Fotó: Agerpres
2010. november 22., 09:262010. november 22., 09:26
Az erről szóló szerződést a hét végén írta alá Borbély László környezetvédelmi miniszter és Tiberiu Marc, a Szilágy megyei önkormányzat elnöke. A projektet nagyrészt a Környezetvédelmi Operatív Programból lehívott uniós pénzekből finanszírozzák, a megyei tanács önrésze alig 24 millió lej. „Remélem, hogy a munkálatok mielőbb elkezdődnek, hogy megoldódjon a megye hulladékelszállítási gondja” – fejtette ki a szerződés aláírását követően Borbély László.
Szilágy megyében jelen pillanatban Zilahon, Zsibón, Szilágysomlyón és Szilágycsehben van szemétlerakó, azonban valamennyit be kell zárni, mivel nem felelnek meg a vonatkozó európai uniós előírásoknak. A zilahi tározó kapcsán a szaktárcavezető fel is rótta a helyi illetékeseknek, hogy környezetvédelmi engedély nélkül is működtetik a lerakóállomást, s felszólította a hatóságokat, hogy legtöbb egy hónapon belül orvosolják a problémát. „A Cigányiban működő zilahi szeméttározó környezetvédelmi engedély nélkül működik. Nem tudom felfogni. Ezt mielőbb meg kell oldani” – szögezte le a miniszter.
Borbély zilahi sajtótájékoztatóján ugyanakkor arról is beszélt, hogy Románia ugyan az első helyen áll az európai uniós alapokból lehívható összegekre megkötött szerződések tekintetében, a pénzek lehívásában azonban változatlanul sereghajtó. „A szerződések aláírását követően Romániának mindössze 50 millió eurót sikerült lehívnia az európai uniós pénzalapokból, miközben 3 milliárd euró értékben írtak már alá szerződéseket. Ez igen kevés” – fogalmazott a környezetvédelmi tárcavezető, aki miniszteri tevékenysége egyik legnagyobb kudarcaként éli meg mindezt.
Szerinte az okozza a fő gondot, hogy a projektek menedzsmentje nem megfelelő, és a versenytárgyalások is igen lassú ütemben haladnak. Éppen ezért arra szólította fel az elöljárókat, hogy sürgessék az ilyen jellegű gondok megoldását, ugyanis attól a pillanattól kezdődően, hogy az érintettek megkötötték a finanszírozási szerződést, a helyi hatóságok a felelősek a történésekért és a pénzek lehívásáért.
Az erdészeti törvénykönyv módosításai révén az állami Romsilva erdészeti társaság kezeléséből a helyi önkormányzatokhoz kerülnek át az erdei utak – közölte a hét végén Zilahon Borbély László környezetvédelmi miniszter, aki egyúttal arra szólította fel a megyei önkormányzatok illetékeseit, hogy készítsék elő az ezzel kapcsolatos határozattervezeteket.
Borbély elmondta, a módosítás révén lehetőség nyílik arra, hogy a helyi hatóságok finanszírozzák ezeknek az utaknak a javítási munkálatait. „Fontos, hogy ezek a határozattervezetek minél hamarabb hozzánk érjenek, hogy a helyi hatóságok számára elérhetővé válhassanak a finanszírozási lehetőségek, amelyekből megvalósíthatják ezeket a beruházásokat” – szögezte le a szaktárcavezető. Mint részletezte, az országos vidékfejlesztési program keretében pályázni lehet az erdei utak kövezésére vagy aszfaltozására, illetve új útszakaszok kialakítására.
A magyar Építési és Közlekedési minisztérium kiírta a Debrecen és Nagyvárad között megépítendő vasútvonal első szakaszának megtervezésére vonatkozó pályázatot.
Több tucat magyarországi álláskereső talált munkát a minap Nagyváradon, ahol nagyszabású állásbörzét tartottak. Békési Csabával, az állásbörzét szervező Bihar megyei munkaerő-elhelyező ügynökség igazgatójával járjuk körül a témát.
Jövő héten, egészen pontosan június 4-én startol az önkormányzatok és közintézmények számára a Roncsautóprogram 2025-ös kiírása; a magánszemélyek június 19-étől pályázhatnak a gépkocsipark felújítását célzó program keretében nyújtott támogatásokra.
Románia nehéz gazdasági helyzetben van, ezért sürgős intézkedésekre van szükség, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) pedig vállalja, hogy része lesz annak a kormánynak, amely meghozza ezeket az intézkedéseket – jelentette ki Ilie Bolojan.
A költségvetési hiány egy „üszkösödés” a román gazdaság testén – fogalmazott kedden Daniel Dăianu, aki szerint illúzió, hogy a deficitet csupán a kiadások lefaragásával mérsékelni lehet, ezért szerinte bizonyos adóemelések nem kerülhetők el.
A pénteken jegyzett évi 7,29 százalékról 7,10 százalékra csökkent hétfőn a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Az Európai Számvevőszék új jelentése szerint az Unió (saját hatáskörén belül) nem támogatta eredményesen az állami nyugdíjakat kiegészítő és az uniós polgárok megfelelő nyugdíjjövedelméhez hozzájáruló kiegészítő nyugdíjak kifejlesztését.
Románia nem küldte meg az Európai Bizottságnak (EB) a költségvetési hiány csökkentéséről szóló éves előrehaladási jelentést, amelyet április 30-ig kellett volna megküldenie a hétéves költségvetési terv végrehajtásának részeként.
Donald Trump amerikai elnök pénteken közölte, hogy javasolni fogja kabinetjének: június 1-jétől 50 százalékos vámot vezessenek be az Európai Unióból származó árukra, mert az uniós blokk „nehézkes” volt a kereskedelmi tárgyalások során.
A Környezetvédelmi Alap (AFM) a nap folyamán több száz pályázatot hagyta jóvá a villanypásztorprogramban, amelyet még 2023-ban hirdettek meg Tánczos Barna akkori környezetvédelmi miniszter kezdeményezésére – tájékoztatott csütörtökön az RMDSZ.