Fotó: Haáz Vince
Az idei második negyedévben 1851 lej volt az átlagnyugdíj, 0,3 százalékkal több, mint az előző negyedévben – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2022. szeptember 13., 10:552022. szeptember 13., 10:55
Az összeget a nyugdíjak összes kategóriájának – társadalombiztosítási, rokkantsági, özvegyi – a figyelembevételével számították ki.
Az Agerpres által idézett adatsorok szerint a nyugdíjasok átlagos száma 5,003 millió volt a második negyedévben, 21 ezerrel kevesebb, mint az év első három hónapjában; az állami társadalombiztosítási rendszerhez tartozó nyugdíjasok átlagos száma 4,604 millió volt, 13 ezerrel kevesebb, mint az előző negyedévben.
Az átlagos nominális nettó állami társadalombiztosítási öregségi nyugdíj teljes járulékfizetés mellett (adó és egészségügyi szolgáltatási járulék nélkül) az 51,8 százaléka volt az országos nettó átlagbérnek (az előző negyedévben jegyzett 54,4 százalékhoz képest).
Az átlagos havi nyugdíj és az átlagos állami társadalombiztosítási nyugdíj az előző év azonos negyedévéhez képest 11,4 százalékkal, illetve 10,8 százalékkal nőtt.
Az állami társadalombiztosítási rendszerhez tartozó nyugdíjasok és a munkavállalókhoz aránya országos szinten 8 volt a 10-hez a második negyedévben, jelentős területi eltérésekkel. Így például Ilfov megyében és Bukarestben 4 nyugdíjas jutott 10 munkavállalóra, de Teleorman megyében már 15 jutott 10 alkalmazottra, míg Vaslui megyében 14 a 10-hez az arány. Területenként jelentősen eltér az állami társadalombiztosítási átlagnyugdíj összege is:
A júliusi 14,96 százalékról augusztusban 15,32 százalékra nőt az éves infláció Romániában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által hétfőn nyilvánosságra hozott adatsorokból.
Azt viszont, hogy milyen szintű nyugdíjemelésre számíthatnak a jogosultak az elkövetkező időszakban, nehéz lenne megjósolni. Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke hétfő este, a România TV-nek nyilatkozva emlékeztetett arra, hogy a törvény szerint a nyugdíjakat évente az inflációhoz kell igazítani, az pedig meghaladja a 10 százalékot, így szerinte
Ciolacu ugyanakkor hangsúlyozta, nem csak a nyugdíjasok jövedelmét kellene növelni. Ezért szükségesnek látja egy 2023. január elsején hatályba lépő intézkedéscsomag megvitatását a koalícióban. „De a nyugdíjak biztos növekedni fognak, ezt a döntést már meghoztuk a miniszterelnökkel együtt” – vetítette előre a képviselőház elnöke.
Feszültséget és nyilvános üzengetéseket váltott ki a román kormánypártok között Marius Budăi munkaügyi miniszter bér- és nyugdíjemeléseket kilátásba helyező nyilatkozata. Nicolae Ciucă miniszterelnök felelőtlenségnek és populizmusnak minősített.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
szóljon hozzá!