Fotó: Agerpres
2011. augusztus 12., 09:192011. augusztus 12., 09:19
A New York Times szerint minden esetre az Európai Unió tőkepiaci szabályozó szerve (ESMA) az Európai Unió mind a 27 tagállamában limitálni szeretné ezt a gyakorlatot, hogy csökkentse a piacok volatiliását. A hatóság ennek érdekében az utóbbi hetekben információt kért a tagállamoktól arról, mennyire elterjedt a részvények elleni „fogadás” gyakorlata. A shortolás a short selling angol kifejezés magyarosított változata. Ennek lényege, hogy a befektető elad olyan részvényeket, melyek nincsenek a birtokában – azaz kölcsönkapta őket –, azzal a szándékkal, hogy majd később olcsóbban visszaveszi azokat. Az árkülönbséget ennek nyomán saját nyereségként könyvelheti el. Ez néhány tőzsdén szabályos művelet. Gyakorlatilag eladási pozícióba kerül, arra játszva, hogy az árak csökkenni fognak. Az ilyen ügyeletek kritikusai szerint azok bátorítják a spekulációt, és csökkentik a részvények árfolyamát, miközben pánikot keltenek a tőzsdéken. A shortolás pártolói ugyanakkor úgy vélik, az eljárás fentartja a piacok korrektségét és szinten tartja a likviditást.
„Tárgyalunk a helyi hatóságokkal, és együtt döntjük majd el, szükség van-e közös fellépésre” – nyilatkozta a New York Times szerint Victoria Powell, az európai hatóság szóvivője, anélkül azonban, hogy megjelölte volna, mikorra várható egy ilyen irányú döntés. A lapnak ugyanakkor két, a tárgyalásokról megbízható információval rendelkező forrás is úgy nyilatkozott, hogy az egyeztetések nyomán javaslat születhet a shortügyletek betiltásáról vagy minden részvénytípus, vagy csak a pénzügyi szektor papírjainak esetében. Sőt az is fölmerült, hogy a javaslat adott esetben csak a kölcsönrészvény nélküli, úgynevezett meztelen shortolás tiltására vonatkozna és nagy valószínűséggel csak átmeneti jellegű lenne. Nem sokkal a hír megjelenését követően azonban egy felügyeleti forrás a Reutersnek úgy nyilatkozott: egyelőre nem tűnik valószínűnek a shortolás összeurópai tilalma. A 2008-as gazdasági válság idején több kormány, így a brit és az amerikai is betiltotta ideiglenesen a shortolást. A döntés célja az volt, hogy korlátozza a banki részvények értékvesztését, de nem járt a várt eredménnyel. Legutóbb Görögország két, Dél-Korea három hónapra tiltotta be a shortügyleteket, Törökország pedig korlátozta az ilyen jellegű tranzakciókat.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
szóljon hozzá!