Fotó: Mediafax
2010. július 21., 09:082010. július 21., 09:08
Országos árfigyelő rendszer létrehozását jelentette be tegnap a román kormány. Ennek keretében a fontosabb kiskereskedelmi áruházláncok termékeit vinnék be egy nyilvános adatbázisba, lehetővé téve ezek összehasonlítását. Az elképzelés szerint az adatok felkerülnének az internetre, valamint a városok forgalmas pontjain felszerelt képernyőkön is látni lehetne azokat. Hasonló rendszer már működik Görögországban, ahol három hónap leforgása alatt állítólag 7 százalékos árcsökkenést eredményezett. A rendszer hazai bevezetésére az azt Görögországban működtető cég tett ajánlatot a román kormánynak.
Az egyes áruházláncok, valamint a termelők és az importőrök közötti valódi versenyhelyzet kialakítása, a fogyasztók korrekt tájékoztatása az árakat illetően, és a versenyszellemet sértő kereskedelmi gyakorlat leleplezése a fő célja az árfigyelőnek – jelentette be Adriean Videanu gazdasági és kereskedelmi miniszter tegnapi sajtótájékoztatóján. „Ez egy adminisztratív jellegű, egyszerű, a megelőzést szolgáló kezdeményezés, melynek célja, hogy tájékoztassa a polgárokat az árak alakulásáról. Abból indultunk ki, hogy válság idején gyakori a spekuláció a piacon. Egyetlen állami szerv sem fog beleavatkozni a kereskedők üzletpolitikájába, sem a fogyasztóvédelmi hatóság döntéseibe” – jelentette ki Videanu. Az adatgyűjtést az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság munkatársai fogják végezni. „Valószínűleg lesz egy forródrót is, hogy az állampolgárok jelezhessék az esetleges szabálytalanságokat” – nyilatkozta a miniszter. Videanu arra nem tért ki, hogy az árfigyelő rendszer mikor kezd majd működni.
A tervezet szerint a kiskereskedelemmel foglalkozó cégeknek hetente kell majd jelenteniük az általul alkalmazott árakat, valamint azok módosításait. Az illetékesek remélik, hogy az árfigyelő rendszer segítségével sikerül majd leleplezni a törvénytelen kereskedelmi gyakorlatot folytató kereskedőket. „Sok feljelentés érkezik amiatt, hogy a pénztárnál nagyobb összeget kell kifizetni egy bizonyos áruért, mint ami a polcon fel van tüntetve. Ha a boltok heti rendszerességgel tájékoztatnak bennünket az áraikról, akkor könnyebb lesz ezen esetek kiszűrése” – nyilatkozta Constantin Cerbulescu, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság elnöke. Az adatbázisba kezdetben az élelmiszerek és a fontosabb háztartási cikkek árai fognak bekerülni, a távlati cél pedig valamennyi termékkategória árainak figyelemmel kísérése. Adriean Videanu elmondása szerint a rendszer 1400 bolt, hiper- és szupermarket, valamint diszkontáruház árait fogja követni.
Azt követően, hogy július 1-jétől az áfa értéke 19-ről 24 százalékra nőtt, a kereskedelemmel foglalkozó cégeknek csupán 31,71 százaléka döntött úgy, hogy átvállalja a megnövekedett adóterhet, több mint 68 százalékuk pedig drágított.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.