, azaz nem ágazati, hanem földrajzi megkülönböztetésben gondolkodnak. A székelyföldi térséget megyékre bontva előbb a Kovászna, majd a Hargita megyeiekkel kívánnak találkozni.
Észak vagy dél: Háromszéknek Hargita vagy Brassó megyével kellene inkább gazdasági partnerséget keresnie? Háromszék-márka: melyek azok az alapadottságok, komparatív előnyök, melyek leginkább használhatók Háromszék fejlesztésében? Ár a bál: mi termelhető és értékesíthető Háromszéken és Háromszékből? Tourist in Háromszék: miért jó Háromszékre jönni? Lehet-e a helybéli is turista? Hány margarétás a turista igényszintje?
Kultúrgazda: miben szolgálhatja a kultúra a háromszéki gazdaságot?, Nem-a-papír-teszi-az-embert: milyen humán erőforrásra van szüksége Háromszéknek? 2010 versus 2015: melyek a sürgős, operatív, 12 hónap alatt megvalósítandó célok, feladatok? – csak néhány azokból a témákból, amelyekről a helyi vállalkozókkal, érdeklődőkkel szeretnének értekezni a konferenciasorozat szervezői, akik szerint „ezekkel a kérdésekkel Kovászna megyének, Háromszéknek, az itt élő embereknek szembe kell nézniük, választ kell találniuk annak érdekében, hogy ez a térség rálépjen a jóléti társadalom felé vezető útra”.
A válaszokat pedig – teszik hozzá – a lehető leghamarabb konkrét fejlesztési projektekre kell lefordítaniuk annak érdekében, hogy a cél valóssá, időben bemérhetővé váljon, és az ehhez szükséges erőforrások szervezhetőek legyenek. A konferenciára a www.erdelykonferencia.ro oldalon lehet jelentkezni, ugyanitt megtalálható az előadók és előadásaik rövid bemutatója.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.