2012. szeptember 14., 09:512012. szeptember 14., 09:51
A kombinát irodaháza előtt demonstráló mintegy ötszáz fős tömeg elégedetlenségét a fizetések több mint két hónapos késése, és a vállalat jövőjének bizonytalansága váltotta ki. A demonstráció első napjaiban lemondott a vállalat 21 éve tisztségben lévő vezérigazgatója, de a tiltakozókat ez nem nyugtatta meg.
A vállalatnak négyezer alkalmazottja van, esetleges csődje pedig a térség további 15 ezer alkalmazottját hagyná munka nélkül a beszállítóknál – állítja Emilian Francu, Râmnicu Vâlcea polgármestere. Amint arról beszámoltunk, a csaknem 55 százalékban állami tulajdonban lévő Râmnicu Vâlcea-i Oltchim 700 millió eurós adósságot halmozott fel. Privatizálására Románia kötelezettséget vállalt a Nemzetközi Valutaalappal kötött elővigyázatossági hitelmegállapodásában.
A szerdai kormányülésen a gazdasági miniszter arról tájékoztatta a kabinetet, hogy 12 cég vásárolta meg az Oltchim tenderfüzetét, de Victor Ponta miniszterelnök figyelmeztette, hogy ne beszéljen erről a sajtó jelenlétében, mert az a fontos, hogy „egy, de jó” befektetőt találjanak, aki megmenti a munkahelyeket. Csütörtökön Liviu Pop, a kormány társadalmi párbeszédért felelős tárca nélküli minisztere ismét a dél-romániai városba utazott azzal az ígérettel, hogy a kormány bankhitelből próbál pénzt szerezni az elmaradt bérek egy részére. A miniszter közölte, hogy szeptember 18-án eredményt hirdetnek az Oltchim privatizációjára kiírt versenytárgyaláson.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.