Cáfolja a pénzügyminiszter, hogy elhalasztanák a nyugdíjalap második pilléréhez való hozzájárulás emelését

Két évvel elhalaszthatja a kormány a nyugdíjalap második pilléréhez, vagyis a kötelező magánnyugdíjalaphoz való hozzájárulás százalékarányos mértékének 3,75 százalékról 4,75 százalékra történő növelését, holott a tavasszal még sürgősségi rendelettel emelte a mutatót, és a 2024. január elsejétől hatályos törvénymódosítást a parlament mindkét háza megszavazta. A hírre reagált csütörtökön a magánnyugdíj-alapkezelők szövetsége is, felszólítva a kormányt, hogy tegyen eleget törvénynek és az Európai Unió felé tett vállalásainak, és januártól növelje a hozzájárulás mértékét. Marcel Boloş pénzügyminiszter cáfol.

Bálint Eszter

2023. december 07., 15:592023. december 07., 15:59

2023. december 08., 08:162023. december 08., 08:16

Az Országos Ifjúsági és Sport Szakszervezet egy olyan sürgősségi kormányrendelet tervezetét hozta nyilvánosságra, amely szerint mindössze 2026. január elsejétől nőne a második pillérhez való hozzájárulás mértéke – irányította rá a figyelmet csütörtökön a Hotnews.ro portál. A Ciolacu-kormány által javasolt változtatásra azt követően kerülhet sor, hogy 2022. március 16-án ugyanez a kormány elfogadta azt a sürgősségi rendeletet, amely a második pillérhez való hozzájárulás egy százalékpontos emeléséről rendelkezett 2024. január 1-jétől.

Az akkor Marius Budăi (PSD) által vezetett munkaügyi minisztérium azzal dicsekedett, hogy a hozzájárulás emelésével mérföldkövet ért el az országos helyreállítási tervben (PNRR).

„A helyreállítási tervben javasolt nyugdíjreform célja olyan jogszabályok kidolgozása, amelyek biztosítják az állami nyugdíjrendszer közép- és hosszú távú fenntarthatóságát és kiszámíthatóságát, valamint a második pillér fenntarthatóságát. A ma elfogadott jogszabállyal biztosított a PNRR által meghatározott ütemterv (C8, R6 komponens, 213. mérföldkő) betartása, a második nyugdíjpillérhez való hozzájárulások összhangban vannak a költségvetési stratégiában foglaltakkal” – állt a munkaügyi minisztérium akkori közleményében.

korábban írtuk

Egy százalékkal emelkedik a magánnyugdíjalapokba befizetett egyéni hozzájárulás
Egy százalékkal emelkedik a magánnyugdíjalapokba befizetett egyéni hozzájárulás

Elfogadta szerdán a képviselőház a magánnyugdíjalapokba befizetett egyéni hozzájárulás 1 százalékponttal történő emelését.

korábban írtuk

Emeli a kormány a kötelező magánnyugdíjalapba fizetendő járulékot
Emeli a kormány a kötelező magánnyugdíjalapba fizetendő járulékot

Várhatóan elfogadja szerdai ülésén a bukaresti kormány a kötelező magánnyugdíj-alapba fizetendő járulékok 3,75 százalékról 4,75 százalékra történő emelését 2024. január 1-jétől.

Pedig ha meg is valósulna jövő hónaptól az emelés, még mindig óriási lenne az elmaradás ahhoz képest, amit Románia a hárompilléres nyugdíjrendszer 2008-as bevezetésekor vállalt.

A múlt hónapban, a rendszer elindításának 15. évfordulója alkalmából szervezett eseményen a magánnyugdíjpénztárak képviselői is emlékeztettek: a járulékok alakulása nem az eredetileg tervezettnek megfelelően történt, ezért a második pillérhez hozzájárulóknak a vártnál kevesebb pénz van a számláján. Hiszen az eredeti ütemterv szerint már 2016-ban el kellett volna érni a 6 százalékos arányt a magánnyugdíjalap javára. Akkor a mostaninál nagyobb, 5 százalékos volt a második pillér részesedése, ám a Liviu Dragnea vezette kormány „machinációi” nyomán 2017-ben nemhogy növelték, hanem csökkentették. Emiatt másfél évtized elteltével csupán 3,75 százalékos a hozzájárulás mértéke a kötelező magánnyugdíjalapba, pedig már legalább 6-nál kellene tartania.

