Elfogadta szerdai ülésén a kormány a közalkalmazottak bérezéséről szóló sürgősségi rendeletet – jelentette be Dragoş Pîslaru munkaügyi miniszter.
2016. június 08., 15:142016. június 08., 15:14
2016. június 08., 16:362016. június 08., 16:36
A munkaügyi tárca vezetője a kabinet ülését követően elmondta, a most elfogadott dokumentum felszámolja a közalkalmazottak bérezési rendszerében tapasztalható méltánytalanságokat. A rendelet előírásait két ütemben léptetik hatályba, egy részüket 2016. augusztus elsejétől, másik részüket pedig csak 2017 decemberétől alkalmazzák. „A sürgősségi rendelet elfogadásával olyan méltánytalanságokat próbálunk orvosolni, amelyek sok év alatt gyűltek fel\" – fogalmazott a miniszter. Megjegyezte ugyanakkor, hogy a rendelettel nem rendeződik minden probléma, mindössze 650 ezer közalkalmazott részesül fizetésemelésben.
Az egészségüggyel kapcsolatban elmondta, mivel sokan hagyják el az országot az alacsony bérek miatt, a rendelet orvosolja a méltánytalanságokat, egyenlő fizetést biztosít az egyazon beosztásban dolgozók számára, és bónuszt helyez kilátásba azoknak, akik különleges munkát végeznek. Azon információk kapcsán, amelyek szerint a legnagyobb fizetésemelésben az államelnöki hivatal alkalmazottai részesülnének, a munkaügyi miniszter leszögezte, mindössze „híresztelések”.
A tanügy kapcsán Pîslaru ismét fontosnak tartotta kiemelni, hogy egy olyan rendszert készülnek kialakítani az ágazatban, amely máris egy lépést jelent az egységes bérezés irányába. „Úgy hiszem, hogy ez a kulcskérdés, együtt azzal, hogy a kezdőkre tevődik a hangsúly, azokra, akiknek a legalacsonyabb a fizetésük\" – magyarázta egy nappal korábban is a munkaügyi tárca vezetője.
A hivatalos közlés szerint a tanügyben dolgozók fizetése is augusztustól nő első ízben, a második béremelésre pedig 2017 decemberében kerül sor – mindkét lépés a tervezett bérkorrekciók része. A sokat emlegetett, teljesítmény után járó bónuszok a tanügyben várhatóan 2018-tól járnak. Simion Hănescu, a Szabad Tanügyi Szakszervezetek Szövetségének (FSLI) elnöke úgy számol, hogy az oktatásban dolgozók átlagosan 5 százalékos fizetésemelésre számíthatnak. Mint ismeretes, a kormány korábbi tervei nem nyerték el a tanügyi szakszervezetek tetszését, a múlt héten nagyszabású tiltakozó megmozdulást is szerveztek Bukarest utcáin, s azzal fenyegetőztek, hogy bojkottálni fogják a vizsgákat.
Dragoş Pîslaru elmondása szerint a szerdán elfogadott rendelet idén 870 millió lejt, jövőre pedig 2,6 milliárd lejt von el az állami költségvetésből.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!