Derűlátóan nyilatkoznak Romániáról a nemzetközi hitelezők és az állam képviselői

Fenntartotta az 1,5 százalékos gazdasági növekedésre vonatkozó prognózisát a Nemzetközi Valutaalap (IMF), azonban 3,9 százalékról 3,7 százalékra csökkentette a jövő évi növekedés ütemét – nyilatkozták a Mediafax hírügynökségnek kormányzati források, amelyek részt vettek a július 20. és augusztus elseje között Romániában vizsgálódó nemzetközi hitelezői küldöttség bukaresti tárgyalásain. Az eredményeket várhatóan ma hozzák nyilvánosságra.

Bálint Eszter

2011. augusztus 01., 02:532011. augusztus 01., 02:53

Elöljáróban Jeffrey Franks, az IMF romániai delegációjának vezetője a hétvégén elmondta, a gazdasági növekedés fokozódásának a kulcsa a reformok folytatása, amit jövőre az európai uniós források jobb lehívása és biztos beruházási stratégiák révén fel is lehet szerinte gyorsítani. Mint rámutatott, a gazdasági recesszió hosszú és nehéz volt, nemcsak a romániai lakosság, hanem az egész világ számára. „Jelenleg azonban a román gazdaság sokkal jobb állapotban van, mint három évvel korábban, ami lehetővé teszi a növekedést, mint ahogy azt is, hogy ellenálljon azoknak a nehézségeknek, amik felmerülhetnek” – fogalmazta meg Jeffrey Franks. Hozzátette: a növekedés fenntartható, nem vezethet gazdasági egyensúlytalanságokhoz.

Növekedést vár a kormány is

Derűlátó a növekedés tekintetében egyébként a román kormány is. Szintén a Mediafax hírügynökségnek kiszivárogtatott információk szerint a bukaresti kabinet azzal számol, hogy a bruttó hazai termék (GDP) a második negyedévre 0,3–0,4 százalékkal lesz nagyobb, mint az első negyedben, miközben az idei év végére az inflációs ráta 4,8 százalékra csökken, ami még a Román Nemzeti Bank (BNR) által becsültnél is alacsonyabb. A meg nem nevezett források szerint ezek a makrogazdasági adatok szóba kerültek az IMF, az Európai Bizottság, valamint a Világbank képviselőivel folytatott hétvégi tárgyalásokon.

A kiszivárgott információkat valamelyest maga Emil Boc miniszterelnök is megerősítette, aki még pénteken Cernavodán úgy nyilatkozott, hogy Romániának minden esélye megvan arra, hogy három egymás utáni negyedévben növekedést regisztráljon. A kormányfő a tavalyi utolsó, illetve az idei első két negyedévre utalt. Hozzátette: nem jött el azonban még a pezsgő és az ünneplés ideje, további óvatosságra van szükség. Boc arra is kitért, hogy amit mond, azt a pénzügyminisztérium adataira hivatkozva mondja, meg kell még várni, hogy milyen adatsorokkal rukkol elő várhatón augusztus közepén az Országos Statisztikai Hivatal (INS).

Sikertörténet?

Elégedett az eddigi teljesítésekkel Peter Harrold, a Világbank romániai igazgatója is. Mint az Emil Boc kormányfővel folytatott hétvégi tárgyalásokat követően elmondta, úgy tűnik, az elmúlt két év áldozatait követően Románia megmenekült. Hozzátette: igazi sikernek minősült a nemzetközi hitelezőkkel megkötött hitelmegállapodás, amelynek első pozitív eredményei most kezdenek megmutatkozni. A Harrolddal folytatott tegnapi találkozó előtt Emil Boc kormányfő is hatékonynak és sikeresnek nevezte a készenléti megállapodást. Mint részletezte, a reformokat folytatni kell, s nem szabad egyetlen kompromisszumot sem kötni, még akkor sem, ha jövőre választási év lesz Romániában.

„Nincs helye a populizmusnak”

Optimistán nyilatkozott tegnap délután Traian Băsescu államfő is, aki a Cotroceni-palotában fogadta az IMF, az Európai Bizottság és a Világbank képviselőit. „Jobban élünk, mint mások. Köszönjük a ránk vonatkozó értékelést. Románia nagyon nehéz hónapokon van túl. Figyelembe vesszük mindazt, amit nekünk mondtak, hogy a fejlődés folytatódhassék” – hangsúlyozta a találkozót megelőzően az államelnök. Bár az IMF-küldöttség vezetői is hasonlóképpen pozitívan nyilatkoztak, Băsescu a gondokra is felhívta a figyelmüket, és populizmussal vádolta meg a politikumot. „Remélem, hogy a kormány folytatja eddigi erőfeszítéseit. Azonban gondjaink is vannak. Az elmúlt napokban populizmust véltem felfedezni egyes politikai alakulatok részéről. Azt üzenem nekik, hogy kompromisszumra kell törekednünk, mint ahogy tettük azt 2008-ban és 2009-ben” – szögezte le az államfő.

Mint arról beszámoltunk, az IMF, az Európai Bizottság és a Világbank közös küldöttsége július 20. és augusztus elseje között tartózkodik Bukarestben, hogy másodszor értékelje az elővigyázatossági készenléti hitelegyezményt, valamint az idei első fél évre kitűzött célok teljesítését. A román hatóságok márciusban úgy döntöttek, meghosszabbítják a megállapodást a Nemzetközi Valutaalappal, és 3,09 milliárd DST (mintegy 3,5 milliárd euró) értékű elővigyázatossági egyezményt kötnek, amely Románia IMF-kvótájának 300 százalékát jelenti. Az IMF akkor Románia rendelkezésére bocsátotta az első részletet, amely 67 millió eurót jelentett. Az új IMF-szerződéssel 1,4 milliárd eurós elővigyázatossági hitel jár az Európai Unió részéről, valamint 400 millió eurós kölcsön a Világbanktól.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 20., kedd

Lendületet vett az építőipari termelés Ausztriában és Romániában

Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.

Lendületet vett az építőipari termelés Ausztriában és Romániában
2025. május 20., kedd

Csökkent a betöltetlen álláshelyek száma

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.

Csökkent a betöltetlen álláshelyek száma
2025. május 19., hétfő

Az Európai Bizottság is lefelé módosította Románia növekedési kilátásait

A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.

Az Európai Bizottság is lefelé módosította Románia növekedési kilátásait
2025. május 19., hétfő

Az árfolyam és a kamatok csökkenését hozta Nicuşor Dan győzelme

A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.

Az árfolyam és a kamatok csökkenését hozta Nicuşor Dan győzelme
2025. május 19., hétfő

Kevesebb cég vált fizetésképtelenné, mint egy éve

Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).

Kevesebb cég vált fizetésképtelenné, mint egy éve
2025. május 16., péntek

Románia exportálni is akarja Erdélyben gyártott katonai drónjait a gazdasági miniszter szerint

Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.

Románia exportálni is akarja Erdélyben gyártott katonai drónjait a gazdasági miniszter szerint
2025. május 15., csütörtök

Befékezett a román gazdaság: elmarad a várttól a GDP növekedésének üteme

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.

Befékezett a román gazdaság: elmarad a várttól a GDP növekedésének üteme
2025. május 15., csütörtök

Több mint 300 lejjel nőtt márciusban a nettó átlagbér

Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Több mint 300 lejjel nőtt márciusban a nettó átlagbér
2025. május 14., szerda

33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben

Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).

33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben
2025. május 14., szerda

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról a lej gyengülése miatt

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról a lej gyengülése miatt