Pert vesztett Románia a párizsi nemzetközi kereskedelmi kamaránál az olasz Enel energiavállalattal szemben az egyik román állami áramszolgáltató privatizációja miatt kialakult jogi vitában – adta hírül szerdán az Agerpres hírügynökség.
2016. július 27., 18:322016. július 27., 18:32
2016. július 27., 20:362016. július 27., 20:36
A hazai energiapiac meg nem nevezett forrásai szerint a hírügynökség úgy értesült, hogy a per elvesztése miatt Romániának 1,5 millió euró perköltséget kell fizetnie. A jogi eljárást a román állam indította az olasz szolgáltató ellen, amely 2007-ben vásárolta meg az Electrica Muntenia Sud állami áramszolgáltatót. Az olaszok összesen három regionális áramszolgáltató vállalatot vásároltak meg privatizáció révén Romániában.
Bukarest azt követelte az olaszoktól, hogy fizessenek ki további 521,58 millió eurót a román államnak az Enel Muntenia privatizációs szerződése értelmében. A román állam szerint az olasz vállalatnak egy 13,57 százalékos kisebbségi részvénycsomag értékét kell még ugyanis kifizetnie. Ezzel szemben az olaszok azt állították, hogy maradéktalanul teljesítették a privatizációs szerződésben vállalt kötelezettségeiket, és nincs adósságuk a román állammal szemben.
A hírügynökség úgy tudja, hogy a román állam az olasz vállalattól 834,2 millió euró és 378,6 millió lej kártérítést követelt a párizsi székhelyű nemzetközi kereskedelmi kamaránál indított perben. Bukarest korábban a cseh CEZ és a német E.ON energiavállalatokkal szemben is elvesztette hasonló pereit, amelyek szintén megvásárolták az Electrica áramszolgáltató bizonyos regionális egységeit.
A hírügynökség felidézte: a román számvevőszék állapította meg 2012-13-ban, hogy a befektetők nem teljesítették a privatizációs szerződésben vállalt kötelezettségeiket, és ezért indították a pereket. A nemzetközi kereskedelmi kamara a 24 vádpont közül 17-et elutasított, a többit vagy elévültnek tekintette vagy illetékesség hiányában utasította el.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!