Fotó: Thomas Campean
„Csőre töltve” várták a Roncsautóprogram elindulását a márkakereskedők. A program keretében nyújtott támogatást csütörtöktől a jogi és a magánszemélyek is igényelhetik.
2017. május 18., 10:532017. május 18., 10:53
2017. május 18., 11:312017. május 18., 11:31
Csütörtökön indul a romániai gépkocsipark felújítását célzó Roncsautóprogram, amelynek keretében magán- és jogi személyek, egyéni vállalkozók (PFA), civil szervezetek, közintézmények is igényelhetnek támogatást új autók vásárlására.
A projekt idén nemcsak hamarabb indul az előző évekhez képest, hanem újdonságokat is tartogat, a Roncsautó Plusz Program keretében ugyanis 10 ezer eurós (mintegy 45 ezer lejes) támogatás igényelhető 100 százalékosan elektromos járművek beszerzésére.
Molnár Attila, a sepsiszentgyörgyi Novotech márkakereskedés értékesítője a Krónikának úgy nyilatkozott, hetek óta készülnek, jó ideje összeállították az iratcsomókat, és már meg is rendelték az ügyfelek által kiválasztott új gépkocsikat. Elmondása szerint a program beindulása után gyors ügyintézésre lehet számítani. Az értékesítő kifejtette: amióta eltörölték az új autók forgalomba való beíratásakor fizetett környezetvédelmi bélyegilletéket, alaposan beindult az autópiac, sokan nem is várták meg a roncsprogramot, megvásárolták az új gépkocsit. „A régi autókon nem tudtak túladni, amíg fizetni kellett a bélyegilletéket. Amint eltörölték, sokan megszabadultak a használt, többéves járművüktől, és rögtön vásároltak egy újat” – magyarázta Molnár Attila.
A szakember elmondása szerint, míg az elmúlt években az érdeklődők 70 százaléka jogi személy volt, a vállalkozók egész autóparkokat cseréltek le, idén már fele/fele arányban jelentkeztek a magánszemélyek és a cégek. A vásárlók preferenciája eltérő: míg a magánszemélyek elsősorban a középkategóriás, legtöbb tízezer eurós új autót választanak, a cégek a prémium kategória iránt érdeklődnek, és a tizenötezer eurónál drágább gépkocsikat részesítik előnyben. Molnár Attila azt is elmondta:
Az autókereskedés ebben is próbál segíteni, közvetítenek az ügyfelek között. Hasonló tapasztalatokról számolt be lapunknak Pozna Dávid, a sepsiszentgyörgyi Ariadne ócskavastelep tulajdonosa is, aki elmondta: nagyon sokan érdeklődtek, akik szeretnének megszabadulni régi autójuktól, de nem akarnak, vagy inkább nem tudnak újat beszerezni. Az értékjegyek feketepiaci ára csak a program beindulása után alakul ki, ám az már most látszik, hogy az ajánlat meghaladja a keresletet. Pozna Dávid azt is közölte: a telepen mintegy negyedórás papírmunkába telik a régi autó leadása.
Graţiela Gavrilescu környezetvédelmi miniszter nemrég arról számolt be:
Az összeghez idén először hozzáadódható további 1700 lej azoknak a gépkocsi-tulajdonosoknak, akik hibrid autót szeretnének venni, illetve 1000 lej azoknak, akik 98 grammosnál alacsonyabb szén-dioxid-kibocsátású gépkocsikat vásárolnak. Ezek össze is adódhatnak, tehát a pályázó egyszerre mindhárom támogatást megkaphatja. Az előírások szerint ugyanakkor a Roncsautó Plusz Programban részt vevő tulajdonosoknak nem kötelező leadniuk a régi autójukat, de ha bevisznek egy nyolc évnél régebbi járművet, akkor a 10 ezer euróhoz az eredetileg lehívható 6500 lejt is megkapják.
Cornel Brezuică, a Környezetvédelmi Alap (AFM) elnöke elmondta, a Roncsautóprogram 2017-es költségvetése 180 millió lej, a pluszprogramé pedig 45 millió lej, ez a büdzsé 30 százalékkal nagyobb, mint a tavalyi. A részt vevő ócskavastelepek és kereskedők listája elérhető az alap honlapján (www.afm.ro).
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
szóljon hozzá!