Fotó: Barabás Ákos
Elhalasztották a keddtől meghatározatlan időre bejelentett általános sztrájkjukat a helyi közigazgatásban dolgozók, a Közigazgatási Szakszervezetek Országos Szövetsége (FNSA) szeptemberig adott haladékot a kormánynak, hogy teljesítse követéseiket.
2016. július 18., 18:172016. július 18., 18:17
2016. július 18., 18:552016. július 18., 18:55
Az alkalmazottak érdekeit védő szervezet elnöke, Valer Suciu hétvégén találkozott Vasile Dîncu miniszterelnök-helyettessel, aki egyben regionális fejlesztési és közigazgatási tárcavezető is, és több ponton is sikerült megállapodásra jutniuk. „Amennyiben Románia kormánya nem tartja be a megállapodásban rögzített vállalásokat és határidőket, újrakezdjük a tiltakozó megmozdulásokat” – mutat rá hétfői közleményében a szakszervezeti szövetség.
Előrelépésekről számoltak be
Tájékoztatásuk szerint a fejlesztési minisztérium egy, a helyi közigazgatás korszerűsítését célzó reformon dolgozik, a FNSA és a kormány pedig közösen tekinti át és keres megoldást a helyi közigazgatásban dolgozók problémáira. A szakszervezet képviselői ugyanakkor részt vesznek majd a közalkalmazottak egységes bérezését célzó törvény kidolgozásában is.
A hétfői közlemény szerint a FNSA vállalta, hogy tájékoztatja a kormányt a 2016/20-as számú sürgősségi kormányrendelet augusztus elsejei hatályba lépését követő bérszintekről, hogy a felek tisztán láthassák a helyzetet, korábban felmerült ugyanis, hogy sem a kormánynak, sem a szakszervezeteknek nincs pontos nyilvántartásuk a fizetésekről. Az érdekvédelmiek által kért étkezési utalványok és üdülési csekkek kapcsán azt az ígéretet kapták, hogy a kormány egyeztetni fog a pénzügyminisztériummal, hogy az elfogadott költségvetés keretein belül, a helyi közigazgatásban dogozók kaphassanak étkezési utalványt, az üdülési csekkeket viszont kössék a teljesítményhez.
Bizakodnak az alkalmazottak
A közigazgatásban dolgozók egyelőre bíznak a megegyezésben, hiszen – mint Ferencz Tibor, a Kovászna megyei Nova Vita szakszervezet elnöke a Krónika megkeresésére hétfőn ismételten leszögezte – „mindenki tudja, hogy a polgármesteri hivatalok alkalmazottai keresik a legkevesebbet, gyakorlatilag a többségük minimálbéren tengődik”. A szakszervezeti vezető érdeklődésünkre elmondta, egyelőre szeptemberig felfüggesztették a sztrájkot, hiszen ígéreteket kaptak, hogy addig átszervezik a közigazgatási rendszert, elemzik és megoldják azokat a gondokat, amelyekkel a helyi közigazgatásban dolgozók szembesülnek.
Ferencz hangsúlyozta, egységes bérezési rendszer kell a közigazgatásban, elfogadhatatlan ugyanis, hogy a megyei tanácsoknál, a polgármesteri hivatalokban sokkal kevesebbet keresnek, mint a közigazgatás más területein. „Ha szeptember végéig nem oldódnak meg a gondjaink, nem teljesítik a követeléseinket, újrakezdjük a tiltakozást. Ha kell, újra összegyűjtjük a támogató aláírásokat. Mindenkinek meg kell értenie, ez az utolsó esély arra, hogy a problémáinkat megoldjuk, hogy az egyenlőtlenségeket kiküszöbölhessük” – szögezte le a szakszervezeti vezető, aki kérdésünkre egyúttal arról is beszámolt, hogy a tiltakozó akciók során a szakszervezeti tagok 80-90 százalékának a támogatását élvezik.
Amint arról beszámoltunk, múlt kedden az ország mintegy 35 ezer helyi közigazgatási alkalmazottja egész napra felfüggesztette a munkát, egy héttel korábban pedig számos hivatalban tartottak egyórás figyelmezető sztrájkot.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!