Előnyei és hátrányai is lehetnek az új adózásnak, a cégek inkább választanának

•  Fotó: Kristó Róbert

Fotó: Kristó Róbert

Megkönnyíti a könyvelést az üzleti forgalom utáni adó, az érintettek szerint azonban túl hirtelen jön a változás, ráadásul a Krónika által megkérdezett szakemberek úgy vélik, hogy opcionálissá kellene tenni, nem rögtön kötelezővé.

Bíró Blanka

Bálint Eszter

2017. november 03., 15:422017. november 03., 15:42

Hideget és meleget egyaránt kap a Tudose-kormány javaslata, amellyel a jelenlegi 500 ezer euróról 1 millió euróra emelné azt a küszöböt, ami alatt a vállalkozóknak a 16 százalékos társasági adó helyett üzleti forgalmuk 1 százalékát kitevő adót kell fizetniük.

Sokan vallják azt, hogy az intézkedés például megkönnyíti a könyvelést, ráadásul a számítások szerint a cégek jó részének nem is kellene több adót fizetnie, mint most,

abban azonban a legtöbben egyetértenek, hogy nem szabadna ilyen hirtelen bevezetni ekkora módosítást.

Mint ahogy azt is többen megfogalmazzák, hogy előnyösebb lenne opcionálissá tenni, vagyis a vállalkozóknak kellene megválasztaniuk, hogy melyik számukra a legelőnyösebb adózási forma.

Aggódnak az utazási irodák

A napokban több vállalkozói szövetség is megkongatta a vészharangot a kormány által tervezett adópolitikai módosítások miatt, sokan emelték fel a hangjukat az ellen is, hogy a kormány a profit helyett az üzleti forgalmat adóztatná meg. Florin Jianu, a kis- és középvállalkozásokat tömörítő országos szövetség elnöke például arról beszélt, hogy

a kormány adó- és járulékintézkedései összezavarják a Romániában tevékenykedő vállalkozói szférát, bizonyos ágazatokban pedig számos cég – például az idegenforgalmi irodák, szállítási vállalatok – bezárhat az üzleti forgalomra kivetendő adó miatt.

Az Utazási Irodák Országos Egyesülete (ANAT) külön közleményben adott hangot aggályainak, meglátásuk szerint köreikben rengeteg áldozatot fog szedni az új adópolitika, az ügynökségek 85 százalékára lesz valamilyen szinten negatív hatással az intézkedés.

Az általuk idézett adóügyi szakértők is úgy számolnak, hogy azok a vállalkozások fogják a legjobban megsínyleni a forgalom megadózását, ahol a profitráta nem haladja meg a 6,25 százalékot. Példaként ők is az utazási irodákat hozzák fel, amelyek tapasztalataik szerint 7 százalékos kezelési költséggel értékesítik az utazási csomagokat, amiből pedig ha levonjuk az egyötödre rúgó általános forgalmi adót (áfa/TVA) akkor éppen 6,25 százalékos profitráta jön ki.

•  Fotó: Thomas Campean Galéria

Fotó: Thomas Campean

Az AmCham szerint túl hirtelen jön

Az amerikai, multinacionális és romániai cégeket egyaránt tömörítő AmCham Romania kereskedelmi kamara szerdai közleménye is kitér a forgalmi adóra, arra hívva fel a figyelmet, hogy bár a kormány illetékesei a módosítást a gazdasági növekedést serkentő intézkedésként mutatják be, éppen az ellenkező hatást fejtheti ki. Mint rámutatnak, Romániában jelen pillanatban a vállalkozások 80 százalékának 1 millió euró alatt marad az üzleti forgalma. Éppen ezért az AmCham azt javasolja, hogy a forgalom utáni adó legyen inkább csak opcionális számukra.

Idézet
Úgy gondoljuk, hogy mélyreható elemzésre van szükség annak érdekében, hogy elkerülhetővé váljanak az újabb fizetésképtelenségek ezen cégek körében, mint ahogy a költségvetési bevételekre gyakorolt hatást is meg kell vizsgálni”

– mutatnak rá. Kitérnek arra is, hogy a kormány nemrég módosította az adópolitikát, most pedig újabb változtatásokra készül, ami egyensúlyvesztést és zavart okozhat az üzleti szférában. Ugyanakkor meglátásuk szerint annyira összetett mechanizmusokról van szó, amelyekről nem szabadna sürgősségi kormányrendelettel dönteni, hanem széles körű konzultációra és parlamenti vitára van szükség.

Erdei-Dolóczki: legyen opcionális

A módosítás előnye az egyszerűsített könyvelés, de mivel a módosításnak lehetnek áldozatai is, ezért könnyítés lehetne az opcionális adózás – fejtette ki a Krónika megkeresésére Erdei-Dolóczki István RMDSZ-es parlamenti képviselő, az alsóház költségvetési bizottságának tagja.

A szatmári politikus elmondta, a tervezet csak a napokban került hozzá, az RMDSZ-frakción belül még nem egyeztettek, hogy milyen álláspontot képviseljenek,

ám a személyes véleménye az, hogy ha megadnák a cégvezetőknek a lehetőséget, hogy válasszanak, milyen módon adóznak, akkor nem lennének vesztesei a módosításnak. „Véleményem szerint azt kellene javasolnunk, hogy az adózás legyen opcionális, ha már ilyen magas a küszöb és ilyen sok vállalkozást érint a módosítás. Adjuk meg a lehetőséget a cégvezetőknek, hogy egy költségvetési évre dönthessék el, hogy milyen módon fizetik be az adójukat, természetesen a megadott szabályozási kereteken belül.

