Fotó: Agerpres
2011. január 31., 10:062011. január 31., 10:06
A német pénzügyminiszter rámutatott arra, hogy az euróövezet levonta a következtetéseket az elmúlt 18 hónap válságából, és olyan intézkedéseket hozott, amelyek megvédik az eurótérség egészét. Ugyanitt Christine Lagarde francia pénzügyminiszter úgy vélte, hogy az euróövezet már túljutott a mélyponton, mind a 17 tagállam már azon dolgozik, hogy csökkenjen államháztartási hiánya.
A francia pénzügyminiszter egyben felszólította a pénzpiacokat arra, hogy ne játsszanak Európa és az euróövezet gyengülésére. Christine Lagarde bejelentette továbbá, hogy Franciaország mint a G20-ak soros elnöke különleges figyelmet szentel a mezőgazdasági termékek árának a mozgására. A kijelentésre azután került sor, hogy szombaton már harmadik napja tartottak a tiltakozó megmozdulások Egyiptomban, amit részben a magas élelmiszerárak váltottak ki, illetve a növekvő munkanélküliség.
Oroszország elérhető közelségbe került ahhoz, hogy idén tagja legyen a Kereskedelmi Világszervezetnek (WTO) – jelentette be ugyanakkor Pascal Lamy, a WTO vezérigazgatója szintén szombaton Davosban. „Megtörténhet a csatlakozás, de még nem biztos, van még néhány megoldásra váró kérdés. Az mindenesetre tény, hogy az orosz államfő és a kormányfő gázpedálra lépett tavaly, amivel látványos eredményeket ért el – tette hozzá Pascal Lamy. Oroszország a legnagyobb WTO-tagsággal még nem rendelkező gazdaság. Oroszország 17 éve törekszik arra, hogy beléphessen a 153 tagországot számláló szervezetbe, de politikai vagy gazdasági fejlemények már többször megakasztották a folyamatot. A moszkvai csatlakozás európai uniós támogatásáról decemberben írtak alá jegyzéket. Oroszországnak az EU a legnagyobb kereskedelmi partnere, és az Unió támogatásának elnyerése kiemelten fontos lépést jelent számára a WTO-tagság felé. Az Unió számára pedig Oroszország az utolsó a vezető kereskedelmi partnerek közül, amely még nem csatlakozott a nemzetközi szervezethez. Az Egyesült Államok október elején állapodott meg Moszkvával a csatlakozás támogatásáról. A WTO szabályai szerint bármely tagállam megakadályozhatja egy belépni kívánó ország felvételét.
Nem született megállapodás arról, hogy júliusig lezáruljon a dohai forduló néven ismert világkereskedelmi tárgyalás. Ezt Ron Kirk amerikai kereskedelmi megbízott jelentette be szombaton Davosban azután, hogy 23 ország kereskedelmi minisztere tárgyalt a kérdésről a Világgazdasági Fórum keretében. Ez csapást mért Karel de Guchtra, az Európai Bizottság kereskedelemért felelős tagjára, aki azt szorgalmazta, hogy júliusig záródjon le a dohai forduló. A miniszter korábban még azt mondta, hogy valószínűleg sikerül megállapodni a júliusi időpontban. „De Gucht sokat dolgozott azért, hogy a davosi értekezleten megszülessen a megállapodás, megértem a miniszter erőfeszítéseit, de sajnos azt kell közölnöm, hogy az ügyben nincs általános egyezség” – közölte az amerikai kereskedelmi megbízott. A globális kereskedelem liberalizálásáról szóló dohai forduló 2001-ben kezdődött elsősorban azzal a céllal, hogy a nemzetközi forgalomban leépüljenek a fejlődő országok kivitelének útjában álló akadályok. A tárgyalásokat régen le kellett volna zárni, de már számtalan halasztás volt, mivel a tárgyaló partnerek nem tudtak megegyezni a legfontosabb kérdésben, a mezőgazdasági vámok és támogatások, valamint az ipari termékekre vonatkozó vámok leépítésének kérdésében.
Szombaton eközben volt egy kisebb összetűzés is Davosban a rendőrség és mintegy száz antikapitalista tüntető között. A Reuters jelentése szerint a kezdetben békésen felvonuló tüntetők palackokkal kezdték dobálni a rendőröket. A rohamrendőrök három vízágyút vetettek be közel a város vasútállomásához. Az összetűzés a Világgazdasági Fórumnak helyet adó létesítményektől távolabb zajlott le, nem befolyásolta a program menetét.
Az Európai Számvevőszék új jelentése szerint az Unió (saját hatáskörén belül) nem támogatta eredményesen az állami nyugdíjakat kiegészítő és az uniós polgárok megfelelő nyugdíjjövedelméhez hozzájáruló kiegészítő nyugdíjak kifejlesztését.
Románia nem küldte meg az Európai Bizottságnak (EB) a költségvetési hiány csökkentéséről szóló éves előrehaladási jelentést, amelyet április 30-ig kellett volna megküldenie a hétéves költségvetési terv végrehajtásának részeként.
Donald Trump amerikai elnök pénteken közölte, hogy javasolni fogja kabinetjének: június 1-jétől 50 százalékos vámot vezessenek be az Európai Unióból származó árukra, mert az uniós blokk „nehézkes” volt a kereskedelmi tárgyalások során.
A Környezetvédelmi Alap (AFM) a nap folyamán több száz pályázatot hagyta jóvá a villanypásztorprogramban, amelyet még 2023-ban hirdettek meg Tánczos Barna akkori környezetvédelmi miniszter kezdeményezésére – tájékoztatott csütörtökön az RMDSZ.
Szóba sem jöhet a kedvezményes áfakulcsok kivezetése a következő időszakban – jelentette ki pénteken Nicușor Dan megválasztott államfő.
Megvalósíthatónak tartja az európai beruházások és projektek minisztere Nicușor Dan megválasztott elnöknek azt a javaslatát, hogy az állami kiadásokat az áfa (TVA) emelése nélkül csökkentse a kormány.
Mintegy 463 000 nyugdíjas már hónapok óta várja nyugdíjának újraszámítását, amely a bónuszok és a nem állandó jövedelmek figyelembevételével magasabb jövedelmet hozna számukra.
Kedvezményes gazdahitelt hirdet meg a bukaresti mezőgazdasági minisztérium, egy agrárvállalkozás legfeljebb 50 000 eurónak megfelelő lej kölcsönt igényelhet. Az állam a 3 hónapos ROBOR-ral egyenértékű kamatrészt vállalja át a gazdahitelből.
Bár tavaly nagy garral jelentették be, hogy a helyi Sinteza gyár az amerikai Lockheed Martinnal közösen egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes akkumulátorgyárat épít Nagyváradon, a terv végül meghiúsult.
Négy repülőtér – köztük három erdélyi – felújítási munkálatára biztosítanak a tartalékalapból 484 millió lejt – döntött csütörtökön a kormány.