Fotó: Gecse Noémi
Tavaly először elvesztette vezető pozícióját a romániai postai szolgáltatások piacán a Román Posta, amelyet a Fan Courier futárcég előzött meg – közölte a bukaresti távközlési szakhatóság.
2019. október 02., 11:492019. október 02., 11:49
2019. október 02., 11:512019. október 02., 11:51
Az MTI által ismertetett közlemény szerint tavaly a postai szolgáltatások piaca elérte a 3,2 milliárd lejt, ami 13 százalékos növekedés az előző évhez képest. A hazai postai szolgáltatások történetében először vesztette el piacvezetői pozícióját az állami tulajdonban levő Román Posta, amelynek 20 százalékos piaci részesedése volt tavaly, míg a Fan Courier 21 százalékot szerzett meg. Harmadik helyen az Urgent Cargus állt 13 százalékos részesedéssel az árbevétele alapján.
A külföldi küldemények száma jelentősebben, 32 százalékkal nőtt , ugyanakkor a belföldi küldemények piaca csak 5 százalékkal bővült. A postai szolgáltatások területén összesen 35 ezer dolgozót foglalkoztatnak, ebből 24 800 alkalmazott a Román Postánál dolgozik. Az MTI emlékeztet, hogy tavaly a Magyar Posta is be akart lépni a román postai szolgáltatások piacára, érdeklődött az Urgent Cargusért, amelyet azonban végül a Mid Europa Partners befektetői alap vásárolt meg 2018 szeptemberében.
A Román Posta fő részvényese a távközlési minisztérium, amely a vállalat részvényeinek a 75 százalékát birtokolja. Legutóbb 2015-ben akarta privatizálni a kormány, de akkor a belga Bpost a kötelező érvényű ajánlat benyújtása előtt visszalépett a tranzakcióból, így kudarcba fulladt a magánosítási kísérlet.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
szóljon hozzá!