Beindult a drágulási spirál. Számos áremelkedés miatt kell hamarosan többet fizetni a palackozott vízért is
Fotó: 123RF
Elkerülhetetlen a palackozott vizek drágulása az ágazatban tevékenykedő munkáltatók szerint, miután az elmúlt időszakban drasztikusan megugrott az energia, a csomagolóanyag és az üzemanyagok ára is. Azt mondják, már októberben mélyebben a zsebükbe kell nyúlniuk azoknak, akik pillepalackos vagy üveges ásványvizet akarnak vásárolni.
2021. szeptember 23., 08:362021. szeptember 23., 08:36
Legalább húsz százalékkal drágul a palackozott víz – vetítette előre George Ristea, a Romániai Ivóvíz-palackozók Egyesületének (APRIA) elnöke. Mint a Digi24 hírtelevíziónak nyilatkozva kifejtette, az áremelés elkerülhetetlen, hiszen drágult a csomagolóanyag, az energia és az üzemanyag is.
a termelők általában rengeteg energiát használnak, már csak emiatt is valószínűsíthető a palackozott víz drágítása. De ez csak az egyik ok, hiszen közben az üzemanyag 20 százalékkal drágult, a csomagolóanyag – a pillepalack, a karton, a műanyag fólia – pedig 50 százalékkal.
A palackozókat ugyanakkor a lej-euró árfolyam emelkedése is aggasztja, hiszen az elmúlt években jelentős beruházásokat, fejlesztéseket valósítottak meg nagyrészt hitelből. Az ágazat képviselőinek becslései szerint legkevesebb 20 százalékos áremelkedésre lehet számítani, de a drágulás elérheti a 25–30 százalékot is. George Ristea közölte, az áremelkedés már október folyamán tapasztalható lesz az üzletekben.
„A drágulás elkerülhetetlen” – erősítette meg lapunknak Silviu Manole, a háromszéki Agrofood élelmiszeripari regionális klaszter elnöke, az előpataki ásványvizet palackozó Wega Invest ügyvezetője is. Mint kérdésünkre hangsúlyozta, az ágazati munkáltatói szövetség ülésein gondosan vigyáznak arra, hogy fel se merüljön az ár témája, hogy ne gyanúsíthassák meg őket azzal, hogy egyezkednek az árakról. Viszont a költségeik az utóbbi időben olyan mértékben emelkedtek, hogy nem lehet kivédeni a drágítást.
A bérek nem növekednek, és mint bármilyen más termék esetében, az emberek azt a vizet fogják megvenni, amelyet megengedhetnek maguknak. „Összetett folyamatok állnak az áremelkedések hátterében, de végül mindennek az árát a végső fogyasztó fizeti meg, csak mivel a vásárlóerő csökken, ez azzal jár, hogy kénytelen lesz lemondani bizonyos termékekről, így a forgalom is visszaeshet” – véli Silviu Manole.
ami beépült a csomagolóanyagok árába, a pillepalackot, a fóliát már sokkal drágábban tudják megvásárolni. Erre aztán még rátett egy lapáttal az energiadrágulás, a munkaerőhiány, ami miatt a béreket is növelni kellett – sorolta Silviu Manole.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai szerint a júliusi 5 százalékról 5,3 százalékra nőtt az éves infláció augusztusban.
Kérdésünkre ugyanakkor elmondta, már most tetten érhető a hanyatlás, szerinte a döntéshozóknak közpolitikákkal kellene támogatniuk az ágazatot, annál is inkább, hogy egyre inkább veszélyeztet világszinten az ivóvízhiány.
„Ebben a pillanatban Románia legértékesebb altalajkincse az ivóvíz, ezzel megfelelő módon, okosan kellene gazdálkodni, figyelni arra, hogy hazai tulajdonban maradjon. Népszerűsíteni kellene az ásványvíz-fogyasztás jótékony hatásait, bátorítani a palackozókat, vagy akár támogatni, hogy új piacokra törjenek be” – hangsúlyozta az üzletember, aki szerint
akár országbrandként is kamatoztatható, hiszen a mennyiség és a minőség szempontjából is kiemelkedőek a mutatók. A vállalkozó szerint ugrásszerű növekedést lehetne elérni a gyógyvizek felhasználása terén is, a gyógyturizmusban is hatalmas potenciál rejlik.
„Ha a vizekben rejlő gazdasági lehetőséget megfelelően kihasználná az ország, munkahelyek jönnének létre, a fiatalok elvándorlását is csökkenteni lehetne” – összegezte Silviu Manole.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
szóljon hozzá!