Fotó: Gábos Albin
Decemberben csökkentek az élelmiszerek világpiaci árai havi és éves összevetésben. Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) honlapjára pénteken felkerült adatok szerint decemberben az átfogó árindex 132,4 pont lett, ami 2,6 pontos (1,9 százalékos) csökkenést jelent novemberhez képest, és ezzel már a kilencedik egymást követő hónapban jegyeztek fel havi szintű csökkenést.
2023. január 06., 15:282023. január 06., 15:28
Az adat egyben 1,3 ponttal (1,0 százalékkal) alacsonyabb a 2021. decemberi értéknél. Tavaly a FAO átlagos élelmiszerár-indexe 143,7 pont volt, 18 ponttal (14,3 százalékkal) magasabb 2021-hez képest.
A FAO élelmiszerár-indexe kereskedelemmel súlyozott mutató, amely az öt legfontosabb élelmiszer-alapanyag – növényi olajok, gabonatermények, húsfélék, tejtermékek és cukor – nemzetközi piaci árát veszi figyelembe.
A FAO gabonaárindexe decemberben 147,3 pont volt, ami 2,9 ponttal (1,9 százalékkal) alacsonyabb a novemberinél, de még így is 6,8 ponttal (4,8 százalékkal) meghaladta a 2021. decemberi értéket. A búza exportárai csökkentek decemberben, mivel a déli féltekén zajló betakarítások növelték a kínálatot, és erős maradt az exportőrök közötti verseny. A kukorica világpiaci ára is mérséklődött decemberben.
A kukorica és a búza világpiaci ára rekordszintre emelkedett tavaly, 24,8 százalékkal, illetve 15,6 százalékkal volt magasabb 2021-nél.
köztük a jelentős piaci zavarok, a megnövekedett bizonytalanság, a magasabb energia- és inputköltségeknek, néhány kulcsfontosságú beszállító országot sújtó kedvezőtlen időjárás és a továbbra is erős globális élelmiszerkereslet.
Az októberi megtorpanás után tovább nőtt novemberben az inflációs ráta Romániában, amely éves szinten elérte a 16,8 százalékot.
A FAO növényiolajár-index decemberben átlagosan 144,4 pontot ért el, ami 10,3 pontos (6,7 százalékos) csökkenés novemberhez képest, és 2021 februárja óta a legalacsonyabb szintet érte el. Az index decemberi csökkenését a pálma-, szója-, repce- és napraforgómagolaj alacsonyabb nemzetközi jegyzései okozták. A múlt év egészében a FAO növényi olajárindexe átlagosan 187,8 pontot, új rekordszintet ért el, ami 22,9 ponttal (13,9 százalékkal) magasabb 2021-hez képest.
A FAO tejtermékár-indexe decemberben átlagosan 139,1 pont volt, 1,5 ponttal (1,1 százalékkal) magasabb, mint novemberben, ami öt hónap folyamatos csökkenés után az első emelkedés volt és 10,1 ponttal (7,9 százalékkal) haladta meg az egy évvel korábbi értékét.
A FAO húsárindexe decemberben átlagosan 113,8 pont volt, ami 1,4 pontos (1,2 százalékos) esés novemberhez képest, és ezzel már a hatodik egymást követő hónapban jegyeztek fel csökkenést, de még így is 2,8 ponttal (2,5 százalékkal) magasabb volt az egy évvel korábbinál. Az index decemberi csökkenését a szarvasmarha- és a baromfihús világpiaci árainak csökkenése okozta, amit részben ellensúlyozott a sertés- és juhhús drágulása.
A FAO cukorárindexe decemberben átlagosan 117,2 pont volt, ami 2,8 ponttal (2,4 százalékkal) magasabb a novemberinél és egyben hat hónapja a legmagasabb. A FAO cukorárindexe tavaly átlagosan 114,5 pontot volt, 5,1 ponttal (4,7 százalékkal) magasabb 2021-hez képest, és 2012 óta a legmagasabb.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!