Elkerülhetetlen a válság, gyors és szakszerű védelmi intézkedésekre van szükség

Nincs kockázatkezelési terv. A romániai cégek nincsenek felkészülve hasonló válságra •  Fotó: Pixabay.com

Nincs kockázatkezelési terv. A romániai cégek nincsenek felkészülve hasonló válságra

Fotó: Pixabay.com

Gyors és szakszerű fellépésre van szükség mind az Európai Unió, mind a tagállamok részéről a koronavírus negatív hatásainak mérséklésére Winkler Gyula szerint. Az európai parlamenti képviselő ugyanakkor úgy látja, a gazdasági válság már begyűrűzött, így társadalmi válságra is lehet számítani.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

2020. március 16., 12:032020. március 16., 12:03

2020. március 16., 12:052020. március 16., 12:05

A koronavírus-járvány gazdasági, majd társadalmi válságot okozhat, ezért gyors és szakszerű intézkedésekre van szükség a negatív hatások enyhítésére – értékelt a Krónika megkeresésére Winkler Gyula RMDSZ-es európai parlamenti képviselő. Mint rámutatott,

a gazdasági válság gyakorlatilag már bekövetkezett, hiszen a turizmus és a szállítás, de más ágazatok is hatalmas veszteségeket könyvelhetnek el, a megrendelések csökkennek, a fogyasztói bizalom, amelytől nagymértékben függ a gazdasági teljesítmény, minimális szintre esett vissza.

Winkler úgy látja, a gazdasági válság biztosra vehető, a tömeges csődbejelentések munkahelyek megszűnéséhez vezethetnek, így társadalmi válságra is lehet számítani. Emlékeztetett arra is, hogy az Európai Parlament a koronavírus-válság kapcsán elsősorban a szolidaritás szükségességét hangsúlyozza, amire valóban oda kell figyelni, hiszen épp a két nagy alapító – Németország és Franciaország – tiltotta be az egészségügyi anyagok exportját, ami nem egy szolidáris hozzáállás. „Szolidárisan, együtt kell cselekedni, hiszen ha ellenséges intézkedések történnek, a schengeni egyezmény, a közös piac is veszélybe kerülhet” – szögezte le Winkler Gyula.

korábban írtuk

Zuhan az olajár, a tőzsde, tombol a koronavírus: nyakunkon egy gazdasági világválság?
Zuhan az olajár, a tőzsde, tombol a koronavírus: nyakunkon egy gazdasági világválság?

Bár rövid távon örömhír, hogy a kőolaj árának zuhanása nyomán olcsóbban tankolhatunk, hosszú távon komoly negatív következményekkel kell számolni a Krónikának nyilatkozó gazdasági szakértő szerint. 

Sürgősen lépni kell

Hozzátette: ezen túlmenően azonnali hatállyal gazdasági intézkedéseket kell foganatosítani, ennek jegyében Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szerdán bejelentette, hogy az EU gazdasági mentőcsomagot létesít.

Idézet
Az Unió költségvetéséből 7,5 milliárd eurót azonnal lehet mozgósítani. Ez nem egy nagy összeg, de minden bizonnyal növekedni fog”

– mutatott rá a politikus. Kitért arra is, hogy az EU szakértői azon is dolgoznak, hogy a tagállamok költségvetésében létező, eddig fel nem használt uniós alapokat ne kelljen visszafizetni vagy tartalékolni, hanem fel lehessen használni gazdaságélénkítésre. Felidézte: a 2008-as gazdasági válság idején 200 milliárd eurós gazdaságfellendítési csomagja volt az Európai Uniónak, ugyanakkor a tagállamok a saját forrásaikból is különböző mértékű, de nagy összegeket mozgósítottak erre a célra.

A tagországok gazdasága és társadalma nem egyforma, így különböző stratégiákat dolgoztak ki. Németország akkor 80 milliárd eurót fordított gazdaságélénkítésre, közlekedési infrastruktúrát – utakat, hidakat, repülőtereket – kezdett építeni és felújítani. Franciaország inkább a fogyasztást támogatta adóintézkedésekkel és a munkanélküliségi segély emelésével, míg Spanyolországban a szociális támogatás került előtérbe, ami szintén a fogyasztást ösztönözte.

Sokan szorulnak védelemre

„Beavatkozásra az Unió és a tagállamok szintjén is szükség van, az RMDSZ gazdasági tanácsa a virtuális térben elkezdte a konzultációt, a jövő hétvégén hozzák nyilvánosságra a gazdasági intézkedésekre vonatkozó javaslataikat” – tájékoztatott Winkler. Mint mondta, Románia saját költségvetéséből is azonnali beavatkozásokra van szükség a monetáris és a fiskális politika, valamint a gazdaságösztönzés terén. „A pénzügyminisztérium megnyugtatóan nyilatkozott, hogy az idei költségvetésbe betervezték azokat a tartalékokat, melyek lehetővé teszik a beavatkozást, ám a turizmus és a szállítás terén már azonnali intézkedésekre van szükség” – fogalmazta meg Winkler Gyula.

