Ellehetetleníthetik a háztáji disznótartást a hatóságok

Ellehetetleníthetik a háztáji disznótartást a hatóságok

Nem tiltják, csak lehetetlenné teszik. Szigorú biobiztonsági szabályok vonatkoznának az állattartó magánszemélyekre

Fotó: Pixabay.com

Noha a mezőgazdasági miniszter cáfolja, hogy a háztáji sertéstenyésztés ellehetetlenítése vagy egyenesen betiltása lenne a tervezett állategészségügyi és biobiztonsági intézkedések célja, és szakemberek szerint nem írják le egyértelműen, hogy otthon nem lehet sertést tartani, a nyilvánosságra került tervezetek ebbe az irányba mutatnak.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

2020. március 05., 15:162020. március 05., 15:16

2020. március 05., 15:192020. március 05., 15:19

Alaposan felkavarta a kedélyeket a sertéstenyésztők és a gazdák körében az Országos Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Hatóság (ANSVSA) határozattervezete, amelynek kitűzött célja az afrikai sertéspestis terjedésének megfékezése, sokan viszont azt mondják, hogy ezzel egy időben a szakhatóság teljes mértékben ellehetetleníti a háztáji disznótartást. A jogszabályjavaslat ellen mind az RMDSZ, mind pedig a Szociáldemokrata Párt (PSD) keményen felemelte a hangját.

A PSD Facebook-oldalán megjelent állásfoglalás egyenesen leszögezte, hogy a rendelet betiltaná a saját fogyasztásra történő háztáji sertéstartást.

„A Nemzeti Liberális Párt (PNL) újabb aberrált intézkedéssel készül: meg akarja tiltani a románoknak, hogy saját háztartásukban sertést tartsanak! Az ANSVSA kiadott egy határozattervezetet, amelynek hatálybalépésével lehetetlenné válik a saját fogyasztásra történő sertéstartás. A román paraszt nem tarthat sertést saját háztartásában, és nem szállíthat disznót egyik háztartásból a másikba. Aki pedig megszegi ezeket a szabályokat, 1000 és 7000 lejes bírságra számíthat” – posztolta közösségi oldalán az ellenzéki párt.

RMDSZ: keresztbe tennének
a sertéstartóknak

A mezőgazdasági tárcavezetői tiszt­ségre jelölt Adrian Oros keddi parlamenti szakbizottsági meghallgatásán is felmerült a téma, ahol az RMDSZ tájékoztatása szerint a szövetség parlamenti képviselői határozottan felemelték a szavukat. Magyar Lóránd, az RMDSZ Szatmár megyei parlamenti képviselője a meghallgatáson elmondta:

olyan rendeletre van szüksége a romániai mezőgazdaságnak, amely nem tesz keresztbe a sertéstartóknak, hanem megoldást nyújt a sertéspestis okozta károkra. Ugyanakkor rendezi a jelenlegi rendeletben előírt tiltásokat olyan formában, hogy a szaporítást és az eladást egyaránt lehetővé teszi a háztáji gazdaságok számára.

Benedek Zakariás, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője leszögezte: elfogadhatatlannak tartják a mezőgazdasági minisztérium által kilátásba helyezett módszert, ezért az RMDSZ szakemberei mindent megtesznek azért, hogy ezt megakadályozzák. „Meggyőződésünk, hogy ez az intézkedés nem tesz jót a romániai gazdáknak, hiszen jelenleg a hazai mezőgazdaság mintegy 70 százalékát a háztáji sertéstartással is foglalkozó családi gazdaságok alkotják” – fogalmazott a honatya.

Nem írják le, de…

Magyar Lóránd a Krónika megkeresésére ugyanakkor leszögezte: ha szükséges, tiltakozó aláírásokat gyűjtenek, hogy a tervezett rendelet ne lépjen hatályba ebben a formában.