Idézet
A második pillérhez 2008-as bevezetése óta folyamatosan hozzájáruló alkalmazottak jelenlegi egyenlege átlagosan 48 ezer lej, ám ha betartották volna az arányemelési ütemtervet, ez az összeg már 65 ezer lej lenne”

– ismertette az évfordulós eseményen Radu Crăciun, a konferenciát szervező magánnyugdíj-alapkezelők szövetségének (APAPR) elnöke. A növelés megtagadásával az állami hatóságok csaknem 40 milliárd lejtől fosztották meg a magánnyugdíjalapokat, az állami javára.

korábban írtuk

Megkétszerezheti nyugdíjunkat a kötelező magánalapokban gyarapodó pénz, ha nem nyúlja le az állam
Megkétszerezheti nyugdíjunkat a kötelező magánalapokban gyarapodó pénz, ha nem nyúlja le az állam

Bő két évtized múlva ráduplázhat a nyugdíjba vonulók időskori állami juttatására az akkor már 35 éve „építgetett” második pillér, azaz a kötelező magánnyugdíjalapba folyamatosan utalt hozzájárulás. Viszont ez csak egy optimista forgatókönyv.

A magánnyugdíj-alapkezelők szövetsége csütörtökön közleményben reagált az újabb két évvel történő halasztásról szóló rendelettervezetre, és

egyúttal felszólította a kormányt, hogy tegyen le szándékáról, és – az eredeti tervnek megfelelően – 2024. január elsejétől emelje meg a hozzájárulás mértékét.

„A javasolt halasztás szöges ellentétben áll a PNRR rendelkezéseivel. (…) A második pillérhez való hozzájárulás emelésének újra és újra történő elhalasztása hátrányos minden aktív romániai munkavállaló számára, akik dolgoznak, adót és járulékot fizetnek, és jogos elvárásaik vannak a tisztességes nyugdíjra, többek között a második pillérből. Az APAPR nyilvánosan felszólítja a román kormányt, hogy tartsa tiszteletben a hatályos jogszabályokat és az Európai Unió felé tett korábbi kötelezettségvállalásait, és a törvényeknek, valamint a PNRR-nek megfelelően 2024. január 1-jétől emelje 4,75 százalékra a második pillérhez való hozzájárulást” – szögezte le a szakmai szövetség.

A kormány nem tervezi elhalasztani a nyugdíjalap második pilléréhez való hozzájárulás növelését, a témával kapcsolatos találgatások senkinek nem tesznek jót – közölte csütörtökön este a pénzügyminiszter.

Marcel Boloş ezzel a magánnyugdíjalap-kezelők egyesületének korábbi közleményére reagált, amelyben azt írták, hogy a kormány 2026-ig tervezi halasztani a magánnyugdíjalaphoz való hozzájárulás százalékarányos mértékének 3,75 százalékról 4,75 százalékra történő emelését, amely 2024. január 1-jétől lenne esedékes. Az egyesület felszólította a kabinetet, hogy tegyen le erről a tervéről.

„Nem fogjuk elhalasztani a nyugdíjalap második pilléréhez való hozzájárulás növelését” – szögezte le csütörtöki Facebook-bejegyzésében a tárcavezető. Hozzátette: az ilyen és ehhez hasonló találgatások senkinek nem szolgálják a javát.

Boloş ugyanakkor rámutatott, továbbra is keresik a megoldásokat az ország hosszú távú pénzügyi fenntarthatóságának biztosítására, és a tárca szakemberei alaposan megvizsgálnak a koalícióban felmerülő minden javaslatot, majd a koalíció vezetői ismertetik a döntéseket. „Arról mindenkit biztosíthatok, hogy az intézményünk aláírását viselő valamennyi jogszabály kidolgozása, véleményezése és jóváhagyása átláthatóan, az eljárások betartásával történik” – nyomatékosította a Ciolacu-kormány pénzügyminisztere.