Idézet
Ha vállalják a bonyolultabb könyvelést, és inkább a profit után fizetnek 16 százalékot, mintsem a forgalom után 1 százalékot, akkor választhassák ezt”

– szögezte le a képviselő.

Édler: nem lesznek nagy vesztesek

Szintén a könyvelés egyszerűsítését tartja a módosítás legnagyobb előnyének Édler András, a Kovászna megyei kereskedelmi és iparkamara elnöke. Mint kérdésünkre rámutatott, a vállalkozóknak ilyen alapon nem kell folyton azon törniük a fejüket, hogy mi az elszámolható költség.

A módosítás egyértelmű nyertesei meglátása szerint azok a vállalkozások, amelyek szellemi terméket értékesítenek, hiszen esetükben alacsonyak a költségek, így gyakorlatilag eddig is szinte a teljes forgalom után adóztak,

csak nem egy, hanem tizenhat százalékot. Példaként a tanácsadó cégeket említette, amelyek minimális költséggel működnek, hiszen alig van anyagszükségletük, számukra egyértelműen kedvező, ha a forgalom után 1 százalék adót kell befizetniük.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

Édler szerint ugyanakkor a nagy forgalmat és kisebb profitot megvalósító vállalkozások sem veszítenek olyan sokat, hiszen egy szimulálással kiszámítható, hogy 10 százalékos profit esetén, ha a százat vesszük egységnek, 1,6 lej profitadót fizetnek, a 100 egység után az 1 százalékos adóval 1 lejt adóznak majd.

Az utazási irodák már készülnek

Az utazási irodák nem minden esetben könyvelik a teljes forgalmat, vannak, amelyek csak az általuk felszámolt jutalékot vezetik be a saját könyvelésükbe, esetükben nem olyan hatalmas a forgalom, hogy megterhelő legyen az 1 százalékos adózás – fogalmazta meg eközben érdeklődésünkre László Endre, az ANAT regionális elnöke. Hangsúlyozta, az Utazási Irodák Országos Egyesülete is éppen ezt a megoldást javasolja a tagjainak.

A zökkenőmentes átállás érdekében november 15-én szerveznek is egy adóügyi konferenciát az utazási irodák képviselőinek, ahol adótanácsadók mutatják be a különleges könyvelésre való áttérés előnyeit és hátrányait, hogy az ismeretek birtokában az idegenforgalmi vállalkozók eldönthessék, melyik változatot választják.

A turisztikai szakemberek különben nehezményezik, hogy a kormány nem tartott széles körű konzultációt az ügyben, és nem tartja be, hogy a költségvetési év előtt hat hónappal kellene meghoznia az adózás módosítására vonatkozó döntéseket.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 01., kedd

Lemaradt Erdély az államilag támogatott új öntözőrendszerek kiépítéséről

Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.

Lemaradt Erdély az államilag támogatott új öntözőrendszerek kiépítéséről
2025. június 28., szombat

Kizárólag online igényelhető a kisjövedelmű fogyasztóknak járó energiautalvány

Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.

Kizárólag online igényelhető a kisjövedelmű fogyasztóknak járó energiautalvány
2025. június 27., péntek

A kormány szeptember 30-ig meghosszabbította az alapélelmiszerek árrésstopját

Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.

A kormány szeptember 30-ig meghosszabbította az alapélelmiszerek árrésstopját
2025. június 27., péntek

Szakszervezetek: a megszorításokat azokkal kell kezdeni, akik ezt a helyzetet előidézték

A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.

Szakszervezetek: a megszorításokat azokkal kell kezdeni, akik ezt a helyzetet előidézték
2025. június 27., péntek

Tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok az EU-ban

Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok az EU-ban
2025. június 27., péntek

Havi 50 lejt kaphatnak a rászoruló áramfogyasztók, korlátoznák a közalkalmazottak veszélyességi pótlékját

A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.

Havi 50 lejt kaphatnak a rászoruló áramfogyasztók, korlátoznák a közalkalmazottak veszélyességi pótlékját
2025. június 26., csütörtök

Nehéz mosolyt csalni a vendéglátósok arcára, betett nekik az üdülési utalványok körüli hercehurca is

A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.

Nehéz mosolyt csalni a vendéglátósok arcára, betett nekik az üdülési utalványok körüli hercehurca is
2025. június 26., csütörtök

Közeleg az igazság pillanata: hány milliárd eurót bukhat Románia?

Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.

Közeleg az igazság pillanata: hány milliárd eurót bukhat Románia?
2025. június 26., csütörtök

Falugazdász a Krónikának: jó, ha nullszaldósok lesznek a termelők az alacsony gabonahozam miatt

Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.

Falugazdász a Krónikának: jó, ha nullszaldósok lesznek a termelők az alacsony gabonahozam miatt
2025. június 25., szerda

Beteges szokással magyarázzák a betegszabadságok megadóztatási tervét

Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.

Beteges szokással magyarázzák a betegszabadságok megadóztatási tervét