2011. december 20., 08:522011. december 20., 08:52
„Bár 2011 folyamán jelentősen nőtt a földgáz és a villanyáram ára, a termelők mostanáig 2 százaléknál nagyobb mértékben nem drágítottak, ami pedig azt jelenti, hogy veszteségre termelnek. Így tehát az egyik rendelkezésükre álló megoldás a húsipari termékek árának emelése lehet még a jövő év első hónapjaiban. Megtehetik ugyanakkor azt is, hogy gyengébb minőségű, így olcsóbb nyersanyagot használnak fel” – vázolta a lehetőségeket a Romalimenta elnöke.
A pékipari termékek drágulására egyelőre nem kell számítani – nyugtatja eközben a kedélyeket Aurel Popescu, a ROMPAN pékipari munkáltatói szövetség elnöke. „Márciusig nem számítunk drágításokra. A jövő év folyamán pedig akkor kerülhet sor áremelésre, ha drágul a búza, de a drágítást a földgáz és a villanyáram árának emelkedése is befolyásolhatja” – fogalmazta meg a pékipari munkáltatók képviselője. Mint arról beszámoltunk, az idén jó volt a gabonatermés, jövőre azonban az őszi aszály miatt korántsem fényesek a kilátások.
Csökkenhet az elkövetkező időszakban az üzemanyagok ára, ami jól is jönne – vélik az X-Trade Brokers brókercég romániai elemzői. Meglátásuk szerint azonban nem várható lényegi változás, a benzin töltőállomási ára mintegy 1-2 százalékkal lehet alacsonyabb az elkövetkező időszakban. Ahhoz hogy ennél nagyobb mértékben csökkenteni lehessen az üzemanyagárakat, a kőolaj világpiaci árának további csökkenésére lenne szükség, vallják a szakemberek, akik szerint azonban erre csak rövid távon van esély. A kőolaj világpiaci ára december elejétől 4,6 százalékkal csökkent, miközben a lej 2,8 százalékkal gyengült a dollárhoz viszonyítva. |
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.