Fotó: Haáz Vince
Memorandummal jóváhagyja a kormány csütörtöki ülésén a Törökországba irányuló hús- és élőállat-export és -tranzit újraindításának megszervezését – nyilatkozta a kormányülés elején a román miniszterelnök.
2024. május 23., 17:392024. május 23., 17:39
Marcel Ciolacu hangsúlyozta, ez az egyik legjelentősebb gazdasági döntés, amely az elmúlt napokban Ankarában tett hivatalos látogatása és a Recep Tayyip Erdogan elnökkel folytatott megbeszélések nyomán született. „Az intézkedés jelentős előnyökkel jár az állattartóink számára, akiknek gyakorlatilag ismét hozzáférésük lesz egy hatalmas piachoz” – fogalmazott a kormányfő.
A török állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági hatóságok tavaly végzett ellenőrzései után „pozitív visszajelzések érkeztek”, a romániai delegáció e heti ankarai látogatása során pedig megszületett a döntés az export újraindításáról. A szakember szerint Törökország mintegy egymillió juhot importálna. „Románia juhállománya hozzávetőlegesen 10 millió darabot számlál, minőségi és mennyiségi szempontból is első helyen állunk európai viszonylatban. Versenyképesekké válunk, mert újabb és újabb exportpiacok nyílnak meg előttünk” – fogalmazott Bociu.
Alexandru Bociu beszélt arról is, hogy Romániában is terjed a juhok központi idegrendszerét érintő végzetes degeneratív betegség, a súrlókor, 12 megye azonban fertőzésmentes, így egyelőre csak ezekből fognak élő állatot exportálni Törökországba. Ezekben a megyékben ugyanakkor fokozottabb ellenőrzésekre kell számítani – tette hozzá a hatóság vezetője.
A nyugati kereszténység március végére eső húsvétja miatt az üzletek „aranyárban” kínálják a bárányhúst Erdélyben. A magas ár fő oka a megélénkülő közel-keleti exportpiac, amely immár két éve ,,kiszippantja” az országból a hizlalt bárányokat.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
szóljon hozzá!