Fotó: Pixabay.com
Újfajta élelmiszer-besorolást tenne lehetővé egy aradi parlamenti képviselő törvénytervezete. Adrian Wiener orvos, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) honatyája olyan címke bevezetését tenné lehetővé, mely színskálával, illetve A-tól E betűig terjedő osztályozással jelezné, mennyire egészséges egy-egy termék.
2022. május 01., 10:452022. május 01., 10:45
A tervezet szerint zöldtől (A) vörösig (E) terjedő hatféle színnel osztályoznák, mennyire tekinthető egészségesnek a vásárló által kinézett élelmiszer. A besorolást a termék cukor-, zsír-, só-, rost- és proteintartalma határozná meg. A teljesen egészséges élelmek zöld, a legkevésbé szervezetbarát áruk pedig vörös színkódot kapnának a terméken feltüntetett skálán.
– jelezte Adrian Wiener. A tervezet kezdeményezője szerint a vörös besorolás nem feltétlenül azt jelentené, hogy az adott termék rossz. A cél az lenne, hogy minél kevesebb ilyen termék kerüljön forgalomba. A színkód bevezetése hozzájárulhatna ahhoz, hogy az emberek egészségesebben táplálkozzanak, illetve a termelőket is arra ösztönözné, hogy jobban odafigyeljenek a termékek és alapanyagok minőségére.
Hasonló címkézés már több európai országban érvényben van, ám önkéntes alapon, nem kötelező módon működik. Minden bizonnyal Romániában is ilyen formában vezethetnék be.
Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn ismételten leszögezte, hogy nem emelik jövőre az általános forgalmi adó (áfa/TVA) szintjét.
A gáz- és villamosenergia-árak idén télen nem lesznek magasabbak a tavalyi év azonos időszakához képest, mivel az energiaár-sapka 2025. április elsejéig érvényes – jelentette ki hétfőn egy konferencián Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A kormány ezen a héten elfogadja a bruttó minimálbért 4050 lejre emelő jogszabályt – jelentette be hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
szóljon hozzá!