Nem elég egy új mutató. A reális kamatcsökkenés akkor következik be, ha a gazdaság állapota javul Fotó: Pixabay.com
Akár 200 lejjel is csökkenhetett a jelzáloghitelek havi törlesztőrészlete, miután az elmúlt időszakban erőteljes csökkenésnek indult az irányadó bankközi kamatlábak (ROBOR) értéke. A tavaly bevezetett fogyasztói hitelek irányadó mutatója (IRCC) most először magasabb a 3 és a 6 havi ROBOR-nál is. A Krónikának nyilatkozó szakember szerint viszont a kettő közötti különbségek öt év távlatában kiegyenlítődnek.
2020. július 06., 08:372020. július 06., 08:37
2020. július 06., 10:482020. július 06., 10:48
Olcsóbbak lettek júliustól a régi hitelek törlesztőrészletei, miután a Román Nemzeti Bank (BNR) június 30-án közölte: a tavaly májustól a lakossági kölcsönök törlesztőrészletének kiszámításakor használt fogyasztói hitelek irányadó mutatója (IRCC) 2,41 százalékon áll. Ez az első alkalom az új mutató bevezetése óta, hogy mind a háromhavi irányadó bankközi kamatlábnál (ROBOR 3M), mind a hathavi ROBOR-nál magasabb az értéke – előbbi pénteken 2,19 százalékon, utóbbi 2,24 százalékon állt.
Mint ismeretes, az IRCC-t tavaly májusban vezették be, miután a naponta meghatározott irányadó bankközi kamatlábak 3 százalék fölé emelkedtek, és így óriásit ugrott a havi törlesztőrészletek összege. Az új, negyedévente meghatározott mutató viszont csak az azóta eltelt időszakban megkötött hitelszerződésekre érvényes, nem volt visszamenőleges hatása. Azóta
Most viszont fordult a kocka. Így történhet meg, hogy például egy 67 ezer eurós, bő három esztendeje 30 éves futamidővel felvett jelzáloghitel esetében – amelynek korábbi havi törlesztőrészlete a járványhelyzet előtt meghaladta az 1900 lejt – három hónappal ezelőtt több mint 100 lejjel csökkent a havi részlet. Most pedig a hiteles már „csak” alig több mint 1700 lejt fizet, nagyrészt a hat hónapos irányadó bankközi kamatláb folyamatos csökkenése miatt.
„Fáziseltolódás miatt magasabb az IRCC, mint a ROBOR” – jelentette ki megkeresésünkre Bordás Attila. A LAM Mikrohitel Rt. igazgatóhelyettese kifejtette, a június 30-án közzétett 2,41 százalékos IRCC az első negyedév adatait tükrözi, míg a 2,19 százalékos háromhavi ROBOR a naprakész érték. Az öt hónapos eltolódásból származik a különbség.
A szakértő rámutatott,
„Mind a két mutató pontosan meghatározott: a ROBOR-t az ajánlatok alapján, míg az IRCC-t a megvalósult tranzakciók átlagkamatát figyelembe véve számolják ki. A ROBOR bankközi kamatláb, tehát azt mutatja, hogy a bankok egymás között milyen ajánlatokat tesznek, amikor forrásokat adnak-vesznek. Ha egyik pénzintézetnek több a betétje, mint a hitele, akkor ajánlatot tesz, hogy kölcsönad egy másik banknak – például 100 millió lejt három hónapra egy adott kamattal. A másik bank viszont felvenne hitelt, az is tesz egy ajánlatot, és a kettő átlagából számolják ki a ROBOR-t, de ez nem azt jelenti, hogy a tranzakció meg is valósul” – magyarázta Bordás Attila.
Hozzátette: éppen ezért a ROBOR-t azonnal számolják, míg a megvalósult tranzakciók alapján kiszámolt IRCC-t több hónapos késéssel hozzák nyilvánosságra. Ennyi idő alatt pedig rengeteg minden történt a piacon,
Fotó: Pixabay
A szakértő egyúttal arra is ráirányította a figyelmünket, hogy tulajdonképpen mind a két mutató a gazdaság állapotának a „hőmérője”, és a gazdasági helyzetet kisebb-nagyobb eltéréssel mind a kettő követni fogja.
– szögezte le Bordás Attila.
Elmondása szerint amúgy hosszú távon szinte mindegy, hogy valakinek ROBOR- vagy IRCC-alapú hitele van, mert a kettő közötti különbségek öt év távlatában kiegyenlítődnek. Eltérések mindig lesznek, mert a ROBOR hamarabb reagál a piaci mutatókra, nagyobb a kilengési lehetősége, míg az IRCC később mutatja a folyamatokat, de például egy húszéves jelzálogalapú hitel esetén szinte mindegy, hogy melyik mutatót vették alapul, tehát a felhasználónak ezek a kilengések minimális kockázatot jelentenek.
– húzta alá a pénzügyi szakértő. Kérdésünkre kijelentette: a ROBOR és az IRCC szintjét kis mértékben befolyásolhatja a Román Nemzeti Bank, de látványos változásokat nem eszközölhet, hiszen a romániai pénzintézetek többsége külföldi anyavállalattal rendelkezik, a forrásai egy részét onnan kapja, így a kamat nagysága a gazdaság helyzetének érzékeny mutatója.
Bármelyik mutató romlik, azt jelenti, hogy az országon belül nagyobb a kockázat, ezt mind a két mutató követni fogja – részletezte a pénzügyi szakértő. Meglátása szerint ezt a folyamatot egy új mutató bevezetésével nem lehet befolyásolni, az IRCC tavalyi elfogadása nem megoldás, hanem politikai döntés volt. „A reális kamatcsökkenés akkor következik be, ha a gazdaság állapota javul. Addig bevezethetnek harmadik vagy negyedik mutatót is, attól nem lesznek olcsóbbak a hitelek. Ez csak akkor fordul meg, ha a gazdaság kezd felépülni, érkeznek a pozitív jelek, és a bankok azt érzékelik, hogy csökken a piaci kockázat” – hangsúlyozta Bordás Attila.
Fotó: Pixabay.com
A bankok nyereségét nem befolyásolja az új mutató bevezetése – hívta fel a figyelmet egyúttal a szakértő. A pénzintézeteknek ugyanis az új hiteleket is úgy adják, hogy kiszámolják, mennyiért éri meg a kölcsönt kiadni. Mint magyarázta,
Mint ismeretes, a hitelszerződés aláírásának pillanatában a kamat úgy áll össze, hogy valamelyik mutatóhoz – ROBOR vagy IRCC – hozzáadódik a bank által kiszámolt marzs. Ez utóbbi a törlesztés időtartama alatt nem változik, de a részletek nagyságát a mutató alakulása befolyásolhatja. „A banknak nincs költségkockázata, hosszú távon számol: korábban a ROBOR-t, most az IRCC-t beépíti az árába, tehát ezek mozgása nem zavarja, a különbséget a végső felhasználó fizeti meg” – összegezte a szakértő.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
szóljon hozzá!