Egekben az árak, de nagy a csend az élelmiszerárstop körül – A közgazdász szerint nem kellene beavatkozni

Erőteljes pénzromlás. Szinte hétről hétre többe kerül a bevásárlás Romániában •  Fotó: Jakab Mónika

Erőteljes pénzromlás. Szinte hétről hétre többe kerül a bevásárlás Romániában

Fotó: Jakab Mónika

Szinte minden jelentősen drágult az elmúlt időszakban, így – az energiaárak kompenzálása és az árplafon bevezetése mellett – felmerült, hogy Románia is alkalmazzon élelmiszerárstopot. Az ársapka a Krónikának nyilatkozó közgazdász szerint hosszú távon nem hatékony megoldás, de rövid távon az alacsony jövedelműek mindenképpen hálásak lennének egy ilyen döntésért.

Bíró Blanka

Bálint Eszter

2022. február 15., 13:332022. február 15., 13:33

2022. február 15., 13:352022. február 15., 13:35

Amint arról beszámoltunk, folytatódott a pénzromlás Romániában, a decemberi 8,19 százalékról 8,35 százalékra nőtt az éves infláció 2022 januárjában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által hétfőn nyilvánosságra hozott adatsorokból. A fogyasztói árak 1,5 százalékkal növekedtek múlt hónapban decemberhez képest. A 2021 januárjához viszonyított infláció 8,4 százalékos. A fogyasztói árak az elmúlt egy évben (2021. február – 2022. január) átlagban 5,5 százalékkal nőttek az előző egy évhez (2020. február – 2021. január) képest. A nem élelmiszer-termékek 10,18 százalékkal, az élelmiszerek 7,24 százalékkal, a szolgáltatások pedig 5,66 százalékkal drágultak.

korábban írtuk

Dübörög az infláció: az év első hónapjában is folytatódott a drágulási hullám
Dübörög az infláció: az év első hónapjában is folytatódott a drágulási hullám

A decemberi 8,19 százalékról 8,35 százalékra nőtt az éves infláció 2022 januárjában Romániában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által hétfőn nyilvánosságra hozott adatsorokból.

A drágulási hullámnak pedig koránt sincs vége. Amint arról beszámoltunk, a Román Nemzeti Bank (BNR) pénteken kiadott jelentésében az idei második negyedév végére 11,2 százalékos, a harmadik negyedévre 10,2 százalékos, a negyedik negyedévre pedig 9,6 százalékos inflációt vetít előre. 

Meglebegtetett élelmiszerárstop

A folyamatos drágulás láttán az elmúlt hetekben

a kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) politikusai több ízben is felvetették, hogy élelmiszerárstopot kellene bevezetni. A nemzeti liberálisok (PNL) viszont jelezték, nem támogatják a kezdeményezést, és az élelmiszeripari vállalkozók is közleményben fogalmazták meg múlt héten az aggályaikat.

A PSD-sek ezt követően leszögezték, csakis az érintettekkel konzultálva hoznak döntést a témában, azóta viszont semmiféle konkrét előrelépés nem történt.

Miklós Zoltán képviselő, az RMDSZ gazdasági szakpolitikusa a Krónika megkeresésére azt mondta, a témáról még nem is zajlanak koalíciós egyeztetések, az erről nyilatkozók sem javasolták az egyeztetések napirendre tűzését.

korábban írtuk

Romalimenta: az árstop veszélybe sodorná a lakosság élelmiszer-ellátását, több ezer munkahelyre hatással lenne
Romalimenta: az árstop veszélybe sodorná a lakosság élelmiszer-ellátását, több ezer munkahelyre hatással lenne

Az élelmiszerek árának hatósági szabályozása veszélyeztetné a lakosság élelmiszer-ellátását, és ösztönözné a spekulációt – véli a Romalimenta élelmiszeripari munkáltatói szövetség.

Kimerültek a lehetőségek

„Vitatott és összetett téma az alapvető élelmiszerek árának hatósági korlátozása, az úgynevezett ársapka” – szögezte le lapunknak Rácz Béla Gergely közgazdász, a Babeş–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának adjunktusa. Mint magyarázta,

jelenleg hatalmas inflációs nyomás nehezedik a gazdaságokra globális szinten, ezért merül fel az árkompenzáció lehetősége az alapélelmiszereknél.

„Az infláció kiváltó okai is többrétűek, többek között a koronavírus-járvány miatt megváltozott szokások, a különböző kereseti és kínálati sokkok, az energiaárak égbe szökése, illetve a kormányzatok expanzív gazdaságpolitikája, ami arról szól, hogy úgy akarják kirángatni a világot a járvány okozta nehézségekből, hogy masszívan öntik a pénzt a gazdaságba. Emellett az energiaárak emelkedése továbbgyűrűzik minden termék árába, a lakosságot, az alacsony jövedelműeket pedig a leginkább az élelmiszerárak emelkedése érinti, ezzel valamit kell kezdeniük a kormányzatoknak” – vázolta Rácz Béla Gergely.

