Jön is, megy is. Az importok és az exportok terén is a kukorica a listavezető
Fotó: Makkay József
Az év első három hónapjában 755,34 millió euróra volt tehető a mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek külkereskedelmében jegyzett deficit, ami csaknem 66 százalékkal több, mint a 2020-as esztendő ugyanezen időszakában – közölte az Agerpres érdeklődésére a mezőgazdasági és vidékfejlesztési minisztérium. Mint írták, a tavalyi esztendő első negyedében 455,5 millió euróra rúgott a román agrár külkereskedelmi mérleg hiánya.
2021. július 04., 13:412021. július 04., 13:41
Az Európai Unió országaival folytatott kereskedelemben Románia az idei első negyedévben 1,154 milliárd eurós deficitet, a nem uniós országok vonatkozásában ellenben 398,93 millió eurós többletet könyvelhetett el. Tavaly a vizsgált időszakban az EU-n belüli kereskedelemben a hiány megközelítette a 963 millió eurót, míg a harmadik országok esetében a többlet meghaladta az 507 millió eurót.
Az import értéke több mint 2,49 milliárd euróra volt tehető a jelzett időszakban, míg egy évvel korábban 2,43 milliárd eurót összesített.
Az idei első három hónapban 863,1 millió euróval, 5,327 milliárd euróra nőtt a román külkereskedelmi mérleg hiánya a tavalyi év azonos időszakához mérten – közölte hétfőn a román országos statisztikai intézet.
A szaktárca szerint a legnagyobb exportbevételt hozó élelmiszerek között szerepelt a kukorica 405,38 millió euróval, a napraforgómag (173,45 millió euró), a búza (170,28 millió euró), a szivar, szivarka és cigaretta (158,25 millió euró), valamint az egyéb dohány és dohánypótlók (74,88 millió euró).
Ezt a hűtött vagy fagyasztott friss sertéshús követi (123,13 millió euró), aztán a pékáruk, péksütemények és kekszek (közel 103 millió euró), valamint a takarmányozáshoz használt készítmények (94,46 millió euró) következnek a sorban.
Amint arról korábban írtunk, Románia csaknem 2 milliárd eurós külkereskedelmi deficittel zárta a 2020-as évet a mezőgazdasági és élelmiszeripari termékeket illetően, miután ezek importja 8,9 milliárd euróra nőtt, az export értéke pedig 6,9 milliárd euróra csökkent.
Öt év alatt, 2014 és 2019 között megkétszereződött Románia külkereskedelmi agrármérlegének hiánya, amely 2,1 milliárd euróról 4,3 milliárd euróra emelkedett – olvasható a Román Nemzeti Bank makroprudenciális politikát felügyelő bizottsága által készített jelentésében.
„A 2019–2020-as mezőgazdasági évben tapasztalt szárazság mind a termés, mind az export tekintetében kihatott az agrár-élelmiszeripari ágazatra, így az agrár-élelmiszeripari termékek kereskedelmi mérlegének hiánya 2020-ban 1,937 milliárd euró volt, ami 58,1 százalékkal több, mint 2019-ben.
– szögezik le a mezőgazdasági minisztérium képviselői.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
szóljon hozzá!