Idézet
Nem írják le feketén-fehéren, hogy otthon nem lehet sertést tartani, de minden rendelkezés ebbe az irányba visz. Közben pedig alig tesznek valamit, hogy a vaddisznók ne terjeszthessék a sertéspestist”

– szögezte le a politikus. Rámutatott, a tervezet szerint a háztáji gazdaságok esetében, tehát a jogi formával nem rendelkező állattartók számára megtiltják a szaporítást és a kereskedelmet. Malacot például csak engedélyezett farmról vásárolhatnak, holott az országban a malacok felét külföldről hozzák be. A disznókat eközben csak 60 nappal korábban betakarított zöldtakarmánnyal etethetik, ételmaradékot nem kaphatnak, és az alájuk kerülő szalmát is legkevesebb 90 nappal korábban kell behozni a mezőről. Ugyanakkor be kell tartaniuk a biobiztonságra vonatkozó szabályokat, tehát zuhanyzót, fertőtlenítőt kell létrehozni az ól mellett.

„Egyértelmű, hogy a nagy tenyésztők biztonsága érdekében tervezik ezeket az intézkedéseket, ám az államnak is szerepet kellene vállalnia abban, hogy a kisgazdák betarthassák az előírásokat. Amikor a nagyok esetében szigorították a szabályokat, ők az Vidéki Beruházásokat Finanszírozó Ügynökségtől (AFIR) kaptak támogatást a szükséges fejlesztésekre. Magyarországon és Litvániában betiltották a háztáji sertéstartást, de az állam két évre előre kártalanította a gazdákat” – hangsúlyozta Magyar Lóránd.

Galéria

Vásárolni csak farmról. Megtiltanák a gazdáknak a disznók szaporítását és a kereskedelmét

Fotó: 123RF

Belerúgnak a kisgazdákba

„A hatóság a sertéspestis visszaszorításával próbálkozik, de újra a kisgazdába rúg” – fogalmazta meg aggályait Könczei Csaba, a Kovászna Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője is. Mint kiemelte, sokan tettek szert egy kis pluszjövedelemre azáltal, hogy tartottak egy kocát, a malacok egy részét megtartották saját használatra, a többin pedig túladtak. „Eladták a szomszédnak, vagy nekem, a városinak, aki hagyományosan szeretek disznót vágni karácsonyra” – közölte az igazgató, leszögezve,

inkább az illegális forgalmat és kereskedelmet kellene hatékonyan visszaszorítani.

Miniszteri cáfolat

Adrian Oros ügyvivő mezőgazdasági miniszter viszont megszólalásában félretájékoztatásnak minősítette azt az állítást, miszerint ellehetetlenítenék a háztáji sertéstenyésztést, és cáfolta az erről szóló nyilatkozatok valóságtartalmát. „Az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság nem tiltja és nem korlátozza a romániai lakosság háztáji sertéstartását. Biztosítunk minden polgárt, hogy Romániában tarthatnak sertést saját háztartásukban bizonyos biobiztonsági intézkedések betartása mellett” – nyilatkozta a tárcavezető az Agrointel.ro portálnak, jelezve egyúttal, hogy a közvitán levő határozattervezet számos szabályt ír majd elő a sertéstartásra vonatkozóan.

Sertéstenyésztő: szükség van a szabályozásra a kór terjedése ellen

Szükségesnek tartja az állategészségügyi és biobiztonsági intézkedéseket Sinka Arnold vidékfejlesztő, akinek a sertés- és mangalicatenyésztés a szakterülete. Szerinte ezekre azért van szükség, hogy megvédjék az állományt a sertéspestistől. „Valamilyen szinten meg kell húzni a vonalat. Nem kell ellehetetleníteni a háztáji sertéstartást, de a felelőtlen disznótartásnak legyen meg a következménye” – szögezte le a Krónika megkeresésére a Hargita megyei szakember. Rámutatott, Udvarhelyszéken és Erdővidéken is jelen van a sertéspestis, mégis előfordul, hogy a juhokkal együtt a disznókat is kihajtják az erdő szélére. Éppen ezért szerinte észszerű szabályokra, óvintézkedésekre van szükség. „Ha a mezőről behozzuk a takarmányt, a szalmát, az lehet vaddisznók által fertőzött, ha tartjuk néhány hónapig, a kórokozó elpusztul. A szaporítást azért tiltják, mert a Kárpátokon túl ellenőrizetlenül, fülszám nélkül tartják, szaporítják a disznókat. Sokan fel sem fogják, mekkora a veszély, ha egy faluba behurcolják a sertéspestist, az egész településen elpusztul az állomány, vagy megbetegszenek, vagy kényszervágásra ítélik” – hangsúlyozta Sinka Arnold. 

