Fotó: Rostás Szabolcs
Elrendelték a román hatóságok az országban működő éttermek, kávézók és más vendéglátóipari egységek működésének felfüggesztését a koronavírus-fertőzés terjedésének feltartóztatása érdekében foganatosított sürgősségi állapot keretében.
2020. március 17., 21:222020. március 17., 21:22
2020. március 18., 09:182020. március 18., 09:18
A rendkívüli intézkedéseket Marcel Vela belügyminiszter jelentette be kedden este. A tárcavezető által jóváhagyott, kedden 21 órakor életbe lépett rendelet értelmében ideiglenesen beszünteti tevékenységét valamennyi, élelmiszer és szeszes ital felszolgálására és forgalmazására szakosodott étterem, vendéglő, szálloda, kávézó vagy bármilyen más vendéglátóipari egység. Kizárólag azok a kereskedelmi vendéglátóipari egységek folytathatják működésüket, amelyek nem feltételezik a vásárlóknak a helyiségben való maradását.
Betiltottak továbbá minden, zárt térben zajló kulturális, tudományos, művészi, sport, vallási rendezvényt. (Ebből kiderül, hogy a templomokat is bezárják, istentiszteleteket sem lehet tartani). Az intézkedés a játéktermekre, a gyógykezelési központokra és a szépségápolási szolgáltatásokra is érvényes. Ugyancsak tilossá vált a több mint száz fős kültéri események szervezése. Az ennél alacsonyabb létszámú szabadtéri rendezvények esetében a szervezők kötelesek biztosítani legkevesebb egy méter távolságot a részvevők között.
Marcel Vela belügyminiszter
Fotó: Román belügyminisztérium
A teherfuvarozásban dolgozó, 3,5 tonnánál nagyobb járműveket vezető sofőröket arra kötelezik, hogy határátlépéskor fertőtlenítőt, kesztyűt és arcmaszkot használjanak. Ezek a sofőrök ugyanakkor nem kötelesek karanténba vonulni a hazautazáskor, ha nem észlelhetők náluk a megbetegedés tünetei. A korlátozó intézkedések közé tartozik az is, hogy március 18-ai, szerda 18 órai hatállyal 14 napra felfüggesztik a Spanyolországba, illetve onnan Romániába irányuló kereskedelmi légiforgalmat.
Arra is figyelmeztette külföldön élő honfitársait, hogy hazatérésük esetén két hétre intézményi karanténba vagy otthoni elkülönítőbe kerülnek.
Az Európai Unió tagországainak vezetői elfogadták az uniós bizottság korábbi javaslatát a harmincnapos beutazási korlátozás elrendeléséről az Európai Unión kívül eső térségekből – közölte Charles Michel, az Európai Tanács elnöke kedden, a tagállami vezetők vészhelyzeti videokonferenciáját követően.
A sürgősségi állapot elrendelése nyomán a rendkívüli helyzetben kulcsszerepet kapó belügyminiszter igyekezett megnyugtatni a lakosságot, hogy a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos jelenlegi állapot nem indokolja egyetlen romániai város lezárását vagy az élelmiszer-fejadagok bevezetését. „Nem vagyunk abban a helyzetben, hogy városokat kelljen lezárni, hogy racionalizáljuk az élelmiszert” – fogalmazott a tárcavezető, hozzátéve, a hatóságok által hozott intézkedések célja elejét venni a vírus széles körű terjedésének. A tárcavezető egyúttal arra kérte az állampolgárokat, hogy ne essenek az álhírek csapdájába, „legyenek erősek és józan gondolkodásúak”.
Bogdan Despescu belügyi államtitkár bejelentése szerint a helyi rendőrségek irányítását a hétfőn életbe lépett, egyelőre 30 naposra tervezett sürgősségi állapot idején a megyei rendőr-főkapitányságok látják el. Ebben az időszakban a rendvédelmi szervek nagy létszámban látnak el operatív feladatokat és járőrözést közterületen, ezzel egy időben folyamatosan ellenőrzik a koronavírus gyanúja miatt elrendelt otthoni elkülönítés szabályainak betartását.
Raed Arafat belügyminisztériumi államtitkár, a katasztrófavédelmi felügyelőség vezetője ugyanakkor arról nyújtott tájékoztatást, hogy elrendelték a rezidens orvosok szakgyakorlatozásának felfüggesztését. A szakorvosképzésben résztvevő orvosokat, orvostanhallgatókat és önkénteseket szakképzésüknek megfelelően osztják be kórházakhoz, klinikákhoz, sürgősségekhez, mentőállomásokhoz.
Románia össztermékének (GDP) közel két százalékát kitevő értékben készül elfogadni a koronavírus-járvány sújtotta gazdaság és a vállalkozások megsegítését célzó intézkedéscsomagot szerdai ülésén a bukaresti kormány.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
szóljon hozzá!