Fotó: Barabás Ákos
Elhalasztották a keddtől meghatározatlan időre bejelentett általános sztrájkjukat a helyi közigazgatásban dolgozók, a Közigazgatási Szakszervezetek Országos Szövetsége (FNSA) szeptemberig adott haladékot a kormánynak, hogy teljesítse követéseiket.
2016. július 18., 18:172016. július 18., 18:17
2016. július 18., 18:552016. július 18., 18:55
Az alkalmazottak érdekeit védő szervezet elnöke, Valer Suciu hétvégén találkozott Vasile Dîncu miniszterelnök-helyettessel, aki egyben regionális fejlesztési és közigazgatási tárcavezető is, és több ponton is sikerült megállapodásra jutniuk. „Amennyiben Románia kormánya nem tartja be a megállapodásban rögzített vállalásokat és határidőket, újrakezdjük a tiltakozó megmozdulásokat” – mutat rá hétfői közleményében a szakszervezeti szövetség.
Előrelépésekről számoltak be
Tájékoztatásuk szerint a fejlesztési minisztérium egy, a helyi közigazgatás korszerűsítését célzó reformon dolgozik, a FNSA és a kormány pedig közösen tekinti át és keres megoldást a helyi közigazgatásban dolgozók problémáira. A szakszervezet képviselői ugyanakkor részt vesznek majd a közalkalmazottak egységes bérezését célzó törvény kidolgozásában is.
A hétfői közlemény szerint a FNSA vállalta, hogy tájékoztatja a kormányt a 2016/20-as számú sürgősségi kormányrendelet augusztus elsejei hatályba lépését követő bérszintekről, hogy a felek tisztán láthassák a helyzetet, korábban felmerült ugyanis, hogy sem a kormánynak, sem a szakszervezeteknek nincs pontos nyilvántartásuk a fizetésekről. Az érdekvédelmiek által kért étkezési utalványok és üdülési csekkek kapcsán azt az ígéretet kapták, hogy a kormány egyeztetni fog a pénzügyminisztériummal, hogy az elfogadott költségvetés keretein belül, a helyi közigazgatásban dogozók kaphassanak étkezési utalványt, az üdülési csekkeket viszont kössék a teljesítményhez.
Bizakodnak az alkalmazottak
A közigazgatásban dolgozók egyelőre bíznak a megegyezésben, hiszen – mint Ferencz Tibor, a Kovászna megyei Nova Vita szakszervezet elnöke a Krónika megkeresésére hétfőn ismételten leszögezte – „mindenki tudja, hogy a polgármesteri hivatalok alkalmazottai keresik a legkevesebbet, gyakorlatilag a többségük minimálbéren tengődik”. A szakszervezeti vezető érdeklődésünkre elmondta, egyelőre szeptemberig felfüggesztették a sztrájkot, hiszen ígéreteket kaptak, hogy addig átszervezik a közigazgatási rendszert, elemzik és megoldják azokat a gondokat, amelyekkel a helyi közigazgatásban dolgozók szembesülnek.
Ferencz hangsúlyozta, egységes bérezési rendszer kell a közigazgatásban, elfogadhatatlan ugyanis, hogy a megyei tanácsoknál, a polgármesteri hivatalokban sokkal kevesebbet keresnek, mint a közigazgatás más területein. „Ha szeptember végéig nem oldódnak meg a gondjaink, nem teljesítik a követeléseinket, újrakezdjük a tiltakozást. Ha kell, újra összegyűjtjük a támogató aláírásokat. Mindenkinek meg kell értenie, ez az utolsó esély arra, hogy a problémáinkat megoldjuk, hogy az egyenlőtlenségeket kiküszöbölhessük” – szögezte le a szakszervezeti vezető, aki kérdésünkre egyúttal arról is beszámolt, hogy a tiltakozó akciók során a szakszervezeti tagok 80-90 százalékának a támogatását élvezik.
Amint arról beszámoltunk, múlt kedden az ország mintegy 35 ezer helyi közigazgatási alkalmazottja egész napra felfüggesztette a munkát, egy héttel korábban pedig számos hivatalban tartottak egyórás figyelmezető sztrájkot.
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
szóljon hozzá!