Fotó: Thomas Campean
„Csőre töltve” várták a Roncsautóprogram elindulását a márkakereskedők. A program keretében nyújtott támogatást csütörtöktől a jogi és a magánszemélyek is igényelhetik.
2017. május 18., 10:532017. május 18., 10:53
2017. május 18., 11:312017. május 18., 11:31
Csütörtökön indul a romániai gépkocsipark felújítását célzó Roncsautóprogram, amelynek keretében magán- és jogi személyek, egyéni vállalkozók (PFA), civil szervezetek, közintézmények is igényelhetnek támogatást új autók vásárlására.
A projekt idén nemcsak hamarabb indul az előző évekhez képest, hanem újdonságokat is tartogat, a Roncsautó Plusz Program keretében ugyanis 10 ezer eurós (mintegy 45 ezer lejes) támogatás igényelhető 100 százalékosan elektromos járművek beszerzésére.
Molnár Attila, a sepsiszentgyörgyi Novotech márkakereskedés értékesítője a Krónikának úgy nyilatkozott, hetek óta készülnek, jó ideje összeállították az iratcsomókat, és már meg is rendelték az ügyfelek által kiválasztott új gépkocsikat. Elmondása szerint a program beindulása után gyors ügyintézésre lehet számítani. Az értékesítő kifejtette: amióta eltörölték az új autók forgalomba való beíratásakor fizetett környezetvédelmi bélyegilletéket, alaposan beindult az autópiac, sokan nem is várták meg a roncsprogramot, megvásárolták az új gépkocsit. „A régi autókon nem tudtak túladni, amíg fizetni kellett a bélyegilletéket. Amint eltörölték, sokan megszabadultak a használt, többéves járművüktől, és rögtön vásároltak egy újat” – magyarázta Molnár Attila.
A szakember elmondása szerint, míg az elmúlt években az érdeklődők 70 százaléka jogi személy volt, a vállalkozók egész autóparkokat cseréltek le, idén már fele/fele arányban jelentkeztek a magánszemélyek és a cégek. A vásárlók preferenciája eltérő: míg a magánszemélyek elsősorban a középkategóriás, legtöbb tízezer eurós új autót választanak, a cégek a prémium kategória iránt érdeklődnek, és a tizenötezer eurónál drágább gépkocsikat részesítik előnyben. Molnár Attila azt is elmondta:
Az autókereskedés ebben is próbál segíteni, közvetítenek az ügyfelek között. Hasonló tapasztalatokról számolt be lapunknak Pozna Dávid, a sepsiszentgyörgyi Ariadne ócskavastelep tulajdonosa is, aki elmondta: nagyon sokan érdeklődtek, akik szeretnének megszabadulni régi autójuktól, de nem akarnak, vagy inkább nem tudnak újat beszerezni. Az értékjegyek feketepiaci ára csak a program beindulása után alakul ki, ám az már most látszik, hogy az ajánlat meghaladja a keresletet. Pozna Dávid azt is közölte: a telepen mintegy negyedórás papírmunkába telik a régi autó leadása.
Graţiela Gavrilescu környezetvédelmi miniszter nemrég arról számolt be:
Az összeghez idén először hozzáadódható további 1700 lej azoknak a gépkocsi-tulajdonosoknak, akik hibrid autót szeretnének venni, illetve 1000 lej azoknak, akik 98 grammosnál alacsonyabb szén-dioxid-kibocsátású gépkocsikat vásárolnak. Ezek össze is adódhatnak, tehát a pályázó egyszerre mindhárom támogatást megkaphatja. Az előírások szerint ugyanakkor a Roncsautó Plusz Programban részt vevő tulajdonosoknak nem kötelező leadniuk a régi autójukat, de ha bevisznek egy nyolc évnél régebbi járművet, akkor a 10 ezer euróhoz az eredetileg lehívható 6500 lejt is megkapják.
Cornel Brezuică, a Környezetvédelmi Alap (AFM) elnöke elmondta, a Roncsautóprogram 2017-es költségvetése 180 millió lej, a pluszprogramé pedig 45 millió lej, ez a büdzsé 30 százalékkal nagyobb, mint a tavalyi. A részt vevő ócskavastelepek és kereskedők listája elérhető az alap honlapján (www.afm.ro).
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
szóljon hozzá!