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

Kifejtette: különböző fiskális és monetáris lehetőségek vannak arra, hogyan lehet az inflációt és ezzel együtt az élelmiszerek drágulását megállítani, ám ezek nem vezetnek azonnali eredményhez. A szakember rámutatott: az alapkamat-emelés az egyik ilyen eszköz, a nemzeti bankok ezt folyamatosan és lassan meglépik.

Az áfa csökkentése lenne a másik lehetőség, de ez Romániában a közgazdász szerint már nem járható út, mert már most alacsony az élelmiszerek áfája.

Lehetne továbbá szubvencionálni bizonyos termelőket vagy termékeket, de ez rendkívül bonyolult, tehát elfogytak a lehetőségek, ezért sokan „utolsó mentsvárként” tekintenek az árstopra, hiszen erre Európa több országában van példa.

A legkisebbek sínylik inkább meg

„A kormányzatnak annyi szerepe kellene legyen, hogy ahol működik a piac, őrizze a versenyt és a piaci folyamatokat, s csak akkor szóljon bele a gazdaság működésébe, ha különböző piaci kudarcok vannak” – részletezte a Kolozsváron RMDSZ-es tanácsosként is tevékenykedő közgazdász. Hozzátette:

az áremelkedés nem piaci kudarc, hanem reálgazdasági folyamat, ha a kormányzat ebbe beleszól, közép- és hosszú távon többet ront a gazdaság egyensúlyán, és az emberek jólétén, mintha ezt nem teszi meg”.

Mint a közgazdász magyarázta, az árkompenzációt általában csak rövid ideig, legtöbb 90 napra vezetik be. Ez a kereskedőknek veszteséget generálhat, amit a kisboltok sínylenek meg leginkább. Az áruházláncok ugyanis nemzetközi nagyvállalatokhoz tartoznak, erősebb az alkupozíciójuk a beszállítóikkal, könnyebben lenyelik a veszteséget, vagy azt jobban szét tudják szórni a többi terméken. Egy nagyáruház rengeteg terméket forgalmaz, ha mindegyikre csak 0,1 banit terhel az élelmiszereken elveszített bevételből, már tompítja a veszteséget.

A helyi tulajdonban levő kisboltok éppen ellenkezőleg, nincsenek jó pozícióban a beszállítókkal szemben, sokkal kevesebb termékük van, nehezebben tudják szórni a kiesett bevételt, tehát ők járnak rosszabbul.

•  Fotó: Gábos Albin Galéria

Fotó: Gábos Albin

Akkor hatékony, ha utána magától is csökkennek az árak

„Fontos szempont, hogy milyen élelmiszerekre, hogyan határozzák meg az árstopot, hiszen például, ha a csirkemellre alkalmazzák, a csirkecombra, csirkefarhátra már nem, akkor a csirkemell olcsóbb lesz, mindenki azt vásárolja majd, és akkor a termelők mihez kezdenek a többi részével. Ez fennakadást okozhat a termelőknél” – fogalmazta meg egyúttal az egyetemi oktató. Leszögezte ugyanakkor: ha elméletileg levezetik, akár élelmiszerhiányt is okozhat, amint Florin Cîțu liberális pártelnök mondta, de a gyakorlatban egy 90 napos szabályozás még nem vezet eddig.

Rácz Béla Gergely meglátása szerint az árstopnak akkor tud hatása lenni, ha feltételezzük, hogy 90 nap után az alapanyagok, a termékek ára magától is csökken, tehát az intézkedés a legmagasabb árakat tompítja, levágva annak a csúcsát.

Idézet
A probléma az, hogy nincs semmi garancia arra, hogy 90 nap után a termékek beszerzési ára mérséklődne, és amennyiben ez nem történik meg, az ársapkával csak eltoljuk az inflációs hatást, bajba sodorva a termelőket, a kisboltokat”

– mutatott rá a szakértő. A BBTE oktatója ugyanakkor úgy véli: egy ilyen döntés nem jó üzenet a kormány gazdaságpolitikájáról. „Ha ez a módszer valóban működne, egyik napról a másikra fel lehetne számolni a szegénységet a világban azzal, hogy a kormányzatok olyan árakat állapítanak meg, hogy mindenki meg tudja vásárolni a termékeket. Csakhogy a gazdaság nem erről szól, az árak rengeteg információt közvetítenek, többek között arról, mennyi szükséges bizonyos termékből, ahhoz képest, hogy mennyi van belőle.

Ha az árak emelkednek, azt az információt közvetítik, hogy abból a termékből többet kell termelni.

