Fotó: Gábos Albin
Decemberben csökkentek az élelmiszerek világpiaci árai havi és éves összevetésben. Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) honlapjára pénteken felkerült adatok szerint decemberben az átfogó árindex 132,4 pont lett, ami 2,6 pontos (1,9 százalékos) csökkenést jelent novemberhez képest, és ezzel már a kilencedik egymást követő hónapban jegyeztek fel havi szintű csökkenést.
2023. január 06., 15:282023. január 06., 15:28
Az adat egyben 1,3 ponttal (1,0 százalékkal) alacsonyabb a 2021. decemberi értéknél. Tavaly a FAO átlagos élelmiszerár-indexe 143,7 pont volt, 18 ponttal (14,3 százalékkal) magasabb 2021-hez képest.
A FAO élelmiszerár-indexe kereskedelemmel súlyozott mutató, amely az öt legfontosabb élelmiszer-alapanyag – növényi olajok, gabonatermények, húsfélék, tejtermékek és cukor – nemzetközi piaci árát veszi figyelembe.
A FAO gabonaárindexe decemberben 147,3 pont volt, ami 2,9 ponttal (1,9 százalékkal) alacsonyabb a novemberinél, de még így is 6,8 ponttal (4,8 százalékkal) meghaladta a 2021. decemberi értéket. A búza exportárai csökkentek decemberben, mivel a déli féltekén zajló betakarítások növelték a kínálatot, és erős maradt az exportőrök közötti verseny. A kukorica világpiaci ára is mérséklődött decemberben.
A kukorica és a búza világpiaci ára rekordszintre emelkedett tavaly, 24,8 százalékkal, illetve 15,6 százalékkal volt magasabb 2021-nél.
köztük a jelentős piaci zavarok, a megnövekedett bizonytalanság, a magasabb energia- és inputköltségeknek, néhány kulcsfontosságú beszállító országot sújtó kedvezőtlen időjárás és a továbbra is erős globális élelmiszerkereslet.
Az októberi megtorpanás után tovább nőtt novemberben az inflációs ráta Romániában, amely éves szinten elérte a 16,8 százalékot.
A FAO növényiolajár-index decemberben átlagosan 144,4 pontot ért el, ami 10,3 pontos (6,7 százalékos) csökkenés novemberhez képest, és 2021 februárja óta a legalacsonyabb szintet érte el. Az index decemberi csökkenését a pálma-, szója-, repce- és napraforgómagolaj alacsonyabb nemzetközi jegyzései okozták. A múlt év egészében a FAO növényi olajárindexe átlagosan 187,8 pontot, új rekordszintet ért el, ami 22,9 ponttal (13,9 százalékkal) magasabb 2021-hez képest.
A FAO tejtermékár-indexe decemberben átlagosan 139,1 pont volt, 1,5 ponttal (1,1 százalékkal) magasabb, mint novemberben, ami öt hónap folyamatos csökkenés után az első emelkedés volt és 10,1 ponttal (7,9 százalékkal) haladta meg az egy évvel korábbi értékét.
A FAO húsárindexe decemberben átlagosan 113,8 pont volt, ami 1,4 pontos (1,2 százalékos) esés novemberhez képest, és ezzel már a hatodik egymást követő hónapban jegyeztek fel csökkenést, de még így is 2,8 ponttal (2,5 százalékkal) magasabb volt az egy évvel korábbinál. Az index decemberi csökkenését a szarvasmarha- és a baromfihús világpiaci árainak csökkenése okozta, amit részben ellensúlyozott a sertés- és juhhús drágulása.
A FAO cukorárindexe decemberben átlagosan 117,2 pont volt, ami 2,8 ponttal (2,4 százalékkal) magasabb a novemberinél és egyben hat hónapja a legmagasabb. A FAO cukorárindexe tavaly átlagosan 114,5 pontot volt, 5,1 ponttal (4,7 százalékkal) magasabb 2021-hez képest, és 2012 óta a legmagasabb.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!