A romániai nyugdíjrendszer három pilléren alapszik. Az első a kötelező hozzájárulás az állami alaphoz, amely révén alanyi jogon járó, adóból finanszírozott járadék révén lehet majd – elvileg – biztosítani a minimális megélhetés szintjét.
A második szintén kötelező, ám az ide utalt összeget – jelenleg a hozzájárulás 3,75 százalékát – magánnyugdíjalap kezeli, tehát nem az állam. A kötelező magánnyugdíjalapban lévő pénz a hozzájáruló tulajdona, ám nem férhetünk hozzá nyugdíjba vonulásunk előtt. Ha időközben munkanélkülivé válunk, az összeg nem vész el, a nevünkön marad, és tovább nő attól függően, hogy az alapkezelő mennyire sikeres befektetéseket eszközölt vele. Viszont a havi hozzájárulást nem irányítják oda, amíg a polgárnak nincs hivatalos munkaszerződése. Törvény garantálja, hogy a magánnyugdíjalapok nem jelenthetnek csődöt, a befizető állampolgárok nem kockáztatnak. Ha valamelyik társaság nehézségekbe ütközne, az általa kezelt pénzeket különleges eljárással más alapkezelőkhöz irányítják. A hozzájárulók nyugdíjazásukkor kétféleképpen juthatnak hozzá a felgyűlt pénzhez: teljes egészében kikérhetik az összeget, vagy havi részletfizetést választanak. A magánnyugdíjalapok valóban pénzalapokként működnek, ahol a befizetett összeget folyamatosan befektetik, „fialtatják”, miközben tulajdonosa végig a befizető, halála esetén pedig hozzáférhetnek örökösei – nem úgy, mint az egyes pillér esetén.
A harmadik pillér a fakultatív, önkéntes alapon működő egyéb nyugdíjbiztosítás, amelyet a munkavállaló fizet tetszés szerint.

korábban írtuk

Fű alatt államosították volna a kötelező magánnyugdíjalapot, a PNL tiltakozik
Fű alatt államosították volna a kötelező magánnyugdíjalapot, a PNL tiltakozik

Marcel Ciolacu miniszterelnök szerint a balliberális koalícióban nem tárgyaltak a kettes számú kötelező nyugdíjpillérrel kapcsolatos törvénymódosításról.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 01., kedd

Drágulásokkal köszöntött be a július

Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.

Drágulásokkal köszöntött be a július
2025. július 01., kedd

A teljesítményhez kötnék a bérpótlékokat egyes közalkalmazottak esetében

A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.

A teljesítményhez kötnék a bérpótlékokat egyes közalkalmazottak esetében
2025. július 01., kedd

Pénzügyminiszter: irreális költségvetéseket dolgoztak ki, tovább nyújtózkodtunk, mint ameddig a takarónk ért

Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.

Pénzügyminiszter: irreális költségvetéseket dolgoztak ki, tovább nyújtózkodtunk, mint ameddig a takarónk ért
2025. július 01., kedd

Lemaradt Erdély az államilag támogatott új öntözőrendszerek kiépítéséről

Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.

Lemaradt Erdély az államilag támogatott új öntözőrendszerek kiépítéséről
2025. június 28., szombat

Kizárólag online igényelhető a kisjövedelmű fogyasztóknak járó energiautalvány

Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.

Kizárólag online igényelhető a kisjövedelmű fogyasztóknak járó energiautalvány
2025. június 27., péntek

A kormány szeptember 30-ig meghosszabbította az alapélelmiszerek árrésstopját

Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.

A kormány szeptember 30-ig meghosszabbította az alapélelmiszerek árrésstopját
2025. június 27., péntek

Szakszervezetek: a megszorításokat azokkal kell kezdeni, akik ezt a helyzetet előidézték

A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.

Szakszervezetek: a megszorításokat azokkal kell kezdeni, akik ezt a helyzetet előidézték
2025. június 27., péntek

Tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok az EU-ban

Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok az EU-ban
2025. június 27., péntek

Havi 50 lejt kaphatnak a rászoruló áramfogyasztók, korlátoznák a közalkalmazottak veszélyességi pótlékját

A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.

Havi 50 lejt kaphatnak a rászoruló áramfogyasztók, korlátoznák a közalkalmazottak veszélyességi pótlékját
2025. június 26., csütörtök

Nehéz mosolyt csalni a vendéglátósok arcára, betett nekik az üdülési utalványok körüli hercehurca is

A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.

Nehéz mosolyt csalni a vendéglátósok arcára, betett nekik az üdülési utalványok körüli hercehurca is