A gépkocsi-regisztrációs adónak, illetve környezetvédelmi bélyegilletéknek is nevezett állami hozzájárulás módosításán dolgozik a Környezetvédelmi Alap és a környezetvédelmi minisztérium által összeállított szakértői csoport – nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek Jakab István, az alap áprilisban kinevezett vezetője.
2016. május 09., 16:162016. május 09., 16:16
Az RMDSZ szakpolitikusa úgy fogalmazott: figyelembe veszik a parlamentben elhangzott javaslatokat is, de igyekeznek saját, eredeti törvénymódosító csomagot kidolgozni. A honatyák az elmúlt időszakban egyebek mellett azt vetették fel, hogy az illetéket foglalják bele az útadóba vagy az üzemanyag árába, ugyanakkor az is felmerült, hogy alakítsák át külön állami illetékké, amit évente kell befizetni.
„Meglátásom szerint a környezetvédelmi bélyegilleték jelenlegi formájában megfelelő, de mégis úgy kellene átgondolni az illetéket, hogy az a környezetszennyezés arányával egyenesen növekedjen az autótulajdonosok számára” – fogalmazott Jakab István. Január elseje és március vége között egyébként 168 millió lej folyt be a Környezetvédelmi Alapba a bélyegilletékből.
Tavaly februárban Graţiela Gavrilescu akkori környezetvédelmi miniszter beszélt arról, hogy tervbe vették a regadóra vonatkozó jogszabály módosítását, ez azonban leghamarabb 2016-ban valósulhat meg a gyakorlatban. Az autóvásárláskor fizetendő illeték a kilenc évvel ezelőtti bevezetése óta számos alkalommal módosult, a lakosság azonban egyik változattal sem volt teljes mértékben elégedett, hiszen egyik hozzájárulás sem követte maradéktalanul azt az elvet, miszerint a környezetszennyezőbb jármű után kell többet fizetni. A 2013 márciusától hatályba lépett környezetvédelmi bélyegilleték leginkább a használtautó-piacot érintette hátrányosan a tranzakciók után kirótt tetemes illeték miatt.
A környezetvédelmi bélyegilletéket egyszer, a jármű bejegyzésénél vagy átíratásánál kell kifizetni. Az illeték értéke kisebb a régi autók esetében, a kormány szerint ugyanis ezek a járművek kevesebb ideig fogják szennyezni a környezetet, mint az új gépkocsik. Az adót alapvetően a gépjárművek szén-dioxid-kibocsátása alapján számolják ki, és a korábbi 30 százalék helyett teljes egészében ez számít az illeték kiszámítási alapjául.
Néhány éve még arról volt szó, hogy a befolyt összegből a környezetvédelmi jellegű beruházásokat finanszírozzák: infrastrukturális, vízvezeték-építési és csatornázási munkálatokat, megújulóenergia-parkok építését, valamint a Zöld Ház és a roncsautóprogramot. Ehhez képest 2014-ben bejelentették: az összegből a jogtalanul begyűjtött gépkocsi-regisztrációs adókat fizetik vissza a magán- és jogi személyeknek.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!