Fotó: Boda Gergely
2012. november 05., 08:402012. november 05., 08:40
Az október közepén az anyaországi Mórról indult seregszemle megvalósítása a Kárpát-medencei régió összefogását, sikeres üzleti környezet biztosítását célzó Wekerle-tervvel és a magyartermék-program Kárpát-medencei kiterjesztését támogató kormányzati szándékkal áll összhangban. A reprezentatív összeállítás fő célja a Kárpát-medencei régió összefogása, az egységes gazdasági térség hangsúlyozása, a Kárpát-medencei összmagyarság összetartozásának erősítése.
A magyar termékek népszerűsítését, nemzetközi pozícióinak erősítését, a régió vállalkozóinak bevonását előtérbe helyező vándorkiállítást a hétvégén a marosvásárhelyi sportcsarnokban rendezték az őszi kiállítás és vásár keretében, ahol a kiállítók 2000 négyzetméteren mutatták be termékeiket és szolgáltatásaikat. A Magyar Termék nagydíj használati jogát évente ítéli oda kiváló minőségű magyarországi termékeknek, szolgáltatásoknak egy külön erre a célra létrehozott bizottság.
Idén összesen 58 termék, illetve szolgáltatás kapta meg a díjat, közöttük szerepelnek élelmiszer-ipari vállalkozók, könyvkiadók, szoftverfejlesztők, építőipari anyagok gyártói. A díj odaítélésekor szempont a termék nemzetközi piacokon való versenyképessége, az energiatakarékosság, a környezetbarát megoldások használata. A díjazott egy évig használhatja ingyenesen termékén e megjelölést, ami az eredeti feltételek fenntartása és a használati díj befizetése mellett további időszakokra is meghoszszabbítható. „A Kárpát-medencei integrációs fejlesztési program keretében szeretnénk egy olyasfajta intézményt létrehozni, amely eljuttatja a minőségi magyar terméket a régió különböző városaiba.
Kiállításunkkal azzal a nem titkolt szándékkal járjuk be a Kárpát-medencét, hogy bővítsük az itt eladható magyar termékek skáláját. Ugyanakkor jó volna, ha az itteni gyártók és szolgáltatók is csatlakoznának a kezdeményezéshez, mert ez bővülő piacot jelentene számukra” – nyilatkozta a Krónikának Radetzky Jenő miniszteri biztos, a Kárpátia Román–Magyar Kereskedelmi és Iparkamara tiszteletbeli elnöke.
Lapunk kérdésére a társszervezői minőséget is ellátó gazdasági szakember örömmel újságolta, hogy az utóbbi időben az általa vezetett vegyes kamara tevékenységébe egyre több romániai román nemzetiségű üzletember kapcsolódott be. Különben a Magyar Termék nagydíjak szemléje hamarosan Kolozsváron és Nagyváradon, majd Délvidéken, Felvidéken és Kárpátalján is megtekinthető lesz.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
A 2022-es energiaválságot követő csökkenés óta a tavalyi második félévben nőtt először a földgáz lakossági ára az Európai Unióban (EU); a legalacsonyabb árakat Magyarországon, Horvátországban és Romániában jegyezték.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.