Fotó: Barabás Ákos
Elhalasztották a keddtől meghatározatlan időre bejelentett általános sztrájkjukat a helyi közigazgatásban dolgozók, a Közigazgatási Szakszervezetek Országos Szövetsége (FNSA) szeptemberig adott haladékot a kormánynak, hogy teljesítse követéseiket.
2016. július 18., 18:172016. július 18., 18:17
2016. július 18., 18:552016. július 18., 18:55
Az alkalmazottak érdekeit védő szervezet elnöke, Valer Suciu hétvégén találkozott Vasile Dîncu miniszterelnök-helyettessel, aki egyben regionális fejlesztési és közigazgatási tárcavezető is, és több ponton is sikerült megállapodásra jutniuk. „Amennyiben Románia kormánya nem tartja be a megállapodásban rögzített vállalásokat és határidőket, újrakezdjük a tiltakozó megmozdulásokat” – mutat rá hétfői közleményében a szakszervezeti szövetség.
Előrelépésekről számoltak be
Tájékoztatásuk szerint a fejlesztési minisztérium egy, a helyi közigazgatás korszerűsítését célzó reformon dolgozik, a FNSA és a kormány pedig közösen tekinti át és keres megoldást a helyi közigazgatásban dolgozók problémáira. A szakszervezet képviselői ugyanakkor részt vesznek majd a közalkalmazottak egységes bérezését célzó törvény kidolgozásában is.
A hétfői közlemény szerint a FNSA vállalta, hogy tájékoztatja a kormányt a 2016/20-as számú sürgősségi kormányrendelet augusztus elsejei hatályba lépését követő bérszintekről, hogy a felek tisztán láthassák a helyzetet, korábban felmerült ugyanis, hogy sem a kormánynak, sem a szakszervezeteknek nincs pontos nyilvántartásuk a fizetésekről. Az érdekvédelmiek által kért étkezési utalványok és üdülési csekkek kapcsán azt az ígéretet kapták, hogy a kormány egyeztetni fog a pénzügyminisztériummal, hogy az elfogadott költségvetés keretein belül, a helyi közigazgatásban dogozók kaphassanak étkezési utalványt, az üdülési csekkeket viszont kössék a teljesítményhez.
Bizakodnak az alkalmazottak
A közigazgatásban dolgozók egyelőre bíznak a megegyezésben, hiszen – mint Ferencz Tibor, a Kovászna megyei Nova Vita szakszervezet elnöke a Krónika megkeresésére hétfőn ismételten leszögezte – „mindenki tudja, hogy a polgármesteri hivatalok alkalmazottai keresik a legkevesebbet, gyakorlatilag a többségük minimálbéren tengődik”. A szakszervezeti vezető érdeklődésünkre elmondta, egyelőre szeptemberig felfüggesztették a sztrájkot, hiszen ígéreteket kaptak, hogy addig átszervezik a közigazgatási rendszert, elemzik és megoldják azokat a gondokat, amelyekkel a helyi közigazgatásban dolgozók szembesülnek.
Ferencz hangsúlyozta, egységes bérezési rendszer kell a közigazgatásban, elfogadhatatlan ugyanis, hogy a megyei tanácsoknál, a polgármesteri hivatalokban sokkal kevesebbet keresnek, mint a közigazgatás más területein. „Ha szeptember végéig nem oldódnak meg a gondjaink, nem teljesítik a követeléseinket, újrakezdjük a tiltakozást. Ha kell, újra összegyűjtjük a támogató aláírásokat. Mindenkinek meg kell értenie, ez az utolsó esély arra, hogy a problémáinkat megoldjuk, hogy az egyenlőtlenségeket kiküszöbölhessük” – szögezte le a szakszervezeti vezető, aki kérdésünkre egyúttal arról is beszámolt, hogy a tiltakozó akciók során a szakszervezeti tagok 80-90 százalékának a támogatását élvezik.
Amint arról beszámoltunk, múlt kedden az ország mintegy 35 ezer helyi közigazgatási alkalmazottja egész napra felfüggesztette a munkát, egy héttel korábban pedig számos hivatalban tartottak egyórás figyelmezető sztrájkot.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!