Fotó: Pinti Attila
A júliusi 14,96 százalékról augusztusban 15,32 százalékra nőt az éves infláció Romániában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által hétfőn nyilvánosságra hozott adatsorokból. Az élelmiszerek 18,22, a nem élelmiszer jellegű termékek 15,98 százalékkal drágultak, a szolgáltatások díja 8,26 százalékkal nőtt a múlt év azonos hónapjához képest.
2022. szeptember 12., 10:492022. szeptember 12., 10:49
2022. szeptember 12., 11:252022. szeptember 12., 11:25
Az Agerpres által idézett adatok szerint júliushoz képest a fogyasztói árak 0,6 százalékkal növekedtek augusztusban, a 2022-es év elejétől pedig 11,6 százalékos a pénzromlás mértéke. A 2021 augusztusához viszonyított infláció 15,3 százalékos. A fogyasztói árak az elmúlt egy évben (2021. szeptember – 2022. augusztus) átlagban 11 százalékkal nőttek az előző egy évhez (2020.szeptember – 2021. augusztus) képest.
A 2022 júliusához viszonyított harmonizált fogyasztói árindex 100,44 százalékos volt augusztusban. 2021 augusztusához képest 2022 augusztusában a harmonizált fogyasztói árindex (IAPC) alapján kiszámított éves infláció ráta 13,3 százalékos. Az IAPC alapján kiszámított átlagos fogyasztói árnövekedési ütem az elmúlt 12 hónapban (2021 szeptembere és 2022 augusztusa között) 9,5 százalékos volt az előző 12 hónaphoz (2020 szeptembere és 2021 augusztusa között) viszonyítva.
Az éves inflációs ráta a júniusi 8,6 százalékról 8,9 százalékra emelkedett júliusban az euróövezetben, az Európai Unióban pedig 9,6 százalékról 9,8 százalékra nőtt.
A nem élelmiszer jellegű termékek közül jelentősen nőtt az ára az üzemanyagoknak és a hőenergiának is: egy év alatt 31,48, illetve 22,98 százalékkal. A gáz és a villamosenergia árát tekintve a statisztikai hivatal figyelembe veszi a lakossági fogyasztók számára bevezetett ársapkát.
A szolgáltatások közül a légi közlekedés 33,91 százalékkal, a vasúti közlekedés 20,92 százalékkal drágult, a víz- és csatornázási díjak 21 százalékkal növekedtek. A telefonszolgáltatások díja ellenben 0,94 százalékkal csökkent a múlt év augusztusához képest, ez lévén az egyetlen árcsökkenés éves viszonylatban.
A múlt hónapban néhány élelmiszernek csökkent az ára júliushoz mérten: a friss gyümölcsök 1,32 százalékkal, egyes zöldségek és zöldségkonzervek 1,18 százalékkal, a kukoricaliszt 0,02 százalékkal lett olcsóbb. Az üzemanyag ára 2,28 százalékkal, a telefonszolgáltatások díja 0,9 százalékkal, a közúti szállítás díja 0,15 százalékkal csökkent.
A Román Nemzeti Bank (BNR) legutóbbi jelentésében az idei év végére 13,9 százalékos, jövő évre pedig 7,5 százalékos inflációt prognosztizált.
Az ipari termelői árak 52,3 százalékkal nőttek idén júliusban a múlt év azonos hónapjához képest – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet.
Bár a közgazdászok szerint a lej még mindig kissé túlértékelt, az ING Bank elemzői úgy vélik, hogy a Román Nemzeti Bank (BNR) rövid távon ismét 5 lej/euró alá engedheti a román fizetőeszköz árfolyamát.
Idén nyáron nem emelkedik az általános áfakulcs – jelentette ki szombati sajtótájékoztatóján a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Dominic Fritz.
Legkésőbb hétfő reggelre elkészül a deficitcsökkentő intézkedéscsomag végleges változata Dragoș Anastasiu elnöki tanácsadó szerint.
Az uniós alapokhoz való hozzáférésének felfüggesztését kockáztatja Románia, ha október 15-ig nem tesz hatékony lépéseket a költségvetési hiány csökkentésére – jelentette ki pénteken Alin Andrieș pénzügyi államtitkár.
Két nappal az előző drágítás után, pénteken újra árat emelt töltőállomásain a Romániában legkiterjedtebb hálózattal rendelkező Petrom – ez már a harmadik drágítás volt az Izrael és Irán között dúló háború kitörése óta.
Az európai uniós statisztikákban amúgy is sereghajtó Romániában nemhogy javult volna, hanem romlott a hulladék újrahasznosításának aránya – figyelmeztetett a környezetvédelmi őrség (GNM).
Alin Andrieș pénzügyi államtitkár fogja képviselni Romániát az Európai Unió Gazdasági és Pénzügyi Tanácsának (ECOFIN) pénteki ülésén.
A román állam 18 új pályázati felhívást közölt bányászati koncessziós jog megszerzésére. A többek között arany-, grafit-, lignit-, feketekőszén-, érc- és sólelőhelyek közül hét helyszín Erdélyben található.
A Román Vasúttársaság utasszállító részlege túlélésre rendezkedett be: nem megy csődbe, nem állítja le a vonatokat, viszont a fizetésképtelenség veszélye fenyegeti – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a vállalat vezérigazgatója.
Az eladó nélküli önkiszolgáló, más néven okosboltok olyan üzletek, amelyekben nincs szükség hagyományos kiskereskedelmi eladókra a vásárlók kiszolgálásához.
szóljon hozzá!