2012. november 19., 13:562012. november 19., 13:56
A felszállópályát a legújabb nemzetközi standardok alapján építik a legkiválóbb szakemberek bevonásával, mondta Marcel Butuza, a Vectra Service vállalat ügyvezetője. A kifutópálya megépítése a becslések szerint 12,7 millió euróba kerül általános forgalmi adó nélkül. A megyei tanácselnök úgy vélekedett, az első repülőgépek két éven belül landolhatnak a brassói légikikötőben. Căncescu elmondta, a repülőtér kivitelezésének ötlete közel 20 éve született, az illetékesek azóta folyamatosan lépéseket tesznek a projekt érdekében.
„Már a ’90-es évek elején szóba kerültek a munkálatok, 2006-ban pedig komoly esély mutatkozott arra, hogy a beruházáshoz külföldi finanszírozást szerezzünk. A gazdasági válság miatt ez sajnos nem történt meg. A repülőtér az egész megye számára rendkívül fontos beruházás, amely hozzájárul a gazdaság és a turizmus fejlesztéséhez” – magyarázta a megyei önkormányzat elnöke. Hangsúlyozta: most már semmi nem állhat a kivitelezés útjába, a szükséges összeg is a megyei tanács bankszámláján található.
Az önkormányzati képviselők szerint a szerződés aláírása történelmi pillanat Brassó megye számára. A környék turisztikai létesítményei mintegy 30 ezer szálláshelyet biztosítanak az ide érkező turisták számára, így a leendő légikikötő kihasználtsága miatt nem kell aggódni.
A kifutópálya kivitelezése többek között azért késett, mert a versenytárgyaláson részt vevő SCC Napoca vállalat korábban megfellebbezte a megyei tanács által lebonyolított eljárást. A cég illetékesei szerint a licitet megnyerő Vectra Service Kft. árajánlata túlságosan alacsony volt. Az óvást benyújtó vállalat azt is kifogásolta, hogy a nyertes cégnek nincs meg a megfelelő tapasztalata a munka elvégzéséhez. Mihai Pascu,a megyei tanács alelnöke a vádakra reagálva még hónapokkal ezelőtt elmondta, a licit teljes mértékben átlátható volt.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
A 2022-es energiaválságot követő csökkenés óta a tavalyi második félévben nőtt először a földgáz lakossági ára az Európai Unióban (EU); a legalacsonyabb árakat Magyarországon, Horvátországban és Romániában jegyezték.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.