Fotó: Haáz Vince
Memorandummal jóváhagyja a kormány csütörtöki ülésén a Törökországba irányuló hús- és élőállat-export és -tranzit újraindításának megszervezését – nyilatkozta a kormányülés elején a román miniszterelnök.
2024. május 23., 17:392024. május 23., 17:39
Marcel Ciolacu hangsúlyozta, ez az egyik legjelentősebb gazdasági döntés, amely az elmúlt napokban Ankarában tett hivatalos látogatása és a Recep Tayyip Erdogan elnökkel folytatott megbeszélések nyomán született. „Az intézkedés jelentős előnyökkel jár az állattartóink számára, akiknek gyakorlatilag ismét hozzáférésük lesz egy hatalmas piachoz” – fogalmazott a kormányfő.
A török állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági hatóságok tavaly végzett ellenőrzései után „pozitív visszajelzések érkeztek”, a romániai delegáció e heti ankarai látogatása során pedig megszületett a döntés az export újraindításáról. A szakember szerint Törökország mintegy egymillió juhot importálna. „Románia juhállománya hozzávetőlegesen 10 millió darabot számlál, minőségi és mennyiségi szempontból is első helyen állunk európai viszonylatban. Versenyképesekké válunk, mert újabb és újabb exportpiacok nyílnak meg előttünk” – fogalmazott Bociu.
Alexandru Bociu beszélt arról is, hogy Romániában is terjed a juhok központi idegrendszerét érintő végzetes degeneratív betegség, a súrlókor, 12 megye azonban fertőzésmentes, így egyelőre csak ezekből fognak élő állatot exportálni Törökországba. Ezekben a megyékben ugyanakkor fokozottabb ellenőrzésekre kell számítani – tette hozzá a hatóság vezetője.
A nyugati kereszténység március végére eső húsvétja miatt az üzletek „aranyárban” kínálják a bárányhúst Erdélyben. A magas ár fő oka a megélénkülő közel-keleti exportpiac, amely immár két éve ,,kiszippantja” az országból a hizlalt bárányokat.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
szóljon hozzá!