A látszat csalhat. Megtörténhet, hogy a lehúzott ernyők mögött a konyha működik, házhoz szállítanak
Fotó: Pixabay.com
Már a kedd esti korlátozás előtt önként zárt be sok étterem és bisztró a legtöbb erdélyi és partiumi településen. A hatósági szigor várhatóan az ételt házhoz szállító vendéglátóipari egységek és szolgáltatók iránti kereslet megugrásához vezet. Az étteremvezetők arra biztatják, sőt kérik visszajáró vendégeiket, illetve potenciális ügyfeleiket, hogy rendeljenek online maguknak ételt, ezáltal is hozzájárulva, hogy az ágazatban tevékenykedők a járvány lecsengéséig ne menjenek csődbe.
2020. március 18., 13:182020. március 18., 13:18
2020. március 18., 13:192020. március 18., 13:19
Bár hivatalosan csak kedden este rendelték el a hatóságok a vendéglők, bisztrók és más vendéglátóipari egységek bezárását, már az elmúlt napokban is sok sűrűn látogatott helyre került lakat a koronavírus-járvány miatt kihirdetett szükségállapot végéig. A legtöbben arra hivatkoznak, hogy így próbálják a maguk részéről megakadályozni a világjárvány terjedését.
Elrendelték a román hatóságok az országban működő éttermek, kávézók és más vendéglátóipari egységek működését a koronavírus-fertőzés terjedésének feltartóztatása érdekében foganatosított sürgősségi állapot keretében.
A hétvégén, mielőtt Klaus Johannis államfő kihirdette volna, hogy hétfőtől szükségállapot van az országban, még volt mozgás a vendéglőkben, bárokban, több erdélyi és partiumi városban tudunk olyan helyeket, ahova még betértek az emberek ebédelni, vagy meginni egy kávét, egy sört vagy fröccsöt, első körben igazából csak a klubok zártak be.
A szembetűnő változás a hétvégén még leginkább az volt, hogy a személyzet nagy gondot fordít a fertőtlenítésre, a pincérek gyakran húznak gumikesztyűt, hogy fertőtlenítőszerrel letakarítsák a kilincseket, illetve a vendégek távozása után az asztalokat, a székek karfáját stb. Lapunk munkatársa is tanúja volt egy olyan helyzetnek, amikor egy több ízben is tüsszentő nő távozása nyomán a pincér extra adag fertőtlenítővel próbálta legyilkolni az esetleges vírusokat.
A szükségállapot kihirdetését követően viszont egyre több vendéglátós döntött úgy a nagyobb városokban, hogy nem kockáztatja sem alkalmazottai, sem vendégei egészségét azáltal, hogy bármikor betérhet egy fertőző személy. Viszont
A lapunknak nyilatkozó vállalkozók is abban bíznak, hogy ha most egy ideig nem fogadnak vendégeket, ezzel is korlátozzák a vírus terjedését, lerövidíthetik a járvány időszakát. Ezért inkább házhoz szállítanak, annak megvalósítására készülnek, vagy elvitelre főznek.
„Hiába húzzuk az időt, a drasztikus döntéseket időben kell meghozni. A vendéglátóipari egységek nagy része a következő napokban bezár” – jelentette ki még a kedd esti hivatalos bejelentés előtt a Krónika megkeresésére Kovács István, a Sepsiszentgyörgyi Vendéglátóipari Egységek Szövetségének (SVESZ) elnöke. Rámutatott, ő már bezárta az általa működtetett vendéglőt, bárt. Az alkalmazottak egy részét szabadságra küldte.
Kovács István elmondta, ha teljesen leáll a tevékenység (aminek immár meg kell történnie), akkor sem bocsátja el az alkalmazottait, áthidaló megoldást keres. „Azt is megtapasztaltuk, milyen nehéz munkaerőt találni, a tavaly nyáron ezzel küzdöttünk. Ezért megpróbáljuk megtartani a jelenlegi munkatársainkat. Erre egy-két hónapig van erőforrásunk” – részletezte a vállalkozó.
