Fotó: Pixabay
Csaknem húszezer cég zárt be Romániában az év első két hónapjában. A fizetésképtelenné vált, működésüket felfüggesztő és felszámolt vállalkozások száma több mint 20 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – állapította meg a román economedia.ro gazdasági portál csütörtökön a Sierra Quadrant felszámoló cég elemzését ismertetve.
2022. április 28., 20:172022. április 28., 20:17
2022. április 28., 22:112022. április 28., 22:11
Az első két hónapban 11 227 vállalkozást töröltek a cégjegyzékből (ez 17,1 százalékos növekedés), 5155-öt oszlattak fel (+24,4 százalék), 2465 függesztette fel tevékenységét (+22,2 százalék), és 962 vált fizetésképtelenné (+18 százalék) Romániában.
Két évnyi világjárvány után a romániai cégek többsége pénzügyileg kimerült. Az infláció, az energiaárak ellenőrizetlen emelkedése most sűrűn szedi áldozatait, elsősorban a kereskedelemben, vendéglátásban és építőiparban – állapítja meg az elemzés.
Az ukrajnai háború és az Oroszországra kivetett embargó, ahonnan az építőanyagok 30 százaléka származott, jelentős áremeléseket eredményezett az építőiparban, az ágazat válsága pedig más ágazatokban működő cégek tízezreit sodorja bajba az ingatlanfejlesztőktől a pénzügyi közvetítőkig és munkaközvetítőkig. A cégek finanszírozási gondokkal is küzdenek, amit súlyosít a logisztikai költségek növekedése. Az elemzés szerint a bajba került cégek 60 százalékának gondjai a fogyasztás mérséklődésével kapcsolatosak, ami bevételeik visszaesését eredményezte.
– idézte Ovidiu Neacsut, a felszámoló cég társtulajdonosát a Economedia.
Egy közelmúltban végzett felmérés szerint a romániai cégek több mint kétharmada késve egyenlíti ki a számlákat, a kifizetések átlagos ideje a két évvel ezelőtti 120 napról 145 napra nőtt. A román gazdaságban a behajtatlan tartozások mértéke jelenleg meghaladja a 350 milliárd lejt – írta a gazdasági lap.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
szóljon hozzá!