A kormány terve az, hogy 2018. január elsejétől a jelenlegi 16 százalékosról 10 százalékra csökkentse az egységes adókulcsot, s ezt nem az egyén, hanem a család jövedelmére alkalmaznák – magyarázta az elmúlt napokban szárnyra kapott híresztelések nyomán Viorel Ștefan pénzügyminiszter.
2017. április 13., 17:322017. április 13., 17:32
2017. április 13., 17:432017. április 13., 17:43
Mint részletezte, a 10 százalékos adókulcs mellett további enyhítés, hogy a 2000 lej alatti jövedelmek adókulcsa 0 százalék lesz. Kitért arra is, hogy a háztartási/családi jövedelem bevezetése után különböző kiadásokat le is lehet majd írni az adóból, példaként a magánnyugdíj-biztosítást, az egészségbiztosítást, a gyerekek iskoláztatásával járó költségeket említette. Bejelentette egyúttal, hogy a pénzügyminisztériumban egy munkacsoport dolgozik a vonatkozó törvénytervezeten, és abbéli reményének adott hangot, hogy mielőbb elkészülnek, és nyilvános vitára bocsáthatják a jogszabályjavaslatot.
Annak kapcsán, hogy az adófizetőknek a készülő törvény hatályba lépése után adótanácsadóhoz kell fordulniuk, a szaktárca vezetője azt mondta, ezek a tanácsadók az állam alkalmazásában állnak majd, a polgároknak nem kell fizetniük a szolgáltatásaikért. Arra a kérdésre, hogy lesz-e elég tanácsadó, Viorel Ștefan úgy vélekedett, az Országos Adóhatóságnak (ANAF) van 30 ezer alkalmazottja, egy részük majd átnyergel adótanácsadónak.
Nem így gondolja azonban Bogdan Stan, az ANAF elnöke. Mint csütörtöki sajtónyilatkozatában leszögezte, a közalkalmazottak jogállását szabályozó jogszabály szerint összeférhetetlenség állna fenn, ha egy adóellenőr adótanácsadói munkát is végezne. Ugyanakkor – tette hozzá – az adóhatóságnál jelenleg is személyzethiánnyal küzdenek, úgyhogy semmiképp sem tudnának tanácsadással is foglalkozni.
Közben Cristian Ghinea, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) parlamenti képviselője arról beszélt, hogy a családi adó csak a Szociáldemokrata Párt (PSD) kitalációja, hogy ne kelljen beismernie: bevezeti a progresszív adózást. Egyúttal arra is felhívta a figyelmet, hogy a kormány által emlegetett amerikai modellt is „rémálom gyakorlatba ültetni\", és az Egyesült Államokban most éppen arról egyeztetnek, hogyan lehetne lemondani az adóból történő leírások rendszeréről.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.