Energikus lépések. Az Erdélybe látogató Sebastian Burduja szerint idén nyáron elkészülhet az új radnóti hőerőmű
Fotó: Facebook/Sebastian Burduja
Annak ellenére is befejezhetik idén a 97 százalékban elkészült új radnóti gáztüzelésű hőerőművet, hogy a spanyol kivitelező a csőd szélére került – jelentette ki Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
2025. március 09., 14:382025. március 09., 14:38
Az energiaügyi miniszter szombaton ellátogatott a Maros megyei településre, ahol arról beszélt: megoldást talált az Erdély egyik legfontosabb energetikai beruházásának számító projekt befejezésére, még akkor is, ha a spanyol Duro Felguera vállalkozó fizetésképtelenné válik. Ez abban áll, hogy az alvállalkozókat a Romgaz fizeti majd ki.
„Jártam a radnóti gáztüzelésű erőmű építőtelepén, amely az országos energiaágazat egyik legfontosabb stratégiai beruházása. A projekt 2016-ban indult, és 2019-ben 80 százalékos stádiumban megrekedt. Az energiaügyi minisztériumban töltött hivatali időm elején sikerült aláírnunk a munkálatok újraindítására vonatkozó rendeletet, kolosszális diplomáciai, politikai és jogi erőfeszítések után, amelyekről valamikor egy könyvet is érdemes lenne írni.
A mai megbeszélésen részt vettek a projektben a kezdetektől fogva részt vevő legfontosabb cégek, a Duro Felguera és a General Electric vezetői. A jelenlegi szerződés szerint a munkálatoknak idén június 2-ig be kell fejeződniük” – mondta Burduja.
Jó megbeszélés volt, amelynek középpontjában a munkálatok felgyorsítását célzó megoldások álltak. Ezek egyike, hogy közvetlenül a román cég fizesse ki az alvállalkozókat. A General Electric elfogadta a megállapodások folytatásának feltételeit. A jövő hét kritikus fontosságú a radnóti projekt megmentésére irányuló erőfeszítések szempontjából, és nyilvánosan garantálom, hogy mind az energiaügyi minisztérium, mind a Romgaz, mind a portfóliónkba tartozó cégek mindent megtesznek, ami emberileg lehetséges, hogy a beruházás áthaladjon a célvonalon. Ma áttekintettük az összes hátralévő munkát, beleértve a helyszíni munkálatokat is, meghatároztuk a határidőket és a felelősöket” – tette hozzá az energiaügyi miniszter.
Az Economica.net gazdasági portál emlékeztet:
A Duro Felguera most éppen a csődhelyzetet megelőző eljárás alatt áll, amely a múlt év második felében indult. A cég úgy próbál túlélni, hogy 120 millió eurós adósságát – korábban kapott kölcsönöket – részvényekre váltja, amennyiben a SEPI (Sociedad Estatal de Participaciones Industriales) holding által képviselt spanyol állam beleegyezik ebbe.
2024 decemberében a Romgaz bejelentette a részvényeseknek, hogy a radnóti gáztüzelésű erőmű üzembe helyezésének új határideje 2025. június 2., ami hat hónappal meghosszabbítja a legutóbb kitűzött határidőt.
A román állami tulajdonban levő gázkitermelő, a Romgaz 2016-ban írt alá szerződést a Duro Felguera és a Romelectro cégekkel egy új, 430 MW-os erőmű építésére a radnóti erőmű területén. Az erőművet az eredeti tervek szerint 2020 elején kellett volna üzembe helyezni.
Négy év késéssel, jövőre befejeződhetnek a Romgaz új radnóti hőerőművének építési munkálatai. A vállalat bejelentése szerint a beruházás befejezésének dátuma, amit az üzembe helyezés erősít majd meg, nem haladhatja meg a 2024. december 31-ét.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
szóljon hozzá!