2011. szeptember 23., 09:392011. szeptember 23., 09:39
A 9 millió eurós beruházásból 16 hektáron alakítják ki az ipari park teljes infrastruktúráját, bevezetik a vizet, a gázt és a villanyt, központi irodaházat építenek. A tervek szerint már a télen lebonyolítják a közbeszerzési eljárást, elkezdik a bontásokat, hogy tavasszal az építkezésre kerülhessen sor. Antal Árpád leszögezte, a munkahelyteremtő projekt prioritást jelent számára, olyan vállalkozásoknak nyújtanak kedvezményes befektetési lehetőséget, amelyeknél magas a hozzáadott érték, nem környezetszennyezők, és további munkahelyeket generálnak. Elsősorban a termelésben és a kutatásban vállalkozókra számítanak. Az önkormányzat komoly kritériumrendszert dolgoz majd ki, szögezte le a polgármester. Mint tájékoztatott, a gazdasági válság miatt két jelentkező is egy időre visszalépett. A svéd Ikea tervezte, hogy ha közművesített telket kap az önkormányzattól, több millió eurós befektetéssel megépíti a gyárát, ahol 300 alkalmazottat foglalkoztat, ám a válság miatt egyelőre elhalasztották a beruházást. A brit acélgyártó Corus Building System már telket is vásárolt Szépmezőn, hogy létrehozza a fémmegmunkáló, iparicsarnok-kereteket, úgynevezett szendvicspaneleket előállító gyárát. A brit vállalkozás az ipari park közműveire akart rácsatlakozni, ám ez esetben is a recesszió miatt késik a gyárépítés. Antal Árpád abban bízik, hogy a válság miatt elbátortalanodott befektetők a fellendülés után visszatérnek. A polgármester ugyanakkor elmondta, az önkormányzat közel áll ahhoz, hogy az izraeli Halav Love Kft.-től visszaszerezze a 17 hektáros szépmezői területet, amelylyel kibővíthetik az ipari parkot. Az izraeli vállalkozásnak a korábbi önkormányzat egyik utolsó határozatával adta 25 évre koncesszióba a területet, ám azóta a cég ellen beindult a csődeljárás.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.