Rámutatott: az európai tagállamok egy része már meghozta az erre vonatkozó döntéseket, az áfabefizetéseket felfüggesztették, állami támogatásokat ítéltek meg a nehéz helyzetben levő ágazatoknak. Az EP-képviselő elmondása szerint az RMDSZ-es politikusok körében eddig az körvonalazódik, hogy

a kis- és közepes vállalkozásokat kell védeni, hiszen ezeknek nincsenek tartalékaik egy válságos időszak átvészelésére, a turizmus veszteségeit kell támogatásokkal enyhíteni, és azokra az egyéni vállalkozókra, részmunkaidős alkalmazottakra is gondolnak, akik esetleg nem kapnak táppénzt, ha két hétre karanténba vagy otthoni elkülönítésbe kerülnek.

Annak kapcsán, hogy egy felmérés szerint a romániai vállalkozók 72 százalékának nincs sürgősségi terve a válsághelyzetre, Winkler Gyula kijelentette: ez nem meglepő, de azt mutatja, hogy szükség van az állam közbelépésére, hiszen ha a cégek tömegesen csődöt jelentenek, munkahelyek ezrei kerülhetnek veszélybe. „Gyors és szakszerű közpolitikai döntésekre van szükség, ebből a szempontból a romániai átmeneti politikai helyzet nem megnyugtató” – összegezte Winkler Gyula.

Winkler Gyula úgy látja, a gazdasági válság biztosra vehető •  Fotó: Facebook/Winkler Gyula Galéria

Winkler Gyula úgy látja, a gazdasági válság biztosra vehető

Fotó: Facebook/Winkler Gyula

Nincsenek felkészülve

Miközben elemzők szerint a koronavírusnak előzmény nélküli hatása lesz a román gazdaságra, egy felmérés szerint a vállalkozások több mint 70 százaléka egyáltalán nincs felkészülve a hasonló válsághelyzetekre. Egy, 2020. március 2–8. között online, telefonos és elektromos leveles megkereséssel, 300 cégből álló mintán készített közvéleménykutatás eredményei szerint

a befektetők 72 százaléka mondta azt, hogy nincs kockázatkezelési terve hasonló helyzetekre, és alig 11 százalék mondta azt, hogy van kidolgozott tervük a tevékenység folytatására.

Ami a koronavírus-válságnak a vállalkozásra gyakorolt hatását illeti, a megkérdezettek 57 százaléka mondta azt, hogy a jelenlegi formájában a vírus kihat a cég üzleti tevékenységére, de a fontos folyamatokra nincs hatással. 17 százalék azt válaszolta, hogy a gyártás/üzlet fontos folyamatai álltak le a kór miatt, és 9 százalék nevezte hatalmasnak a negatív hatást. A cégvezetők alig 17 százaléka mondta azt, hogy még egyáltalán nem érezte meg a koronavírus hatását.

Tovább nő az árfolyam, de nem lesz 5 lej az euró

A nemzetközi piacokon a koronavírus miatt kialakult árfolyam-ingadozás nyomást gyakorol a lej és az euró viszonyára, többek között ennek tudható be, hogy az elmúlt időszakban történelmi csúcsra hágott az egységes európai fizetőeszköz árfolyama a román devizához mérten.

Elemzők szerint a lej értékvesztése az elkövetkező időszakban is folytatódni fog, de semmiképpen sem haladja meg az 5 lejes szintet, a 2020-as évi átlagot 4,83 lej/eurós szint körül várják a gazdasági és pénzpiaci szakemberek.

Ionuţ Dumitru, a Raiffeisen Bank vezető közgazdásza a napokban az Economica.net gazdasági hírportálnak úgy nyilatkozott, bár az elmúlt időszakban a bankközi piacon a lej-euró árfolyam több alkalommal is a 4,82-es szint fölé ugrott, nincs szó aggodalomra okot adó lejtmenetről. Elmondása szerint az általa képviselt pénzintézet továbbra is 4,85 lej/eurós árfolyamot vár az idei év végére, egyelőre nem módosították előrejelzésüket. Hasonlóképpen nem lát okot aggodalomra Vlad Năstase elemző, aki szerint ugyan tovább fog nőni az árfolyam, de a folyamat ellenőrzött körülmények között megy végbe, hiszen a Román Nemzeti Bank (BNR) „nagyon éber szereplő, amikor árfolyam-ingadozásról van szó”.

