2012. január 05., 09:052012. január 05., 09:05
Az adatokból kiderül, hogy a közösség országai közül Dániában kell a legtöbbet fizetni tankoláskor egy liter benzinért, a dobogóra még Málta és Olaszország fért fel. A sorban őket Spanyolország és Portugália követi.
A rangsorban Románia a 18. helyet foglalja el a 27 tagállam között, így többek között Németország és Bulgária is mögé került. A lista utolsó helyeit Nagy-Britannia, Ausztria és Olaszország foglalja el.
A felmérés emlékeztet, hogy a 2011-es év során Romániában jelentősen drágult a benzin, literenként négy eurócenttel többet kellett fizetni az üzemanyagért az év végén, mint januárban. A közép-európai térség országaiban – Lengyelországban, Csehországban és Magyarországon – a drágulás csupán három cent volt literenként.
A bolgárok azonban lényegesen jobban állnak: ott csupán egycentes volt a drágulás, így gyakori jelenség, hogy a Románia déli megyéiben élő autótulajdonosok átjárnak tankolni a Duna déli oldalára. A legnagyobb benzinárdrágulást Írországban jegyezték, ott – adók és illetékek nélkül – 14 eurócenttel nőtt a benzin ára. Máltán is meglehetősen nagy, 8 centes drágulást mértek, míg Cipruson 6 centtel nőtt a benzin ára.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.