Ezek a gazdasági összefüggések, a kereslet-kínálat érvényesülése szavatolja, hogy a világban a szűkösség ellenére is van egyfajta egyensúly. Ha ez megszűnik, a szűkösséget nem oldjuk meg, ám egyéb problémákat generálunk” – szögezte le Rácz Béla Gergely.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. szeptember 01., vasárnap

Pénz áll a házhoz: a minisztérium szerint emelkedik a nyugdíjasok zömének járandósága

A munkaügyi minisztérium vasárnap a Facebook-oldalán bejelentette, hogy lezárult a nyugdíjak újraszámolása, és szeptembertől a nyugdíjasok 82 százalékának emelkedik a járandósága.

Pénz áll a házhoz: a minisztérium szerint emelkedik a nyugdíjasok zömének járandósága
2024. augusztus 31., szombat

A romániai háztartások 30 százaléka nehezen tudja fizetni a kiadásait

A múlt évben a romániai háztartások 16,1 százalékával fordult elő, hogy nem volt pénzük a havi fix kiadások némelyikére – derül ki a romániai lakosság életkörülményeinek 2023-as helyzetéről szóló elemzésből.

A romániai háztartások 30 százaléka nehezen tudja fizetni a kiadásait
2024. augusztus 30., péntek

Messze még a digitalizáció: a romániai kkv-k az alapvető kritériumoknak sem felelnek meg

2023-ban az uniós vállalkozások 59 százaléka érte el legalább az alapvető digitális intenzitás szintjét az Eurostat friss kimutatása szerint.

Messze még a digitalizáció: a romániai kkv-k az alapvető kritériumoknak sem felelnek meg
2024. augusztus 30., péntek

Kisboltokkal hálózná be a romániai lakónegyedeket a lengyel óriásvállalat

Új kisboltlánc hódít Romániában, amely a kis- és nagyvárosok lakónegyedekben működő üzleteinek lesz kiemelt konkurenciája, de falun is terjeszkedne. A lengyelországi Zabka Froo nevű hálózata Bukarest után Erdélyben is megjelenik.

Kisboltokkal hálózná be a romániai lakónegyedeket a lengyel óriásvállalat
2024. augusztus 30., péntek

Módosítja a jövedelemhatárt a nyugdíjasoknak járó juttatások esetében a kormány

Módosítani fogja a bukaresti kormány azokat a jövedelemhatárokat, amelyek alapján különböző szociális juttatásokra – köztük a fűtéspótlékra – jogosultak a kisnyugdíjasok – közölte pénteken a kormányzó román Szociáldemokrata Párt (PSD).

Módosítja a jövedelemhatárt a nyugdíjasoknak járó juttatások esetében a kormány
2024. augusztus 29., csütörtök

A falun élők 40 százaléka nem rendelkezik bankszámlával és bankkártyával

A romániai felnőtt lakosság mintegy 30 százalékának nincs bankkártyája, a falun élők körében ez az arány 40 százalék, derül ki a Romániai Bankok Egyesületének felmérésből.

A falun élők 40 százaléka nem rendelkezik bankszámlával és bankkártyával
2024. augusztus 28., szerda

Stratégiai fontosságú kikötőt vásárolna Moldovában a román állam

Románia tengerjáró hajók fogadására is alkalmas dunai kikötőt akar vásárolni a moldovai Giurgiuleștiben, az erről szóló memorandumot szerdai ülésén fogadta el a bukaresti kormány.

Stratégiai fontosságú kikötőt vásárolna Moldovában a román állam
2024. augusztus 28., szerda

Gyorsabban nőttek a kiadások, mint a bevételek: meghaladta a 4 százalékot a költségvetési hiány

A GDP 4,02 százalékra, 71,04 milliárd lejre nőtt a héthavi költségvetési deficit Romániában – közölte kedden a bukaresti pénzügyminisztérium.

Gyorsabban nőttek a kiadások, mint a bevételek: meghaladta a 4 százalékot a költségvetési hiány
2024. augusztus 27., kedd

Érdemes kitartaniuk a gabonatermesztőknek, folyamatosan nő a búza iránti kereslet a francia szakértő szerint

Nem kell tartani a gabonapiac összeomlásától, inkább a növekvő kereslet és a gyors éghajlatváltozás miatt a mezőgazdaságra nehezedő nyomás határozza meg a kenyérgabona árának alakulását, ez emelkedő tendenciát mutat – áll az Agritel cég elemzésében.

Érdemes kitartaniuk a gabonatermesztőknek, folyamatosan nő a búza iránti kereslet a francia szakértő szerint
2024. augusztus 27., kedd

Nyugdíj-újraszámítás után újratervezés: sürgősségi rendelettel emeli meg az adómentességi küszöböt a kormány

„Korrekt” intézkedés a nyugdíjak adómentességi küszöbének megemelése 3000 lejre Marcel Ciolacu kormányfő szerint, aki kedden bejelentette: a várhatóan októbertől hatályos intézkedésről sürgősségi rendelettel fog elfogadni a kabinet.

Nyugdíj-újraszámítás után újratervezés: sürgősségi rendelettel emeli meg az adómentességi küszöböt a kormány