Fotó: Ifj. Haáz Sándor
2009. augusztus 14., 14:532009. augusztus 14., 14:53
Emil Boc miniszterelnök, aki az elmúlt három hónapban háromszor látogatott el a Kolozs megyei sztrádaépítés helyszíneire, megállapította: legutóbbi, júliusi látogatása óta az ütemterv szerint haladnak a munkálatok, az autópálya-szakasz nyomvonalát sikerült akadálymentesíteni, és a völgyhidak is elkészültek. „A kolozsváriak nemsokára megszabadulnak a nehézjármű-forgalom rémálmától, mivel megvan a garancia arra, hogy december 1-jéig elkészül a 42 kilométernyi sztrádaszakasz” – fogalmazott Boc. Hozzátette: az infrastruktúra-fejlesztés finanszírozása a továbbiakban sem csökken, a közlekedési minisztérium pedig biztosítani fogja az ehhez szükséges alapokat.
Radu Berceanu tárcavezető szerint a Bechtel naprakészen kapja az sztrádaépítéshez szükséges összegeket, a kormánynak pedig nincs adóssága a társasággal szemben.
A Bechtel romániai vezetői tájékoztatták a kormányfőt és a közlekedési minisztert a munkálatok előrehaladásáról és a Gyalu térségében húzódó elektromos és vízvezeték-hálózat elköltöztetéséről, amelynek határideje szombaton jár le.
Az észak-erdélyi autópálya 2B jelölésű Aranyosgyéres-Gyalu szakaszának legnagyobb viaduktját tíz nappal korábban adta át a Bechtel. A 960 méter hosszú, 23 méter magas, az Aranyos folyón átívelő völgyhíd építését 2007 júniusában kezdték el, a munkálatokat azonban a megfelelő mértékű anyagi támogatás hiányában az elmúlt évben többször is leállították. Bogdan Sgârcitu, a Bechtel romániai szóvivője akkor azt nyilatkozta: november 15-ig elkészül a 42 kilométeres sztrádaszakasz, ha augusztus közepéig befejeződik a magasfeszültségű vezetékek, a telefonhálózat, valamint a földgáz- és vízvezetékek elköltöztetése a 2B jelölésű szakasz nyomvonaláról.
A Bechtel 2004-ben kezdte el építeni az autópálya 415 kilométeres Brassó-Bors szakaszát, miután 2,2 milliárd euró értékű szerződést kötött a kormánnyal. A munkálatokat 2005-ben leállították, miután az új kormány elkezdte felülvizsgálni az előző vezetés által kötött szerződéseket, emiatt pedig az autópálya eredetileg 2012-re kitűzött átadási határidejét egy évvel kitolták. Egy idén februárban a közlekedési minisztériummal ötött megállapodás értelmében a Bechtel vállalta, hogy az év végéig elkészül a sztráda Aranyosgyéres-Gyalu szakasza és átadják a Berettyószéplak-Bors szakaszon épülő viaduktot is.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.