Nem tiltják, csak lehetetlenné teszik. Szigorú biobiztonsági szabályok vonatkoznának az állattartó magánszemélyekre
Fotó: Pixabay.com
Noha a mezőgazdasági miniszter cáfolja, hogy a háztáji sertéstenyésztés ellehetetlenítése vagy egyenesen betiltása lenne a tervezett állategészségügyi és biobiztonsági intézkedések célja, és szakemberek szerint nem írják le egyértelműen, hogy otthon nem lehet sertést tartani, a nyilvánosságra került tervezetek ebbe az irányba mutatnak.
2020. március 05., 15:162020. március 05., 15:16
2020. március 05., 15:192020. március 05., 15:19
Alaposan felkavarta a kedélyeket a sertéstenyésztők és a gazdák körében az Országos Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Hatóság (ANSVSA) határozattervezete, amelynek kitűzött célja az afrikai sertéspestis terjedésének megfékezése, sokan viszont azt mondják, hogy ezzel egy időben a szakhatóság teljes mértékben ellehetetleníti a háztáji disznótartást. A jogszabályjavaslat ellen mind az RMDSZ, mind pedig a Szociáldemokrata Párt (PSD) keményen felemelte a hangját.
„A Nemzeti Liberális Párt (PNL) újabb aberrált intézkedéssel készül: meg akarja tiltani a románoknak, hogy saját háztartásukban sertést tartsanak! Az ANSVSA kiadott egy határozattervezetet, amelynek hatálybalépésével lehetetlenné válik a saját fogyasztásra történő sertéstartás. A román paraszt nem tarthat sertést saját háztartásában, és nem szállíthat disznót egyik háztartásból a másikba. Aki pedig megszegi ezeket a szabályokat, 1000 és 7000 lejes bírságra számíthat” – posztolta közösségi oldalán az ellenzéki párt.
A mezőgazdasági tárcavezetői tisztségre jelölt Adrian Oros keddi parlamenti szakbizottsági meghallgatásán is felmerült a téma, ahol az RMDSZ tájékoztatása szerint a szövetség parlamenti képviselői határozottan felemelték a szavukat. Magyar Lóránd, az RMDSZ Szatmár megyei parlamenti képviselője a meghallgatáson elmondta:
Benedek Zakariás, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője leszögezte: elfogadhatatlannak tartják a mezőgazdasági minisztérium által kilátásba helyezett módszert, ezért az RMDSZ szakemberei mindent megtesznek azért, hogy ezt megakadályozzák. „Meggyőződésünk, hogy ez az intézkedés nem tesz jót a romániai gazdáknak, hiszen jelenleg a hazai mezőgazdaság mintegy 70 százalékát a háztáji sertéstartással is foglalkozó családi gazdaságok alkotják” – fogalmazott a honatya.
Magyar Lóránd a Krónika megkeresésére ugyanakkor leszögezte: ha szükséges, tiltakozó aláírásokat gyűjtenek, hogy a tervezett rendelet ne lépjen hatályba ebben a formában.
– szögezte le a politikus. Rámutatott, a tervezet szerint a háztáji gazdaságok esetében, tehát a jogi formával nem rendelkező állattartók számára megtiltják a szaporítást és a kereskedelmet. Malacot például csak engedélyezett farmról vásárolhatnak, holott az országban a malacok felét külföldről hozzák be. A disznókat eközben csak 60 nappal korábban betakarított zöldtakarmánnyal etethetik, ételmaradékot nem kaphatnak, és az alájuk kerülő szalmát is legkevesebb 90 nappal korábban kell behozni a mezőről. Ugyanakkor be kell tartaniuk a biobiztonságra vonatkozó szabályokat, tehát zuhanyzót, fertőtlenítőt kell létrehozni az ól mellett.
„Egyértelmű, hogy a nagy tenyésztők biztonsága érdekében tervezik ezeket az intézkedéseket, ám az államnak is szerepet kellene vállalnia abban, hogy a kisgazdák betarthassák az előírásokat. Amikor a nagyok esetében szigorították a szabályokat, ők az Vidéki Beruházásokat Finanszírozó Ügynökségtől (AFIR) kaptak támogatást a szükséges fejlesztésekre. Magyarországon és Litvániában betiltották a háztáji sertéstartást, de az állam két évre előre kártalanította a gazdákat” – hangsúlyozta Magyar Lóránd.
