Nem kívánja módosítani az Első otthon feltételeit a pénzügyminisztérium, a kedvezményes hitelkonstrukciókat nyújtó kormányprogram kapcsán jelenleg mindössze annak a lehetőségét vizsgálják, hogy a kevésbé jól teljesítő bankoknak kiutalt keretet átirányítsák azokhoz a pénzintézetekhez, amelyek már kimerítették a rendelkezésükre bocsátott összegeket.
2016. július 06., 17:122016. július 06., 17:12
2016. július 06., 17:582016. július 06., 17:58
Minderről Anca Dragu pénzügyminiszter beszélt azt követően, hogy olyan híresztelések láttak napvilágot, miszerint a kormány a jelenlegi 5 százalékról 15 százalékra kívánja emelni a lakásvásárláshoz szükséges önerőt. Elmondása szerint jelen pillanatban még 280 millió lej áll rendelkezésre.
Megvizsgálják a hatékonyságot
A pénzügyi tárca vezetője egyúttal közölte, meg kell vizsgálni, hogy mennyire bizonyult hatékonynak a program, hiszen 2009-es bevezetése óta senki sem foglalkozott ezzel a vetülettel. „Tárgyalásra hívtuk a bankok képviselőit, kíváncsiak vagyunk, mit gondolnak a program hatékonyságáról. Egyeztetünk valamennyi érintett féllel” – avatott be a munkafolyamatba Anca Dragu.
Mint ismeretes, az Első otthon jövője akkor kérdőjeleződött meg először, amikor az úgynevezett hitelcseretörvény még a kormányprogram keretében vett lakásokra is érvényes volt. Utólag azonban módosították a tervezetet, így a fizetés nélküli törlesztés nem vonatkozik az Első otthon segítségével vett lakásokra. A jogszabály hatályba lépése körüli huzavonában, illetve azt követően viszont a legtöbb bank drasztikusan megemelte az általa kínált jelzáloghitelek önrészét, így a fiatal, kiskeresetű családoknak az Első otthon maradt az egyetlen lehetőségük a lakásvásárlásra.
Szigort lát a BNR is
A jelentős szigorításokra hívja fel a figyelmet az első negyedévi trendeket górcső alá vevő felmérésében a Román Nemzeti Bank (BNR) is, a dokumentum szerint pedig a folyamat minden valószínűség szerint folytatódott a második negyedévben is. A hitelezési feltételek egyébként csak a jelzáloghitelek esetében lettek kedvezőtlenebbek a korábbinál, a fogyasztási hiteleknél a jegybank nem jelez lényegi változást.
A kutatás szerint megnőtt az elutasított lakás- vagy telekvásárlási kérvények száma is. Igaz, az első negyedévben jelentős növekedésnek indult a jelzáloghitelek piaca, sokan próbáltak ugyanis még a hitelcseretörvény hatályba lépése előtt ingatlanvásárlási kölcsönhöz jutni. A lakossági fogyasztási hitelek terén ellenben e tekintetben sem jeleztek semmiféle változást.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!