Fotó: Pixabay.com
A szintén belvárosi, népszerű sepsiszentgyörgyi bisztró tulajdonosai is a bezárás mellett döntöttek még a hivatalos rendelet előtt. Dóci Lóránt vállalkozó elmondta, az elmúlt napokban a forgalom is a megszokott 15–20 százalékára esett vissza, ám nem ez volt a döntő szempont, amiért a bezárás mellett döntöttek. „A vendégeink, alkalmazottaink, a magunk védelmében zárunk be, nem várjuk meg, míg erre utasítanak. Abban bízunk, hogy ezzel is csökkentjük a fertőzés terjedését, lerövidülhet a járvány időszaka, hamarabb visszatér az élet a rendes kerékvágásba” – hangsúlyozta a vállalkozó. A héten mindent alaposan fertőtlenítettek, és közben kidolgoznak egy biztonságos rendszert, hogy elvitelre készítsenek nemcsak ételt, hanem vitaminturmixokat, gyümölcskoktélokat is.
A vendéglők, bisztrók online rendeléseinek lebonyolítását segítik több erdélyi és partiumi városban is az ételrendelő szolgáltatást nyújtó okostelefonos alkalmazások, amelyek letöltésével több tucat, közelünkben található vendéglő étlapjáról válogathatunk kedvünkre. Majd miután kijelöltük, hogy készpénzzel vagy online, bankkártyával akarunk fizetni, már indul is a stopperóra, hogy a biciklis, autós vagy motorkerékpáros futár mennyi idő múlva csörög ránk telefonon, hogy perceken belünk ajtónk, kapunk előtt áll a kívánt falatokkal.
Ebben persze közrejátszik az is, hogy vannak vendéglátóipari egységek, ahol „bedobták a törülközőt”, a plázák – így a területükön található vendéglátósok is – csökkentették nyitvatartási idejüket, de azzal is összefüggésben áll, amit Várad utcáin mi is tapasztaltunk, hogy egyelőre nincs pánik, az emberek kijárnak otthonról.
Az ágazat képviselői ugyanakkor abban bíznak, ha tovább szigorodik a szükségállapot, akkor ők is folytathatják tevékenységüket, ahogyan más országokban is történt, ekkor pedig exponenciálisan növekedésnek indul a forgalmuk.
Kajafutárok ideje. Sok vendéglő abban bízik, hogy a kliensek online rendelnek tőlük
Fotó: Pixabay.com
Az általa képviselt szolgáltató felhívásának sincs egyelőre látványos eredménye: a cég néhány hete közleményben kérte a lakosságot, hogy amennyiben csak lehet, a járvány terjedésének megfékezése érdekében kerüljék a készpénzt, és az online bankkártyás fizetést válasszák, ez az infó ma is felugrik, ha telefonunkon megnyitjuk az applikációt. Beszélgetőpartnerünk szerint ennek az oka az lehet, hogy – legalábbis Váradon – eddig is sokan fizettek kártyával, továbbá van egy réteg, amely annyira nem mozog otthonosan az online világban, hogy a rendelés szakszerű leadása, a lakcím megfelelő megadása is gondot okoz, nemhogy még kicserélje a kifizetési módot bankkártyára.
Adódik tehát a kérdés, hogy egy nemzetközi hírnevű cég mit tesz azért, hogy alkalmazottait és ezzel együtt ügyfeleit megvédje a koronavírustól. Mint a váradi munkatársuk elmondta, már azelőtt elkezdődött az egyeztetés a témában, hogy a vírus Romániában felütötte a fejét. Azóta pedig elsősorban nincsenek gyűléseik, nem érintkeznek egymással, így is próbálva elkerülni a fertőzés lehetőségét. Ugyanakkor a műszak előtt és után is köteles mindenki kifertőtleníteni az ételhordó táskát. A futárok is kaptak kézfertőtlenítőt, amit maximális gyakorisággal kötelesek használni.
Persze abból kiindulva, hogy sokan elmennek otthonról, holott 14 napig házi karanténban kellene maradniuk, az ételrendeléseket lebonyolító cég sem akarja a véletlenre bízni a helyzetet, ezért máris kérték a közegészségügyi igazgatóságoktól, hogy – például a postásokhoz hasonlóan – kapjanak ők is állandóan frissülő listát azokról a személyekről, akik házi karanténban vannak, tehát nem kizárt, hogy koronavírussal fertőzöttek lehetnek.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
szóljon hozzá!