Fotó: Pixabay
Csaknem húszezer cég zárt be Romániában az év első két hónapjában. A fizetésképtelenné vált, működésüket felfüggesztő és felszámolt vállalkozások száma több mint 20 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – állapította meg a román economedia.ro gazdasági portál csütörtökön a Sierra Quadrant felszámoló cég elemzését ismertetve.
2022. április 28., 20:172022. április 28., 20:17
2022. április 28., 22:112022. április 28., 22:11
Az első két hónapban 11 227 vállalkozást töröltek a cégjegyzékből (ez 17,1 százalékos növekedés), 5155-öt oszlattak fel (+24,4 százalék), 2465 függesztette fel tevékenységét (+22,2 százalék), és 962 vált fizetésképtelenné (+18 százalék) Romániában.
Két évnyi világjárvány után a romániai cégek többsége pénzügyileg kimerült. Az infláció, az energiaárak ellenőrizetlen emelkedése most sűrűn szedi áldozatait, elsősorban a kereskedelemben, vendéglátásban és építőiparban – állapítja meg az elemzés.
Az ukrajnai háború és az Oroszországra kivetett embargó, ahonnan az építőanyagok 30 százaléka származott, jelentős áremeléseket eredményezett az építőiparban, az ágazat válsága pedig más ágazatokban működő cégek tízezreit sodorja bajba az ingatlanfejlesztőktől a pénzügyi közvetítőkig és munkaközvetítőkig. A cégek finanszírozási gondokkal is küzdenek, amit súlyosít a logisztikai költségek növekedése. Az elemzés szerint a bajba került cégek 60 százalékának gondjai a fogyasztás mérséklődésével kapcsolatosak, ami bevételeik visszaesését eredményezte.
– idézte Ovidiu Neacsut, a felszámoló cég társtulajdonosát a Economedia.
Egy közelmúltban végzett felmérés szerint a romániai cégek több mint kétharmada késve egyenlíti ki a számlákat, a kifizetések átlagos ideje a két évvel ezelőtti 120 napról 145 napra nőtt. A román gazdaságban a behajtatlan tartozások mértéke jelenleg meghaladja a 350 milliárd lejt – írta a gazdasági lap.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
szóljon hozzá!