Rontotta az Erste a gazdasági növekedés kilátásait

Románia gazdasága megsínyli a koronavírus-járványt, keményebb csapást mér rá a kór, mint a cseh, a magyar vagy a lengyel gazdaságra – hívta fel a figyelmet március eleji jelentésében az Erste Bank. A Román Kereskedelmi Bank (BCR) anyabankja a korábban becsült 3,5 százalékról 3 százalékra csökkentette a román gazdaság idei növekedési kilátásait. „A Covid-19 gyors európai terjedése miatt mintegy 0,3 százalékponttal 2,6 százalék körülire csökkentjük Közép-Kelet-Európa növekedési kilátásait, a csökkentés 0,3 bázispont körüli Csehország, Magyarország és Lengyelország esetében, Románia esetében eléri a 0,5 százalékpontot, Horvátország esetében pedig meg is haladhatja ezt a szintet” – kongatja meg a vészharangot a Profit.ro gazdasági portál által idézett jelentés.
Az Erste szakértői szerint ugyanakkor a koronavírus „ára” nagyban múlik azon, hogy az érintett országok mennyire gyorsan tudják megfékezni a kór terjedését, és mennyire tudják kordában tartani a lakosság félelmét. „Ha a terjedést nem sikerült a közeljövőben megállítani, globális szinten még nagyobb gazdasági visszaesés lehet, ami miatt a közép-kelet-európai térségben is még inkább lassul a gazdasági növekedés” – áll a jelentésben. A kereslet globális szintű visszaesése is ki fog hatni a térség gazdaságainak alakulására, az Erste elemzői szerint a legfontosabb kérdés ebben a pillanatban, hogy ez milyen szinten fog kihatni a munkaerőre és a köztes termékekre. Amennyiben viszont az elkövetkező hónapokban enyhül a koronavírus terjedése, akkor jó esély mutatkozik arra, hogy az év végéig ezek a gazdaságok magukhoz tudnak térni. 

3 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 15., péntek

Nullával kezdődhet a román gazdaság idei növekedésének üteme

A korábbi 3,3 százalékról 1,4 százalékra módosította az Európai Bizottság (EB) pénteken közzétett jelentésében a román gazdaság 2024-es GDP-arányos növekedésére vonatkozó előrejelzését.

Nullával kezdődhet a román gazdaság idei növekedésének üteme
2024. november 14., csütörtök

Aszálykárok: jó hírt kaptak a kártérítésre váró gazdák

Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.

Aszálykárok: jó hírt kaptak a kártérítésre váró gazdák
2024. november 14., csütörtök

A Netflix is drágít a többi streamingszolgáltatóval összhangban

A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.

A Netflix is drágít a többi streamingszolgáltatóval összhangban
2024. november 14., csütörtök

Adóamnesztia: meghosszabbították a tartozás rendezésének határidejét

A bukaresti pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.

Adóamnesztia: meghosszabbították a tartozás rendezésének határidejét
2024. november 14., csütörtök

Minimálbér: továbbra is 4000 lejt meghaladó összegről beszél Ciolacu

A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti az utolsó lépést a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu kormányfő.

Minimálbér: továbbra is 4000 lejt meghaladó összegről beszél Ciolacu
2024. november 14., csütörtök

Felizzottak a napelemek: közel 60 százalékkal több energiát termeltek, mint egy éve

Idén január és szeptember között a napelemekkel termelt villamos energia mennyisége 2,93 milliárd kilowattóra volt, 58,6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Felizzottak a napelemek: közel 60 százalékkal több energiát termeltek, mint egy éve
2024. november 14., csütörtök

Nem teljesített túl fényesen a román gazdaság a harmadik negyedévben

A nyers adatok szerint az idei harmadik negyedévben stagnált, a szezonálisan kiigazított adatok szerint pedig 0,2 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) 2023 harmadik negyedévéhez képest – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Nem teljesített túl fényesen a román gazdaság a harmadik negyedévben
2024. november 13., szerda

A papír alapú bürokráciáról az e-bürokráciára váltott az ANAF digitalizációja

Nagyon aktuális, de egyúttal sok kérdést felvető és bizonytalanság által övezett témára összpontosított a kolozsvári RMKT Bizniszvitamin elnevezésű rendezvénye, amely egy adóhatósági digitalizációs körképet igyekezett összerakni.

A papír alapú bürokráciáról az e-bürokráciára váltott az ANAF digitalizációja
2024. november 13., szerda

Románia napról napra drágábban jut hitelhez

Az elmúlt héten szinte naponta emelkedtek a román 10 éves lejáratú román állampapírok hozamai.

Románia napról napra drágábban jut hitelhez
2024. november 13., szerda

Hogyan lehet 101 százalékos egy ország földgáztározóinak a telítettsége?

Akárcsak tavaly ősszel, az idei hideg évszak kezdetén is azzal dicsekszenek a bukaresti hatóságok, hogy meghaladja a 100 százalékot Románia gáztározóinak a telítettsége. De hogyan lehetséges mindez? Szakember szolgált magyarázattal.

Hogyan lehet 101 százalékos egy ország földgáztározóinak a telítettsége?