Fotó: 123RF
Az októberi megtorpanás után tovább nőtt novemberben az inflációs ráta Romániában, amely éves szinten elérte a 16,8 százalékot.
2022. december 13., 10:522022. december 13., 10:52
2022. december 13., 11:472022. december 13., 11:47
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) keddi jelentése szerint októberhez képest 1,3 százalékkal drágult a fogyasztói kosár. Októberben átmenetileg 15,3 százalékra lassult az éves infláció a szeptemberi 15,9 százalékról. Idén (tavaly decemberhez képest) eddig 15,9 százalékkal emelkedett a fogyasztói árindex Romániában.
Az élelmiszerek közül a legnagyobb mértékben a cukor (62 százalékkal), a vaj (43 százalékkal), az étolaj (41 százalékkal) és a burgonya (40 százalékkal) drágult az utóbbi évben.
A szolgáltatások között a villamos energiánál tavaly november óta 47,2 százalékos áremelkedéssel, míg a földgáz-szolgáltatásnál 37,6 százalékos drágulással számolt a statisztikai intézet azzal a megjegyzéssel, hogy az energiahordozóknál a kormány ársapka-rendeletében megszabott hatósági árat vették alapul. Az utóbbi évben csak a postai szolgáltatások és a telefonelőfizetések terén nem emelkedtek az árak.
A múlt hónapban az élelmiszerek közül a citrusfélék és egyéb déli gyümölcsök, valamint az egyéb zöldségek és a zöldségkonzervek ára csökkent 3,3, illetve 2,15 százalékkal. A hűtőszekrények és fagyasztók ára szintén mérséklődött 0,07 százalékkal, ez volt az egyetlen csökkenés a nem élelmiszeripari cikkek között. A szolgáltatások esetében a légi közlekedés 10,44 százalékkal lett olcsóbb, a telefonszolgáltatások díja 0,27 százalékkal, a víz- és csatornázási díjak pedig 0,15 százalékkal estek vissza.
Tíz százalékkal emelkedik januártól a közalkalmazottak, köztisztviselők, illetve a fegyveres testületek hivatásos állományának alapbére, míg a nyugdíjpont értéke 12,5 százalékkal 1785 lejre nő a bukaresti kormány döntése alapján. A kabinet elfo.
Romániában az alkalmazottak kevesebb mint harmada részesült idén béremelésben, amelynek mértéke többnyire nem fedezte a 15 százalék körüli éves inflációt – derült ki egy friss felmérésből, amelynek eredményeit a Mediafax hírügynökség ismertette hétfőn.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
szóljon hozzá!