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 05., péntek

Konkurencia a Revolutnak: új online bank nyílt Romániában

Salt Bank néven online bank nyílt Romániában – jelentette be csütörtökön a pénzintézet.

Konkurencia a Revolutnak: új online bank nyílt Romániában
2024. április 04., csütörtök

Románia európai éllovas és a világon az elsők között az IT-szakemberek terén

Románia az Amerikai Egyesült Államokat és Oroszországot is megelőzi az 1000 főre eső információtechnológiai (IT) szakemberek száma tekintetében: európai éllovas és globálisan a 6. helyen áll.

Románia európai éllovas és a világon az elsők között az IT-szakemberek terén
2024. április 04., csütörtök

Ciolacu szerint 2024-ben nem lesz a tervezettnél nagyobb a költségvetési hiány

Marcel Ciolacu kormányfő csütörtökön kijelentette, hogy szerinte az év végére 5 százalék alá csökken az infláció és nem lesz a tervezettnél nagyobb a költségvetési hiány.

Ciolacu szerint 2024-ben nem lesz a tervezettnél nagyobb a költségvetési hiány
2024. április 04., csütörtök

Újra drágul a cigaretta, idén ez már a második áremelés

Április 8-tól, hétfőtől idén immár másodszor drágul a cigaretta Romániában. 2023 első napja óta ez már az ötödik cigarettaáremelés.

Újra drágul a cigaretta, idén ez már a második áremelés
2024. április 04., csütörtök

Tündöklése után hanyatlásnak indult az Új otthonra váltott Első otthon program

Miközben pár évvel ezelőtt még pillanatok alatt kimerült az Első otthon, majd Új otthon programra szánt keret, mára már alig mutatkozik érdeklődés az állami garanciával zajló lakásvásárlási program iránt.

Tündöklése után hanyatlásnak indult az Új otthonra váltott Első otthon program
2024. április 03., szerda

Az európai minimálbér romániai bevezetésével dicsekszik a PSD

A kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) megerősítette: július elsejétől 3700 lejre nő a bruttó minimálbér Romániában, összhangban az európai minimálbér idei bevezetésével.

Az európai minimálbér romániai bevezetésével dicsekszik a PSD
2024. április 03., szerda

Újabb rekordot döntött az arany árfolyama, de a főbb devizákhoz mérten erősödött a lej

A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint egy gramm arany szerdán 336,9552 lejt ért, miután hétfőn 336,2958 lej volt az ára. Ezzel a nemesfém ára 65,94 banival drágult, és újabb rekordot döntött.

Újabb rekordot döntött az arany árfolyama, de a főbb devizákhoz mérten erősödött a lej
2024. április 03., szerda

Jól jön a bajban a lakásbiztosítás: több mint 169 millió lej kártérítést fizettek tavaly a biztosítók

Több mint 169 millió lej kártérítést fizettek ki tavaly a biztosítótársaságok különféle lakáskárok miatt, 63 százalékkal nagyobb összeget, mint egy évvel korábban – közölte szerdán a Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetsége (UNSAR).

Jól jön a bajban a lakásbiztosítás: több mint 169 millió lej kártérítést fizettek tavaly a biztosítók
2024. április 03., szerda

Tajvani chipgyártó cég nyit üzemet Nagyváradon

Nagyváradon nyit üzemet az Etron Technology tajvani chipgyártó vállalat – közölte szerdán a CTP kereskedelmi ingatlanfejlesztő cég.

Tajvani chipgyártó cég nyit üzemet Nagyváradon
2024. április 03., szerda

Egy hajszálnyival nőtt a személyszállító vonatok sebessége, a tehervonatok viszont egyre lassabban közlekednek

A múlt évben a vasúti személyszállításban 5,4 százalékkal nőtt az utasok és 6,1 százalékkal az utaskilométerek száma 2022-höz képest – derül ki az Országos Statisztikai Intézet szerdán közzétett adataiból.

Egy hajszálnyival nőtt a személyszállító vonatok sebessége, a tehervonatok viszont egyre lassabban közlekednek