Vásárolni csak farmról. Megtiltanák a gazdáknak a disznók szaporítását és a kereskedelmét
Fotó: 123RF
„A hatóság a sertéspestis visszaszorításával próbálkozik, de újra a kisgazdába rúg” – fogalmazta meg aggályait Könczei Csaba, a Kovászna Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője is. Mint kiemelte, sokan tettek szert egy kis pluszjövedelemre azáltal, hogy tartottak egy kocát, a malacok egy részét megtartották saját használatra, a többin pedig túladtak. „Eladták a szomszédnak, vagy nekem, a városinak, aki hagyományosan szeretek disznót vágni karácsonyra” – közölte az igazgató, leszögezve,
Adrian Oros ügyvivő mezőgazdasági miniszter viszont megszólalásában félretájékoztatásnak minősítette azt az állítást, miszerint ellehetetlenítenék a háztáji sertéstenyésztést, és cáfolta az erről szóló nyilatkozatok valóságtartalmát. „Az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság nem tiltja és nem korlátozza a romániai lakosság háztáji sertéstartását. Biztosítunk minden polgárt, hogy Romániában tarthatnak sertést saját háztartásukban bizonyos biobiztonsági intézkedések betartása mellett” – nyilatkozta a tárcavezető az Agrointel.ro portálnak, jelezve egyúttal, hogy a közvitán levő határozattervezet számos szabályt ír majd elő a sertéstartásra vonatkozóan.
Sertéstenyésztő: szükség van a szabályozásra a kór terjedése ellen
Szükségesnek tartja az állategészségügyi és biobiztonsági intézkedéseket Sinka Arnold vidékfejlesztő, akinek a sertés- és mangalicatenyésztés a szakterülete. Szerinte ezekre azért van szükség, hogy megvédjék az állományt a sertéspestistől. „Valamilyen szinten meg kell húzni a vonalat. Nem kell ellehetetleníteni a háztáji sertéstartást, de a felelőtlen disznótartásnak legyen meg a következménye” – szögezte le a Krónika megkeresésére a Hargita megyei szakember. Rámutatott, Udvarhelyszéken és Erdővidéken is jelen van a sertéspestis, mégis előfordul, hogy a juhokkal együtt a disznókat is kihajtják az erdő szélére. Éppen ezért szerinte észszerű szabályokra, óvintézkedésekre van szükség. „Ha a mezőről behozzuk a takarmányt, a szalmát, az lehet vaddisznók által fertőzött, ha tartjuk néhány hónapig, a kórokozó elpusztul. A szaporítást azért tiltják, mert a Kárpátokon túl ellenőrizetlenül, fülszám nélkül tartják, szaporítják a disznókat. Sokan fel sem fogják, mekkora a veszély, ha egy faluba behurcolják a sertéspestist, az egész településen elpusztul az állomány, vagy megbetegszenek, vagy kényszervágásra ítélik” – hangsúlyozta Sinka Arnold.
A kormány jóváhagyja Románia 2025–2035-ös energiastratégiáját, és a kiszolgáltatott fogyasztók védelme érdekében meghosszabbítja az energiaár-sapkára vonatkozó intézkedést – jelentette be csütörtökön a miniszterelnök.
Fiaskó árnyékolta be már az üzembe állítása utáni második napján a román állam által vásárolt vadonatúj Alstom vonat útját: nem tudott elindulni.
Az amerikai Lockheed Martin és a nagyváradi Sinteza vállalat szándéknyilatkozatot írt alá egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes GridStar Flow akkumulátorgyár nagyváradi megépítéséről.
Az adósságot maguk előtt görgető romániai lakosok csaknem fele a kormányt okolja a felhalmozott adósságaiért, legyen szó banki tartozásokról vagy ki nem fizetett számlákról – derül ki a 2024-es adósságbarométerből.
A kontinensen fertőz a madárinfluenza vírusa, Kelet-Európában Magyarország a legfertőzöttebb ország. A Krónika által megkérdezett szakember szerint Romániában egy Brăila és egy Konstanca megyei háztáji gazdaságban észlelték eddig a betegséget.
Úgynevezett köz- és magán-együttműködés révén képzeli el a Budapest és Bukarest között tervezett nagy sebességű vasút megépítését a román közlekedési miniszter.
A milánói Via Montenapoleone lett idén a világ legdrágább bevásárlóutcája, megelőzve a New York-i Fifth Avenue-t – áll a chicagói székhelyű Cushman & Wakefield globális kereskedelmi ingatlanszolgáltató szerdán közzétett éves jelentésében.
A Román Posta fokozatosan megkezdi a hatalmas veszteséget okozó postahivatalok bezárását, csökkentik az ott zajló tevékenységet – jelentette ki a hét elején Valentin Ștefan, a vállalat vezérigazgatója.
Az Európai Unió tagállamai idén július elseje és november 17. között összesen 8,79 millió tonna búzát exportáltak, 31 százalékkal kevesebbet, mint a múlt év azonos időszakában – közölte részleges adatok alapján kedden az Európai Bizottság.
Az energiapiac újbóli liberalizációja után akár 40 százalékkal is csökkenhet a 300 kilowattóránál (kWh) nagyobb energiafogyasztású háztartások számlája – közölte kedden Sebastian Burduja.
1 hozzászólás